Muzyczne Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku zakończone sukcesem

Akademia Artystyczna

Uczestnicy 24. Spotkań z Piosenką dzielili się niezwykle pozytywną energią. Wydarzenie to pokazuje, że muzyka przekracza wszelkie granice i dzięki niej można tworzyć unikalne relacje. Po dwóch latach „nie bycia w realu” Spotkaniom towarzyszyły naprawdę duże emocje.

22 i 23 listopada po raz pierwszy na profesjonalnej scenie Teatru Muzycznego w Lublinie odbyły się 24. Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku Marzenia / Relacje. Muzyczne spotkania artystów z niepełnosprawnościami stanowią integralną część całorocznego cyklu imprez artystycznych organizowanych w ramach Międzynarodowego Nieprzetartego Szlaku. Ten inkluzywny festiwal jest otwarty dla wszystkich i łączy ludzi niezależnie od wieku, stopnia sprawności czy profesjonalnego przygotowania muzycznego. Staje się okazją do wspólnego muzykowania, wymiany doświadczeń, bycia ze sobą i budowania dobrych relacji.

Otwarcie Spotkań nabrało szczególnie uroczystego charakteru w związku z wręczeniem przyznanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznak honorowych – „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Odznaczenia z rąk pana Mariusza Kidaja – zzastępcy dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego odebrali Barbara Kasprzak oraz Janusz Szymański, wieloletni członkowie Rady Konsultantów Nieprzetartego Szlaku.

Podczas dwudniowego Festiwalu uczestnicy oraz widzowie, zarówno na żywo w Teatrze Muzycznym jak i online, mieli możliwość obejrzeć ponad 20 występów grup oraz solistów, uczestniczyć we wspólnych animacjach i zabawach na scenie, wysłuchać kilkudziesięciu piosenek oraz koncertów Łukasza Jemioły i Kapeli Drewutnia. Uczestnicy Spotkań z Piosenką – wykonawcy jak i instruktorzy, mogli wziąć udział w warsztatach wokalnych, z ruchu scenicznego i songwritingu. Była też przestrzeń na wspólną integrację i spontaniczne występy. Prezentacje w Teatrze Muzycznym w Lublinie zakończył Finał z wręczaniem dyplomów oraz nagród. Na koniec odbyło się krótkie spotkanie z wolontariuszami, to była chwila na podziękowania za ich zaangażowanie i ogromne serce włożone w organizację tego muzycznego święta artystów z niepełnosprawnościami.

– Tegoroczne Spotkania z Piosenką cechowała duża różnorodność, wysoki poziom artystyczny i autentyczna radość bycia razem. Występy artystów z niepełnosprawnościami w profesjonalnej przestrzeni Teatru Muzycznego to mały krok w kierunku budowania społeczeństwa inkluzywnego, otwartego dla wszystkich. Potrzeba nam ciągle zmiany mentalnej oraz edukacji włączającej, dlatego tak cieszy uczestnictwo przedszkolaków w takich wydarzeniach oraz wspólne doświadczanie rożnorodności – mówi Agnieszka Wojnarowska-Śmietana z Fundacji Nieprzetartego Szlaku.

Repertuar wypełniony był autorskimi piosenkami w wykonaniu kolejnych uczestników. Od hymnu Cyklu Nieprzetartego Szlaku MARZENIA, jakim stała się piosenka „Marzenia-obłoki”, poprzez zeszłoroczny hit „Piosenka to jest dobra wróżka”, który powstał specjalnie na onlajnową edycję Festiwalu – po autorskie wykonania Mateusza Dudka, Małgorzaty Pietralskiej, czy też „Rap Matczyński” grupy „Tacy Sami” oraz występ Łukasza Jemioły. Artyści zaprezentowali także niezwykłe wykonania znanych utworów jak „Sen o Warszawie”, „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Być kobietą” czy „Szczęśliwej drogi już czas”, ale obecne były również piosenki ludowe i religijne.

Dla organizatorów i wolontariuszy to były bardzo intensywne i pracowite dni, ale uśmiech, radość uczestników oraz twórcza energia płynąca ze sceny wynagradza wszystko… Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku są bowiem muzycznym świętem artystów z niepełnosprawnościami. Najważniejszy jest inkluzywny charakter imprezy, gdzie wszelkie podziały znikają, a pozostaje radość wspólnego muzykowania, spotkań, rozmów i nawiązywania relacji oraz inspiracja do tworzenia i realizacji marzeń. Uczestniczący w tym wydarzeniu mogli poczuć tę niezwykłą atmosferę, która towarzyszy występom artystycznym i autentycznej twórczości.

– Uświadomiłam sobie, jak bardzo tęskniłam za festiwalem na żywo. Po dwóch latach to się udało. Kiedy realnie widzę uśmiechnięte twarze, mogę obserwować jak uczestnicy się rozwijają – tak fizycznie, ale i artystycznie – muzycznie, wokalnie. Na moich oczach wyrastają i dojrzewają razem z nami. To wzruszające doświadczenie – mówi Karolina Czajka z Fundacji Nieprzetartego Szlaku, główna organizatorka Spotkań z Piosenką.

Drugiego dnia organizatorzy festiwalu łączyli się zdalnie z Pyskowicami, gdzie równolegle odbywały się Spotkania z Piosenką Nieprzetartego Szlaku na Śląsku, których organizatorem jest Daria Kotylak. Miało miejsce onlajnowe śpiewanie oraz podtrzymywanie relacji. Podczas Finału Kamila Lendzion, dyrektor Teatru Muzycznego w Lublinie podziękowała za zorganizowanie festiwalu oraz zaprosiła artystów na kolejne Spotkania przypominając, że Teatr Muzyczny zawsze czeka na nich z otwartymi sercami.

Organizatorzy z Fundacji Nieprzetartego Szlaku spotkali się z ogromną wdzięcznością ze strony uczestników, artystów i instruktorów. Podziękowania płynęły za ciepłą atmosferę, jaka panuje na festiwalu, doceniona została także forma prowadzenia oraz możliwość poznania nowych przyjaciół, nawiązania nowych kontaktów i relacji. Także w komentarzach pod transmisją na Facebooku widoczna była radość i dobra energia.

Wydarzenie na Facebooku:

https://fb.me/e/kGseIICuA

Strona www:

http://nieprzetartyszlak.eu/

Fanpage:

https://www.facebook.com/FundacjaNieprzetartegoSzlaku

Zadanie współfinansowane ze środków otrzymanych od Województwa Lubelskiego

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin

Dofinansowano ze środków PFRON

Patronaty medialne:

TVP3 Lublin, Radio Lublin, Akademickie Radio Centrum

Magazyn i portal „Nasze Sprawy”

Zobacz galerię…

pr/, fot. Agnieszka Gontarska

Data publikacji: 24.11.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również