Szymon Sowiński Sportowcem bez Barier 2022!

Szymon Sowiński

88. Plebiscyt „Przeglądu Sportowego” i Telewizji POLSAT na Sportowca Roku 2022 dobiegł końca. Nie mogło zabraknąć również kategorii, w której nagradzani są sportowcy z niepełnosprawnościami. Tegorocznym laureatem nagrody dla Sportowca bez Barier został Szymon Sowiński – parastrzelec sportowy, który w tym roku sięgnął po złote medale mistrzostw świata i Europy. Zwyciężczynią całego Plebiscytu została tenisistka, Iga Świątek.

Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra) w 2021 podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio sięgnął po srebrny medal – historyczny, bo pierwszy w historii polskiego parastrzelectwa sportowego. Jednak rok 2022 należał już do naszego specjalisty w konkurencjach pistoletów w stu procentach. Sięgnął on po złoty i srebrny medal MŚ, oraz złoty i srebrny medal indywidualnie podczas ME. Zwycięstwo Szymona w PŚ w Chatearoux we Francji zapewniło również miejsce dla Polski na zbliżających się Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu – jedno z dwóch na razie pewnych miejsc dla biało-czerwonych.

Legendarną statuetkę Czempiona przyznaną przez Kapitułę Plebiscytu wręczyła Sowińskiemu Nina Terentiew, dyrektor programowa Telewizji Polsat. Wśród sportowców z niepełnosprawnością nominacjami do nagrody doceniono jeszcze dwie sportsmenki z niepełnosprawnością – parałuczniczkę Milenę Olszewską oraz parastrzelczynię Barbarę Moskal. W kategorii „Sport bez Barier” przyznano jeszcze jedno wyróżnienie specjalne – doceniono działalność olimpijki Moniki Pyrek na rzecz sportowców młodego pokolenia.

– Dziękuję bardzo Kapitule za to wyróżnienie, które jest ukoronowaniem mojej ciężkiej pracy – mówił Sowiński po otrzymaniu nagrody. – Dziękuję Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu i prezesowi Łukaszowi Szelidze, nie zapominam też o Polskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” i moim klubie, Starcie Zielona Góra. Bardzo też dziękuję mojej żonie. Chciałbym zakończyć tradycyjnym paraolimpijskim hasłem – Niemożliwe nie istnieje!

Zawodnik Startu Zielona Góra został już wcześniej uhonorowany za swoje zeszłoroczne osiągnięcia sportowe w Plebiscycie Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego – zwyciężył on w kategorii „Sportowiec Roku 2022” i otrzymał statuetkę im. sir Ludwiga Guttmanna.

Plebiscyt Przeglądu Sportowego – zwycięzcy w kategorii Sportowiec bez Barier
1988 – Arkadiusz Pawłowski (pływanie) –Honorowy Sportowiec Roku
Tytuł: Niepełnosprawny Sportowiec Roku:
2004 – Tomasz Blatkiewicz (LA)
2005 – Tomasz Hamerlak (LA)
2006 – Katarzyna Rogowiec (narciarstwo biegowe, biathlon)
2007 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2008 – Natalia Partyka (tenis stołowy/ Katarzyna Pawlik (pływanie)
2009 – Natalia Partyka (tenis stołowy)
2012 – Rafał Wilk (kolarstwo)
2013 – Mateusz Michalski (LA)
2014 – Renata Kałuża (kolarstwo)
2015 – Bartosz Tyszkowski (LA)
2016 – Natalia Patyka (tenis stołowy)
2017 – Joanna Mazur/Michał Stawicki (LA)
2018 – Igor Sikorski (narciarstwo alpejskie)
Tytuł: Sportowiec Bez Barier:
2019 – Lucyna Kornobys (LA)
2020 – Faustyna Kotłowska (LA)
2021 – Róża Kozakowska (LA)
2022 – Szymon Sowiński (parastrzelectwo sportowe)

Info: PKPar, fot. archiwum prywatne Szymona Sowińskiego

Data publikacji: 09.01.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również