Szymon Sowiński Sportowcem Roku – #Guttmanny2022 rozdane!

Szymon Sowiński ze statuetką

Złoty medalista tegorocznych ME i MŚ w parastrzelectwie sportowym, Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra), zwycięzcą 4. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2022.

Statuetki im. Sir Ludwiga Guttmanna, ojca Igrzysk Paraolimpijskich, zostały rozdane w czterech kategoriach. Trenerem Roku został Andrzej Ochal – trener główny reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Za Wydarzenie Sportowe roku uznano Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski, których jubileuszową 50. edycję zorganizował KSI Start Szczecin, natomiast Organizacją Roku głosami Kapituły i internautów został wybrany PZSN „Start”, największy związek sportu osób niepełnosprawnych w Polsce, który obchodzi w tym roku jubileusz 70-lecia. Galę prowadzili Sylwia Michałowska i Mateusz Jarecki, dziennikarze znani kibicom sportu paraolimpijskiego m.in. z programu „Pełnosprawni” TVP Sport.

Kapituła Plebiscytu przyznała też aż trzy nagrody specjalne dla osób i instytucji zasłużonych dla rozwoju i promocji sportu paraolimpijskiego w Polsce. Tradycyjnie przyznawany tytuł „Przyjaciel Sportu Paraolimpijskiego” w tym roku powędrował do Michała Pola, dziennikarza Kanału Sportowego i attaché prasowego Polskiej Reprezentacji Paraolimpijskiej. Nagrodę Honorową przyznano Zenonowi Jaszczurowi, prezesowi honorowemu i współtwórcy ZSS „Sprawni Razem”. Statuetkę dla Mecenasa Sportu Paraolimpijskiego otrzymał PKN Orlen – płocki koncern jest Sponsorem Strategicznym Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego od 2016 roku.

50 lat polskich startów na igrzyskach paraolimpijskich
2022 rok to czas wyjątkowego jubileuszu – równo 50 lat temu w Heidelbergu polska reprezentacja po raz pierwszy wzięła udział w igrzyskach paraolimpijskich. Z tej okazji prezydent RP Andrzej Duda odznaczył trzy zawodniczki, które reprezentowały Polskę w Heidelbergu. Pływaczka, mistrzyni paraolimpijska Alina Wojtowicz-Pomierna odebrała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polsk z rąk prezydenta Polski w miniony piątek podczas uroczystości związanej z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Czterokrotna medalistka igrzysk z 1972 roku, Anna Hillebrandt-Pogorzelska, także pływaczka, została wyróżniona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie podczas Gali Guttmannów wręczyła doradczyni prezydenta RP, Paulina Malinowska-Kowalczyk. Trzecia z zawodniczek, do której udało się dotrzeć Polskiemu Komitetowi Paraolimpijskiemu, Barbara Kopycka, zdobywczyni czterech medali w Heidelbergu, ze względu na stan zdrowia nie mogła wziąć udziału w uroczystości – odznaczenie otrzyma w innym terminie.

– Dziękuję bardzo, pani Paulino, że pani osobiście wyróżniła mnie tak bardzo, czuję się bardzo wzruszona – mówiła Anna Hillebrandt-Pogorzelska po odebraniu odznaczenia. – Zdaję sobie sprawę, że sport paraolimpijski w ciągu tych 50 lat od naszych pierwszych startów w Heidelbergu bardzo się rozwinął, a my byliśmy takimi pionierami. Przed 14 latu byłam w Anglii i w drodze powrotnej chciałam pokazać moim dzieciom miejsce, w którym zaczął się ruch paraolimpijski – Stoke Mandeville. Jest tam piękna plakietka z cytatem sir Ludwiga Guttmanna – mówi on, że jeśli się w czymkolwiek przysłużył, to w rozwoju sportu osób niepełnosprawnych i jego integracji z rehabilitacją. W tym tkwi sedno.

Podczas uroczystości była obecna również inna medalistka igrzysk w Heidelbergu, odznaczona wcześniej przez prezydenta RP Alina Wojtowicz-Pomierna. Obydwie obecne na Gali paraolimpijki otrzymały również z rąk prezesa Łukasza Szeligi specjalne medale z okazji 50-lecia pionierskich startów. To niezwykłe wydarzenie uhonorowała również Poczta Polska, która przygotowała z tej okazji specjalną kartkę pocztową oraz znaczek.

Szymon Sowiński – sportowcem roku!
Plebiscyt składał się z trzech etapów. W pierwszym zgłaszani byli kandydaci. Spośród nich Kapituła Plebiscytu wybrała nominacje w czterech kategoriach: sportowiec- 21 osób, trener/trenerka – 6 osób, organizacja sportowa – 5 organizacji, wydarzenie sportowe 2020 roku – 5 wydarzeń. Ostateczna walka o zwycięstwo w Plebiscycie rozegrała się w trzecim etapie – głosowaniu internautów. O zwycięstwie zdecydowały zsumowane głosy Kapituły i głosy internautów. Głosy napływały do ostatniej chwili, a układ miejsc zmieniał się jak w kalejdoskopie.

Sportowcem 2022 Roku głosami Kapituły i internautów został Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra). Nasz specjalista w parastrzelectwie sportowym w konkurencjach pistoletów sięgnął po złoty i srebrny medal MŚ, oraz złoty i srebrny medal indywidualnie podczas ME. W zeszłym roku reprezentant Startu Zielona Góra był również zdobywcą pierwszego medalu paraolimpijskiego w historii polskiego parastrzelectwa sportowego. Tegoroczne zwycięstwo Szymona w PŚ w Chatearoux we Francji zapewniło również miejsce dla Polski na zbliżających się Igrzyskach Paraolimpijskich w Paryżu – jedno z dwóch na razie pewnych miejsc dla Biało-Czerwonych.

Nagrodę dla Sportowca Roku wręczyła Magdalena Kopka-Wojciechowska – członkini zarządu Totalizatora Sportowego, właściciela marki Lotto, który jest Partnerem Głównym tegorocznego Plebiscytu. Sowiński, zazwyczaj słynący z olimpijskiego spokoju, niezbędnego w takiej dyscyplinie jak parastrzelectwo sportowe, nie krył wzruszenia.

– Dziękuję Kapitule – że zauważyliście moje sukcesy, a za to, że to wszystko dalej trwa, dziękuję sponsorom – mówił bezpośrednio po odebraniu nagrody Szymon Sowiński. –  Uśmiecham się też do mojej żony – to dzięki niej jestem w miejscu w którym jestem. Ta statuetka nie jest tylko moją statuetką – tak naprawdę wiele osób pracuje na to, bym mógł tu dzisiaj z państwem stanąć. Dziękuję przede wszystkim za głosy, otrzymałem ich bardzo wiele. Dziękuję też trenerowi Markowi Marusze – to on zaraża nas zawsze uśmiechem, jest do nas pozytywnie nastawiony, a nasze sukcesy odzwierciedlają ducha w strzelectwie.

Nagroda dla Sportowca Roku 2022 to był doskonały moment na podsumowanie tegorocznych sukcesów, do czego w swoim wystąpieniu również nawiązał zawodnik Startu Zielona Góra.

– To był dla mnie szalony rok – zaczął się mistrzostwem i wicemistrzostwem Europy w Hamar w Norwegii, potem wygrana w Pucharze Świata pozwoliła uzyskać quotę na Igrzyska w Paryżu. Wisienka na torcie przyszła trzy tygodnie temu – zdobyłem tytuł mistrza i wicemistrza świata. Jestem niezwykle dumny z tego Guttmanna – on odzwierciedla całą pracę, którą wykonuję codziennie. Jednocześnie gratuluję wszystkim, którzy dzisiaj byli nominowani i odebrali swoje nagrody.

Guttmann – ojciec igrzysk paraolimpijskich z Toszka
Zwycięzcy Plebiscytu w poszczególnych kategoriach otrzymali statuetki imienia Sir Ludwiga Guttmanna ufundowane przez Polski Koncern Naftowy Orlen. Dodatkowo zwycięzca Plebiscytu, oprócz upominków od sponsorów i partnerów, otrzymał nagrodę finansową w wysokości 10 000 zł, ufundowaną przez Polski Komitet Paraolimpijski.

Sir Ludwig Guttmann, patron statuetki w plebiscycie, był twórcą ruchu paraolimpijskiego, neurochirurgiem, który urodził się dokładnie 120 lat temu w Toszku koło Katowic. Przed wojną wyemigrował z Niemiec do Wielkiej Brytanii. W 1948 roku zorganizował zawody sportowe dla weteranów II Wojny Światowej. 12 lat później w Rzymie odbyły się pierwsze w historii igrzyska paraolimpijskie. Statuetki jego imienia zostały zaprojektowane przez znanego rzeźbiarza Andrzeja Renesa, tego samego zresztą, który zaprojektował statuetki Czempiona.

Trenerem 2022 Roku został Andrzej Ochal, trener reprezentacji Polski w paratenisie stołowym. Jego zawodnicy w ostatnim sezonie brylowali na Mistrzostwach Świata w Hiszpanii – 15 medali zdobytych w trakcie tej imprezy zapewniło im 3. miejsce w klasyfikacji medalowej. To nie pierwsza statuetka Guttmanna w jego karierze – Andrzej Ochal sięgnął po to prestiżowe wyróżnienie już w 2019 i 2021 roku.

Wydarzeniem 2022 Roku głosami Kapituły i internautów wybrano 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski w Szczecinie. Jubileuszowa edycja tej imprezy organizowana była przez KSI Start Szczecin – i ze względu na brak dużych paralekkoatletycznych zawodów międzynarodowych dla wielu zawodników i zawodniczek był to start docelowy w tym sezonie. Na zawodach padł również jeden rekord świata – na 9.20 kulą pchnęła Renata Śliwińska.

Organizacją 2022 Roku został Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”. Jest to największa (obok Polskiego Związku Sportu Niesłyszących) organizacja sportu osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Zawodnicy zrzeszeni w „Starcie” zdobyli 743 medale paraolimpijskie, a związek prowadzi również reprezentację Polski w 16 dyscyplinach i organizuje liczne imprezy rangi mistrzowskiej i międzynarodowej. W tym roku PZSN „Start” obchodzi 70-lecie istnienia.

2023 – rok nadchodzących zmian
Nadchodzący rok będzie dla paraolimpijczyków czasem nie tylko kwalifikacji do Igrzysk w Paryżu w 2024, ale również sporych zmian organizacyjnych. W związku z wymogami IPC (International Paralympic Committee) od przyszłego roku PKPar będzie posługiwał się nowym logotypem oraz nową nazwą. Podczas gali zaprezentowano nowy logotyp – odświeżone logo zachowuje znanego z poprzedniego znaku orła, a obok nazwy Komitetu eksponuje znak „Agitos”, charakterystycznych dla parasportowców trzech pazurów. Z dotychczasowego brzmienia ze względu na nowe wymogi i ujednolicenie nazwy z międzynarodowym standardem wypada jedna literka „O” – a PKPar staje się Polskim Komitetem Paralimpijskim.

Partnerem Głównym 4. Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku #Guttmanny2022 jest Totalizator Sportowy, właściciel marki Lotto. Sponsorem statuetek, zaprojektowanych i wykonanych przez Andrzeja Renesa, jest PKN Orlen.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Miło nam dodać, że patronat medialny nad Plebiscytem objęła antena TVP Sport, Polskie Radio S.A, oraz portal niepełnosprawni.pl.

Zwycięzcy 4.Plebiscytu Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego na Sportowca Roku 2022
Kategoria Sportowiec Roku 2022 – Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra)
Kategoria Trener Roku 2022 – Andrzej Ochal (Polski Związek Tenisa Stołowego)
Kategoria Wydarzenie Roku 2022 – 50. Paralekkoatletyczne Mistrzostwa Polski Szczecin 2022
Kategoria Organizacja Sportowa Roku 2022 – Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start”
Przyjaciel Sportu Paraolimpijskiego – Michał Pol
Nagroda Honorowa – Zenon Jaszczur, ZSS „Sprawni Razem”
Mecenas Sportu Paraolimpijskiego – PKN ORLEN

Kategoria Sportowiec Roku 2022 – miejsca 1-10:
1. Szymon Sowiński (ZSR Start Zielona Góra)
2. Barbara Moskal (PK Podkarpacie)
3. Milena Olszewska (GZSN Start Gorzów Wielkopolski)
4. Jacek Czech (UKS G8 Bielany)
5. Natalia Partyka (KSI Start Szczecin)
6. Witold Skupień (KS Zoma-Team Obidowiec Obidowa)
7. Jolanta Majka i Michał Gadowski (KSI Start Szczecin)
8. Adrian Castro (IKS AWF Warszawa)
9. Patryk Chojnowski (KSI Start Szczecin)
10. Edyta Owczarz + Krystyna Owczarz (IKSON Głogów)

Zobacz galerię…

Info: Polski Komitet Paraolimpijski, fot. Bartłomiej Zborowski / PKPar

Data publikacji: 09.12.2012 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również