„Sejm jest domem was wszystkich. Tu, gdzie bije serce demokracji, jesteście u siebie”. Spotkanie wigilijne Marszałka Sejmu z osobami w potrzebie

– Jestem bardzo wzruszony tym, że tu jesteście – tymi słowami marszałek Szymon Hołownia przywitał gości spotkania wigilijnego w Sali Kolumnowej Sejmu. W piątek, 22 grudnia, na zaproszenie Marszałka Sejmu do parlamentu przybyły osoby w potrzebie.

– Bardzo potrzebne jest nam poczucie, że niezależnie od tego, w co wierzymy, w kogo, jak, skąd przyszliśmy, na kogo głosujemy, jak przebiegała nasza droga, jakich wyborów dokonywaliśmy, albo jakich wyborów dokonywało za nas życie albo inni ludzie, że wszyscy jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu, bo wszyscy jesteśmy ludźmi. Wszyscy jesteśmy dla kogoś całym światem. Każdy z nas ma kogoś, kogo kocha, kogo kochał, może kogo pokocha – mówił Marszałek Sejmu.

Jak podkreślił Szymon Hołownia, Sejm jest miejscem dla wszystkich. – On jest waszym domem. On jest domem was wszystkich, którzy jesteście częścią wspólnego nam wszystkim społeczeństwa. Są tu też z nami nasi goście, którzy przebyli długą drogę ze swoich domów i znaleźli schronienie, gościnę na naszej ziemi. Chcę, żeby czuli, że to jest też ich dom – mówił Marszałek Sejmu.

Jak dodał, sensem parlamentu jest reprezentacja narodu. – Tu się wszyscy Polacy nie zmieszczą. Ale chcę, żebyście poczuli, że wy się tutaj mieścicie. I że tu, gdzie bije serce polskiej demokracji, jesteście u siebie. Że państwo, które czasami wydaje się czymś zimnym, odległym, nieczułym, czasami represyjnym, widzi was, zna was, potrzebuje was.

– Chciałbym, żeby to spotkanie było jasnym sygnałem, że polityka, demokracja to nie jest rzecz dla uprzywilejowanych. To jest rzecz, która w swoim sercu ma mieć tych, którzy są wykluczani. Którym się źle dzieje, a nie tylko dobrze. Żebyście poczuli, że naprawdę państwo was – przepraszam, nie mam innego słowa – przytula z całego serca. Że jest blisko was – zaznaczył marszałek Hołownia.

Do Sejmu przybyło ponad 500 osób w potrzebie oraz tych, którzy im pomagają. Szymon Hołownia podzielił się z gośćmi spotkania opłatkiem, uroczystość była też okazją do spotkań, rozmów i wspólnego śpiewania kolęd.

Oprawę muzyczną zapewnili muzycy pod kierownictwem Karima Martusewicza w składzie: Sylwia Wiśniewska, Melisa Martusewicz, Nelson Martusewicz, Ricky Lion oraz Paweł Domagała.

W Sali Kolumnowej obecni byli szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki z zastępcą Dariuszem Salamończykiem, parlamentarzyści, przedstawiciele rządu z minister ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszką Buczyńską.

Zobacz galerię…

Info: Sejm RP, fot. Aleksander Zieliński / Kancelaria Sejmu

Data publikacji: 22.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również