XVI Ogólnopolski Integracyjny Miting Pływacki im. Maćka Maika za nami

Integracyjne zawody pływackie organizowane przez Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych Start i Stowarzyszenie Start w Katowicach w tym roku odbyły się już po raz 16! To miting pływacki, poświęcony pamięci wspaniałego tyskiego pływaka Maćka Maika – medalisty Igrzysk Paraolimpijskich Sydney 2000 (złoto i dwa srebra), a także multimedalisty Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata.

XVI Ogólnopolski Integracyjny Miting Pływacki im. Maćka Maika został przeprowadzony na basenie MOSiR w Tychach, w dniach 13-15 października. W zawodach mogą wziąć udział niepełnosprawni i pełnosprawni pływacy z Polski w każdym wieku, dla zawodników z niepełnosprawnościami jest to jednocześnie IV runda Parapływackiego Grand Prix Polski.

Jak co roku cieszył się wyjątkowym powodzeniem, przyjęto na zawody maksymalną liczbę 200 uczestników, aż z 28 klubów z całej Polski. Renoma, dobra opinia tego memoriału sprawia, że stale przybywają nowi. Podobnie teraz – do Tychów przyjechali po raz pierwszy pływacy z klubów trenujących niepełnosprawnych KS Bart z Piotrkowa Trybunalskiego i VeloAaktiv z Krakowa, pełnosprawnych MKS Trójka Łódź. Tradycyjnie na słupkach startowych stanęli pływacy z Chorzowa, Katowic, Tychów, Oświęcimia, Cieszyna, Mikołowa, Bielska Białej, Częstochowy. Ale przyjechali rownież z Łodzi, Mielca, Białegostoku, Lublina.

Wystartowała również nowa grupa pod nazwą „Przyjaciele” – to w odpowiedzi na zaproszenie organizatora do udziału w Mitingu zawodników niepełnosprawnych, przyjaciół Maćka Maika, z którymi trenował i startował w najważniejszych imprezach pływackich krajowych i światowych. „Przyjaciele” startowali na tych samych zasadach jak inni zawodnicy z niepełnosprawnościami.

W tym miejscu, na tyskim basenie, zawsze widzimy, jak skuteczną metodą rehabilitacji jest sportowa rywalizacja, jak piękna jest pływacka integracja różnych środowisk.

Te dwudniowe zawody są z pewnością ogromnym wysiłkiem dla organizatorów, dla sędziów, bowiem kategorii, klas startowych zawodników, stylów pływackich i dystansów jest tyle, że nie podejmujemy się zliczyć. Obsługa techniczna na bieżąco drukowała wyniki, organizatorzy natychmiast je wywieszali, zawodnicy i ich trenerzy od razu mogli sprawdzić, czy nastąpił progres, czy regres, zgodnie z profesjonalnym pomiarem czasu.

Uczestnikami zawodów mogą być zawodnicy niepełnosprawni z dysfunkcją narządu ruchu lub wzroku, zakwalifikowani do klas startowych zgodnie z przepisami, a także oraz zawodnicy zakwalifikowani do klasy S14 (z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim), zrzeszeni w jednostkach organizacyjnych PZSN Start; oraz zawodnicy pełnosprawni.

Starty odbywają się w konkurencjach 100 m stylem dowolnym, grzbietowym, motylkowym i klasycznym. 200 m stylem dowolnym i zmiennym, 400 m dowolnym, jeszcze dystans 50 m, na którym nie startują zawodnicy klasy S14.

Zawodnicy niepełnosprawni startują bez podziału na kategorie wiekowe, natomiast pełnosprawni w trzech grupach wiekowych: rocznik 2007 i starsi, rocznik 2008-2010 oraz 2011 i młodsi.
Zawodnicy mogą startować w 4 konkurencjach.

Koronnym dystansem mitingu jest dystans 100 m stylem grzbietowym, za zwycięstwo na tym dystansie zarówno pełno- jak i niepełnosprawni zawodnicy otrzymali specjalne nagrody, zaś każdy zawodnik otrzymał pamiątkowy medal XVI Ogólnopolskiego Integracyjnego Mitingu Pływackiego im. Maćka Maika.

Za zajęcie pierwszych trzech miejsc na każdym z dystansów zawodnicy otrzymują dyplomy.

Zawody są współfinansowane ze środków PFPON, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Urzędu Miasta Tychy, Urzędu Miasta Katowice, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz środków własnych katowickiego Startu.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Ilona Raczyńska

Data publikacji: 18.10.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również