Święto społeczności akademickiej. KDI na sportowo

Trwają XVI Krakowskie Dni Integracji. W trakcie Konferencji Głównej odbyło się wręczenie nagrody INTEGRALIA dla Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Z kolei wystąpienia prelegentów dotyczyły sportu i aktywności fizycznej osób z niepełnosprawnościami. Z tą tematyką związane są różne atrakcje przygotowane przez krakowskie uczelnie. Program obejmuje m.in. wykłady, warsztaty, szkolenia oraz Dzień Sportu.

8-12 kwietnia odbywają się XVI Krakowskie Dni Integracji. To coroczne wydarzenie ma na celu uświadamianie społeczności akademickiej o niepełnosprawności oraz integrację. Jest ono organizowane przez 9 krakowskich szkół wyższych oraz Urząd Miasta Krakowa. Podmioty te tworzą Porozumienie Krakowskich Uczelni na rzecz studentów z niepełnosprawnością. Zawarły je w 2007 r. Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Krakowska. Później dołączyły do nich Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej (2009 r.), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (2009 r.), Uniwersytet Jagielloński (2010 r.), Uniwersytet Rolniczy (2015 r.), Krakowska Akademia (2017 r.), Urząd Miasta Krakowa (2019 r.), a także Akademia Sztuk Pięknych (2023 r.).

Czas nagradzania
9 kwietnia została zorganizowana Główna Konferencja XVI KDI „Sport jest jeden”. Odbyła się w auli Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (KAAFM). Chętni mogli też obejrzeć debatę w internecie. Program wydarzenia objął wręczenie nagród INTEGRALIA. Przyznawane są one osobom i instytucjom przyjaznym studentom z niepełnosprawnościami. W tym roku do grona laureatów dołączyło Centrum Sportu Niepełnosprawnych, które działa w hali przy al. Focha.

– Obecnie odbywają się u nas zajęcia dla czternastu dyscyplin paraolimpijskich. Mamy medalistów Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy, Pucharów Świata. Ma u nas miejsce 10 różnych organizacji. I te wszystkie organizacje, tak z mojego pomysłu, mają to swoje miejsce jako miejsce darmowe – powiedział dr inż. Marcin Królikowski, koordynator Centrum Sportu Niepełnosprawnych.

W ubiegłym roku w ten sposób został uhonorowany Małopolski Instytut Kultury. Z kolei na liście laureatów za wcześniejsze lata znajdują się m.in. prof. Adam Bodnar. prof. Willy Aastrup, prof. Janina Filek oraz Bogdan Dąsal. Docenione też zostały Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego, Katedra Gospodarki i Administracji Publicznej UEK oraz Fundacja Wspierania Rozwoju Społecznego Leonardo.

W trakcie Konferencji Głównej wręczono również wewnętrzne nagrody INTEGRALIA. Poszczególne szkoły wyższe wyróżniają w ten sposób pracowników i jednostki zasłużone na forum uczelnianym. W gronie nagrodzonych przez AGH znalazł się wspomniany już dr inż. Marcin Królikowski.

Sport bez barier
Uczestnicy Konferencji Głównej dowiedzieli się o znaczeniu sportu dla osób g/Głuchych. Zadbali o to dr Joanna Bierówka z KAAFM oraz prezes OM PZG w Krakowie Adam Stromidło. Wystąpienie dotyczyło aktywności sportowej osób głuchych w OM PZG. Zostały zaprezentowane m.in. sukcesy grupy biegowej Deaf Running Team, która niedawno świętowała rok istnienia.

Z kolei Dawid Górny i Michał Guzdek przedstawili projekt „Dotknąć Kilimandżaro – Niewidomi Polacy na Dachu Afryki”. Próba zdobycia słynnego szczytu zaplanowana jest na sierpień-wrzesień br. (https://naszesprawy.eu/projekty-programy/dotknac-kilimandzaro-w-2024-r-wyjatkowa-wyprawa-niewidomych/). Prelegenci opowiedzieli m.in. o przygotowaniach grupy do wyprawy.

Natomiast kolejne wystąpienie dotyczyło działalności sekcji sportowej OzN na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem tym zajęła się Dominika Hoft z ww. uczelni, która w 2019 r. ustanowiła Rekord Guinnessa na najdłuższy maraton gry w boccię (single). Wyczynu tego dokonała z Marleną Pogorzelczyk, grając przez 25 godzin i minutę.

Z kolei o działalności Stowarzyszenia Nautica opowiedział jego wiceprezes Tomasz Czyczyn-Egiert. Ta krakowska organizacja od lat specjalizuje się w szkoleniach nurkowych dla osób z niepełnosprawnościami. Odbywają się one według systemu przygotowanego przez HSA (Handcapped Scuba Association – Stowarzyszenie Nurków Niepełnosprawnych). Rocznie może być certyfikowanych 6-12 osób. Kurs składa się z dwóch etapów (basen i wody otwarte), a zajęcia są bezpłatne.

Uczestnicy konferencji przekonali się też o tym, jak różnorodne dyscypliny sportowe wpływają na efektywność pracy osób z niepełnosprawnościami w Shellu. Tematyka ta została poruszona przez pracowników firmy – niewidomą Beatę Michalec (rekruterka) i słabowidzącego Mateusza Krzyszkowskiego (Brand Team Coordinator).

Na koniec odbył się panel dyskusyjny „Sport osób z niepełnosprawnością jako metoda inkluzji społecznej”. Moderowali go Anna Szydło z KAAFM oraz Martin Jung z UEK. W debacie wzięli udział Dawid Górny i Regina Mynarska z Accens, Dominika Hoft, Adam Stromidło oraz dr inż. Marcin Królikowski.

Natomiast w programie KDI na 8-12 kwietnia znajduje się ponad 20 różnych propozycji. Wśród nich są wykłady, warsztaty, szkolenia, seminarium oraz wycieczka (Zwiedzanie Małego Paderevianum). Jedną z atrakcji stanowił Dzień Sportu na AGH. W ramach tej imprezy odbył się amatorski turniej koszykówki na wózkach. Ponadto chętni mogli bliżej poznać różne dyscypliny sportu, w tym m.in. blind futbol, boks na wózkach, parakolarstwo czy strzelectwo laserowe.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 11.04.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również