Różowa wstążka

15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, upamiętniający od 1985 roku miesiąc październik jako okres walki z nowotworem piersi, symbolizowany przez różową wstążkę.

Święto zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi i ma na celu promocję badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy oraz czujności onkologicznej dotyczącej nowotworów piersi. Tegoroczny Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi wpisuje się w obchody tzw. Różowego Października – Miesiąca Świadomości Nowotworów Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. To dobry moment, aby rozmawiać głośno na temat profilaktyki antynowotworowej, leczenia oraz jakości życia pacjentek w trakcie terapii onkologicznej.

W naszym kraju raka piersi rozpoznaje się u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie. Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet na świecie, w ostatnich latach jest rozpoznawany u coraz młodszych kobiet. W Polsce obserwuje się rosnący trend umieralności, a zgłaszalność na skriningowe badania profilaktyczne jest relatywnie niska. Jeśli chodzi o tzw. pierwotną profilaktykę raka piersi (zapobieganie zachorowaniu) to najważniejsze jest unikanie palenia tytoniu, nadmiernych ilości tłuszczu w diecie oraz ograniczenie spożycia alkoholu. Istotna jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowy sen – 8 godzin na dobę. Niestety, nie ma złotej metody, która chroni przed zachorowaniem w stu procentach.

USG piersi zaleca się wykonywać od 20. do 30. roku życia co 2 lata, a po 30. roku życia – co roku. Nie do przecenienia w profilaktyce raka piersi pozostaje również badanie palpacyjne piersi – samodzielne, jak i wykonywane w gabinecie lekarskim. Każde niepokojące zmiany i objawy powinny zostać zweryfikowane przez doświadczonego specjalistę. Mammografia należy do tzw. wtórnej profilaktyki raka piersi (pozwala na wczesne wykrycie choroby).

Rak piersi to choroba, w której czas ma ogromne znaczenie. Nowotwór może szybko się rozwijać i dawać przerzuty, dlatego działania należy podjąć jak najszybciej. Ważne, aby diagnostykę nie tylko zacząć szybko, ale również w odpowiednim miejscu, które gwarantuje kompleksową opiekę na każdym etapie choroby.

Głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Diagnostyka raka piersi nie jest kosztowna ani inwazyjna, a wczesne wykrycie ewentualnych zmian zwiększą szansę na całkowite wyleczenie.

Oprac. em/, fot.freepik.com

Data publikacji: 14.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również