Sejm odrzucił poprawki Senatu do noweli ws. emerytur EWK
- 03.12.2021
Sejm odrzucił 2 grudnia wszystkie poprawki Senatu do nowelizacji podwyższającej emerytury EWK (wcześniejsza emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem wymagającym stałej opieki) do wysokości świadczenia pielęgnacyjnego.
Senatorowie proponowali między innymi poszerzenie kręgu osób uprawnionych do świadczenia wyrównawczego.
Uchwalona przez Sejm pod koniec października ustawa przewiduje, że osoby pobierające emerytury EWK będą miały wypłacane świadczenie wyrównawcze, jeśli ich emerytury są niższe niż świadczenie pielęgnacyjne.
W minionym tygodniu Senat opowiedział się za wprowadzeniem do ustawy kilku poprawek. Główna z nich zakładała rozszerzenie grona uprawnionych do świadczenia wyrównawczego. Według propozycji byłyby to wszystkie osoby, które pobierają świadczenia emerytalno-rentowe i spełniają przesłanki do bycia objętymi świadczeniami pielęgnacyjnymi, wynikającymi z ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Sejm w głosowaniu zdecydował o odrzuceniu poprawek. Nowela trafi teraz do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.
Ustawa regulująca problem tzw. emerytur EWK została przygotowana przez posłów Kukiz’15.
Rozporządzenie Rady Ministrów z 1989 r. umożliwiało przejście na emeryturę (tzw. emeryturę EWK) – bez względu na wiek – jednemu z rodziców mającemu wymagany okres zatrudnienia, a zmuszonemu przerwać pracę z uwagi na sprawowanie opieki nad chorym dzieckiem. Przepis ten utracił moc w 1999 r., jednak osoby, które do tego czasu spełniały wszystkie warunki wymagane w rozporządzeniu, zachowały uprawnienia do emerytury.
Obecnie rodzice opiekujący się dziećmi wymagającymi stałej opieki otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Nie przysługuje ono jednak tym, którzy mają ustalone prawo do emerytury, renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego.
Oznacza to, że świadczenia pielęgnacyjnego nie otrzymują także osoby pobierające emeryturę EWK. Tymczasem wysokości tych świadczeń znacznie się różnią – wysokość świadczenia pielęgnacyjnego to 1971 zł, a najniższa emerytura wynosi 1250,88 zł brutto.
Zgodnie z ustawą świadczenie wyrównawcze przyznawane będzie na wniosek osoby uprawnionej do emerytury lub renty EWK, który należy złożyć do ZUS lub innego organu, który wypłaca to świadczenie. Wniosek złożony do 28 lutego 2022 r. podlega rozpatrzeniu do 31 marca 2022 r.
W razie złożenia wniosku w terminie świadczenie wyrównawcze przysługuje od 1 stycznia 2022 r. i jest wypłacane po dokonaniu rocznej waloryzacji wraz ze świadczeniem emerytalno-rentowym.
Świadczenie wyrównawcze ma przysługiwać miesięcznie w kwocie stanowiącej różnicę między kwotą świadczenia pielęgnacyjnego a kwotą pobieranego świadczenia emerytalno-rentowego. Wypłata świadczenia wyrównawczego będzie następować wraz z emeryturą EWK. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r. (PAP)
Karolina Kropiwiec, fot. ZUS
Data publikacji: 03.12.2021 r.