Za nami finał i gala XI edycji programu „Świat Nikiforów”

Program „Świat Nikiforów” powstał w 2006 r. dla osób, które mają marzenie: móc wyrazić́ siebie obrazem tak, by zrozumiał to świat. Niby proste, a jednak tysiące osób z dysfunkcjami, w tym z niepełnosprawnością intelektualną, ma utrudniony dostęp do dóbr i aktywności powszechnie dostępnych: zajęć́ ze specjalistami, możliwości prezentacji swoich prac, profesjonalnych pędzli, farb i pracowni. A dla nich możliwość́ tworzenia to często jedyna szansa skutecznej komunikacji z otoczeniem.

Tę wiedzę organizatorzy programu, nabyli podczas realizacji dziesięciu edycji „Świata Nikiforów”, który uznawany jest za jeden za najbardziej wartościowych programów społecznych w kraju. Programu ogólnopolskiego, w którym dotąd wzięło udział ponad 10 tysięcy artystów z całego kraju.
Dzięki temu spełnili swoje marzenia, zachwycając talentem, wrażliwością̨ i radością̨ tworzenia.

Patronem programu jest Nikifor Krynicki, przedstawiciel sztuki naiwnej, artysta niepowtarzalny, oddany bezgranicznie pasji malarskiej.

XI edycja programu społecznego Nikifory rozpoczęła się 3 grudnia ub.r., w Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami.

Tegoroczne przedsięwzięcie kierowane jest do osób z niepełnosprawnościami przebywającymi w placówkach takich jak: warsztaty terapii zajęciowej, środowiskowe domy samopomocy, domy pomocy społecznej, przyszpitalne ośrodki arteterapeutyczne, centra opiekuńczo-lecznicze, podmiotów działających na rzecz tych osób, tj. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uczelni pedagogicznych, tj. Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, uczelni artystycznych, tj. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, ośrodków kultury, tj. Muzeum Nikifora Krynickiego w Krynicy Zdroju – fili Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

W bieżącej edycji programu zorganizowano posiedzenie jury, spotkanie z autorami prac podczas zwiedzania Muzeum Narodowego, warsztaty arteterapeutyczne oraz wernisaż prac w Klubokawiarni Pożyteczna w Warszawie.

Warsztaty arteterapeutyczne odbyły się w Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia im. prof. Jana Mazurkiewicza w Pruszkowie. Uczestnicy wzięli udział w warsztacie plastycznym oraz malarskim.

Dotychczas zaplanowano ponadto dwie wystawy prac w ośrodkach kultury, tj. prace bożonarodzeniowe w Mazowieckim Muzeum w Płocku oraz wystawę w Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju, w maju i czerwcu przyszłego roku.

Tgoroczna gala programu społecznego Nikifory odbyła się 14 grudnia w Kasynie Oficerskim w Nowym Dworze Mazowieckim. Wzięli w niej udział laureaci, finaliści i uczestnicy XI edycji konkursu plastycznego „Świat Nikiforów” oraz zaproszeni goście.
W programie m.in. wręczenie nagród dla laureatów i finalistów oraz podziękowań dla sponsorów, projekcja filmu podsumowującego XI edycję programu. Galę swoimi występami uświetnili artyści Anna Rossa, Grupa Ach To My oraz Konrad Bilski.

Na zakończenie spotkania odbyła się projekcja filmu „Latawiec” wprowadzającego do internetowej aukcji prac Przedmioty użytkownika Change4Good2023 – Pejzaż – Allegro

Cele przedsięwzięcia to:
– Uroczyste podsumowanie XI edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Świat Nikiforów” organizowanego w ramach programu społecznego Nikifory.
– Spotkanie z laureatami i finalistami konkursu, wręczenie dyplomów oraz nagród.
– Prezentacja prac twórców biorących udział w konkursie oraz charytatywna aukcja dzieł artystów.
– Promocja twórczości osób z niepełnosprawnościami z ośrodków wspierających te osoby z całego kraju.
Zwrócenie uwagi społeczeństwa na znaczenie i ogromne walory sztuki naiwnej, bezpośrednie wsparcie artystów z niepełnosprawnościami.

Zobacz galerię…

Info i fot. „Świat Nikiforów”, oprac. rhr/

Data publikacji: 22.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również