SOSW w Owińskach świętował jubileusz 75-lecia

Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach to miejsce wyjątkowe, które 3 czerwca oficjalnie obchodziło jubileusz 75-lecia swego istnienia. Tu przebogata historia przeplata się z nowoczesnością. Siedziba ośrodka należy do najciekawszych miejsc w powiecie poznańskim. W skład kompleksu wchodzą m.in.: dawny klasztor wzniesiony w latach 1242-1252 dla sióstr cysterek, z barokową przebudową po pożarze w latach 1720-1728, barokowy kościół pw. św. Jana Chrzciciela, zbudowany, po pożarze starszego, w latach 1721-1731, dawny dom dla duchownych i późnoklasycystyczny dom dyrektora dawnego zakładu psychiatrycznego.

Dzięki pieniądzom unijnym, a także z budżetu powiatu poznańskiego obiekty placówki przeszły gruntową rewitalizację. Łącznie samorząd zainwestował w nią ponad 50 mln zł, z czego 12 mln stanowiły fundusze unijne.

– To serce Owińsk, a nawet całego powiatu poznańskiego, które bije nieprzerwanie już 75 lat. Jest naszą dumą, i pokazuje jak można spełniać marzenia, które skupiają się wokół najmłodszych. Zmiany, jakie przez te minione lata zachodziły w tym miejscu, zarówno pod względem poziomu nauczania, ale też bazy dydaktycznej i warunków bytowych, są powodem naszej wielkiej satysfakcji i radości – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański. – Dziś samodzielnego życia chce się tu uczyć młodzież z całego kraju. Uczniowie mają do dyspozycji nie tylko nowoczesne wnętrza przystosowane do potrzeb osób niewidomych i niedowidzących – dodał.

Unikatem na skalę światową jest otwarty w 2012 roku Park Orientacji Przestrzennej, który zwyciężył w konkursie „Polska pięknieje – 7 Cudów Funduszy Europejskich” w kategorii „Miejsce przyjazne dzieciom”. Służy on samodzielnego poruszania w terenie. W parku zajmującym powierzchnię ok. 2 ha są m.in. specjalne przyrządy dydaktyczne: zabawki dźwiękowe, równoważnie, huśtawki i tory przeszkód. To pierwsze takie miejsce w Polsce i w Europie, jego stworzenie kosztowało 5,7 mln zł.

Ponadto w placówce działa jedyna w kraju oraz na naszym kontynencie pracownia tyfloakustyczna, służąca usprawnianiu nauczania orientacji przestrzennej przy wykorzystaniu dźwięków otoczenia. Powstaje tutaj również biblioteka zapachów, w której już zgromadzono ponad 6 tysięcy próbek, dzięki czemu poznamy zapach smaru lokomotywy czy pyłu bursztynu.

Jak przyznał podczas jubileuszu Paweł Wdówik, wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, ośrodek jest bez wątpienia liderem w zakresie edukacji i wspierania uczniów z dysfunkcją wzroku.– Ta otwartość i wsłuchiwanie się w głos dzieci sprawia, że młodzież po opuszczeniu placówki ma szansę na samodzielne życie. I to nie dzięki rentom czy wsparciu rządowemu, ale edukacji, jaka prowadzona jest w Owińskach – mówił.

– W Ośrodku najważniejsze są dzieci. To właśnie na nich skupiają się nasze działania, myśli, marzenia. Szkołę tworzą ludzie, dla których praca jest pasją, powołaniem i misją. Nie tylko nauczyciele czy wychowawcy, ale wszyscy pracownicy dbają o to, by dla uczniów ośrodek był drugim domem. Szczęście dziecka, jego uśmiech i bezpieczeństwo są dla nas wszystkim priorytetem – podkreślał podczas gali Bartłomiej Maternicki, dyrektor placówki w Owińskach.

W Ośrodku mieści się szkoła podstawowa, liceum, szkoła branżowa I stopnia i szkoła przysposabiająca do pracy, a także biblioteka oraz internat. W szkole podstawowej nauka odbywa się na dwóch etapach. Atutem są zespoły klasowe liczące maksymalnie dziesięć osób. Dzięki temu możliwa jest duża indywidualizacja pracy z uczniem oraz zapewnienie mu sprzyjających warunków do wszechstronnego rozwoju.

W tak wysoce wyspecjalizowanym oraz doskonale dostosowanym do potrzeb uczniów Ośrodku dzieci biorą udział w zajęciach z terapii pedagogicznej, psychologicznej, profilaktyki społecznej, rehabilitacji ruchu czy hipoterapii. Korzystają z terapii widzenia oraz manualnej, a także uczęszczają na zajęcia z logopedii oraz posługiwania się pismem brajla. Ponadto rozwijają swoje pasje oraz talenty, które potem mogą zaprezentować podczas różnego rodzaju wydarzeń, takich jak choćby gala z okazji 75-lecia istnienia tej znamienitej placówki.

75. urodziny Ośrodka zainaugurowała uroczysta gala, po której zaproszeni goście obejrzeli spektakl z udziałem uczniów i absolwentów placówki. Po zakończeniu części oficjalnej dla wszystkich wychowanków, ich rodziców, a także kadry pedagogicznej placówki w Parku Orientacji Przestrzennej odbył się piknik z wieloma atrakcjami i niespodziankami.

Zobacz galerię…

Info: powiat.poznan.pl, PAP, oprac. rhr/, fot. fanpage SOSW w Owińskach

Data publikacji: 04.06.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również