Szefowa MRiPS: wsparcie seniorów i ch aktywności, wsparcie ŚDS

Ponad 7 mln emerytów i rencistów otrzymało już zwaloryzowane świadczenie – poinformowała 21 marca minister rodziny Marlena Maląg. Dzięki waloryzacji do seniorów trafi dodatkowe ponad 44 mld zł – podała minister. Poinformowała też o wsparciu dla środowiskowych domów samopomocy.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS co roku są waloryzowane. 1 marca wzrosły o 14,8 proc. Waloryzacja jest kwotowo-procentowa z zastosowaniem gwarantowanej kwoty podwyżki w wysokości 250 zł brutto.

– Ponad 7 mln emerytów i rencistów świadczenie zwaloryzowane już otrzymało. Jeszcze ostatnie transze będą przekazywane do końca marca. Waloryzacja w tym roku jest historyczna, bo kwotowo-procentowa, dlatego że nie można w trudnym czasie zostawić Polaków samych sobie, szczególnie emerytów – powiedziała minister Maląg.

Przekazała, że dzięki tej waloryzacji ponad 44 mld zł dodatkowych środków trafi do seniorów.

Przypomniała, że w ramach wspierania seniorów zaplanowano także trzynastą i czternastą emeryturę. Wskazała, że wypłaty „trzynastek” ruszą od 1 kwietnia.

Szefowa MRiPS akcentowała, że aktywność osób starszych jest bardzo ważna i resort prowadzi w tym obszarze wiele inicjatyw. Przekazała, że zapadły rozstrzygnięcia dotyczące tworzenia kolejnych domów i klubów seniorów.

– Do tej pory mamy tych domów i klubów seniora 1200. Kiedy obejmowaliśmy rządy nie było ich nawet 100. Powstaną kolejne 94 domy, blisko 700 osób będzie mogło z nich dodatkowo korzystać – podała szefowa MRiPS.

Minister poinformowała też o wsparciu dla środowiskowych domów samopomocy. Jak przekazała, w 2023 r. nakłady na prowadzenie takich placówek to ponad 900 mln zł. – W kraju funkcjonuje ich 855, jest ponad 35 tys. uczestników. Zwiększamy środki, by standardy funkcjonowania tych miejsc były jak najlepsze – podkreśliła Maląg.

Jak podała, średnia miesięczna kwota na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy wyniesie 2250,40 zł, a dotacja na uczestników z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spektrum autyzmu to 2925,52 zł.

Z kolei wiceszef MRiPS Stanisław Szwed poinformował, że rozstrzygnięty został konkurs ofert w ramach programu „Senior+”. – To program skierowany do samorządów na tworzenie dziennych domów seniora i klubów seniora – podał.

Wskazał, że dzienny dom seniora może otrzymać do 400 tys. złotych dofinansowania z programu, klub – do 200 tys. zł. – Co jest ważne, to fakt, że przekazujemy środki na funkcjonowanie już istniejących – (…) więc wszystkie domy otrzymują wsparcie na funkcjonowanie – podkreślił Szwed.

– Druga rzecz, którą dziś też ogłaszamy i uruchamiamy to środowiskowe domy samopomocy – są to ośrodki wsparcia dla osób z niepełnosprawnością intelektualną – wskazał wiceminister.
Poinformował, że obecnie w Polsce funkcjonuje ponad 860 takich jednostek. – W tym roku będą kolejne nowe otwierane: 12 nowych, dwie filie i dwa kluby – czyli łącznie w tym roku powstanie 17 nowych jednostek tego typu – podał.

– Na to działanie mamy ponad 30 mln zł, ale jeżeli byśmy policzyli łączne środki, które przekazujemy środowiskowym domom samopomocy, to w tym roku jest to ponad 930 mln zł – wskazał Szwed. (PAP)

Karolina Kropiwiec, Katarzyna Lechowicz-Dyl, Agata Zbieg, fot. MRiPS

Data publikacji: 21.03.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również