Rząd planuje 1800 zł na zatrudnienie emeryta

Rząd w ramach Krajowego Planu Odbudowy przygotowuje projekt ustawy mający zachęcić do pojęcia pracy osoby bezrobotne, które osiągnęły wiek emerytalny, ale nie korzystają jeszcze ze świadczeń emerytalnych. Dofinansowanie wynoszące 1800 zł nie byłoby jednak adresowane do seniora lecz wpłynęłoby na konto firmy.

Rząd, jak informuje „Fakt” z 11 października , pracuje nad projektem ustawy mającej zaktywizować osoby bezrobotne w wieku emerytalnym, które nie pobierają świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pracodawca będzie mógł liczyć na dofinansowanie wynoszące do 50 proc. najniższej pensji.

W dzienniku czytamy, że „jako że najniższa krajowa ma wynieść od 1 stycznia 3450 zł, a od lipca – 3600 zł, to by oznaczało, że firma za zatrudnienie mogłaby dostać nawet 1800 zł miesięcznie”. „Takie dofinansowanie przysługiwałoby przez 24 miesiące. Jest jednak pewien haczyk, bowiem „projekt zakłada, że po upływie okresu wypłaty dofinansowania firma musiałaby zatrudnić seniora jeszcze przez kolejnych 12 miesięcy” – donosi „Fakt”.

Projekt dotyczący zatrudniania emerytów jest częścią rządowego programu aktywizacji Polaków, przygotowywanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

pr/, fot. freepik.com

Data publikacji: 11.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również