Trzecia fala pandemii słabnie; priorytetem odbudowa zdrowia Polaków
- 26.04.2021
… powiedział 26 kwietnia minister zdrowia Adam Niedzielski. Zapowiedział wycofanie ograniczeń zabiegów planowych, przywrócenie 10 tys. łóżek do niecovidowego systemu, program rehabilitacji pocovidowej.
Na konferencji prasowej w Nałęczowie Niedzielski zapowiedział też, że 28. lub 29 kwietnia zostanie zaprezentowany bardzo szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj. Podkreślił, że apogeum liczby zachorowań, hospitalizacji i zgonów mamy już za sobą. – Najważniejszym zadaniem na najbliższy miesiąc, dwa, trzy miesiące jest powrót do normalnego leczenia, do zajmowania się zdrowiem tak jak zajmowaliśmy się nim w czasie przedpandemicznym – stwierdził.
Od 4 maja wycofane zostaną ograniczenia dotyczące zabiegów planowych. – Kolejny tydzień będzie bardzo ważny, bo (…) od tego tygodnia pomajowego, czyli od 4 maja znosimy, czy wycofujemy tę rekomendację ograniczenia zabiegów planowych – powiedział minister. – Teraz, kiedy fala odpuszcza, chcemy przerzucić środki i siły na leczenie w innych zakresach – dodał Niedzielski.
Przypomniał, że była to „smutna konieczność” związana z tym, że wszystkie siły musiały być skierowane na walkę z COVID-19 w trzeciej fali pandemii.
Minister zdrowia poinformował, że w ciągu najbliższych dwu tygodni do normalnego, niecovidowego systemu opieki zdrowotnej, przywróconych zostanie ponad 10 tys. łóżek szpitalnych. Zwrócił uwagę, że w szczycie III fali pandemii na walkę z COVID-19 przeznaczonych było ponad 46 tys. łóżek.
– Ponieważ III fala słabnie, apogeum mamy za sobą, dlatego zdecydowaliśmy – razem z wojewodami i ministerstwem spraw wewnętrznych i administracji – o przywróceniu do systemu normalnego opieki zdrowotnej, nie tego covidowego, ponad 10 tys. łóżek. I to jest kwestia najbliższych dwóch tygodni, gdzie te 10 tys. łóżek wróci z walki z pandemią koronawirusa do zwykłego systemu opieki zdrowotnej – powiedział Niedzielski.
Niedzielski przypomniał, że w szczycie drugiej fali, czyli jesienią zajętych było 23 tys. łóżek przez pacjentów zakażonych koronawirusem, a w trzeciej fali powyżej 30 tys.
Resort zdrowia poda 26 kwietniał, że w szpitalach przebywa obecnie 27 137 chorych z COVID-19, czyli blisko 4,5 tys. mniej niż tydzień temu. Terapii respiratorowej wymaga 3101 chorych.
Niedzielski powiedział, że przygotowano nowe rozwiązanie dla osób, które przeszły COVID-19 w postaci rehabilitacji postcovidowej. Ma być powszechnie dostępna, prowadzona w sanatoriach, a także w formie ambulatoryjnej oraz domowej. Dodał, że w kwestii wykorzystania uzdrowisk gotowe są już rozwiązania. Plan rehabilitacyjny został opracowany wspólnie z Krajową Izbą Fizjoterapeutów. Niedzielski zaznaczył, że najczęstszym skutkiem covidu jest utrata wydolności oddechowej.
Jeszcze 26 kwietnia podpisane ma być zarządzenie prezesa NFZ umożliwiające rehabilitację pocovidową. Do jej prowadzenia zgłosiło się już ponad 100 placówek – poinformował p.o. prezes NFZ Filip Nowak.
Po majówce – zapowiedział Niedzielski – zostanie ogłoszona profilaktyka dla osób 40 plus i nastąpi zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów. Dodał, że w najbliższym tygodniu będzie także wprowadzony pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej. – W najbliższym tygodniu na zasadzie pilotażu będzie wprowadzona, jako rozporządzenie, zaczynając od województwa mazowieckiego – powiedział.
Zmiany mają nastąpić w opiece onkologicznej. – Razem z panem premierem Mateuszem Morawieckim przedstawiliśmy przekucie pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej na takie rozwiązanie systemowe, które w skali całego kraju ma zaproponować model opieki onkologicznej – wskazał Niedzielski.
Minister zdrowia powiedział, że przygotowywany jest właśnie o szczegółowy harmonogram luzowania obostrzeń na maj. – Możemy się spodziewać, że w przeciągu miesiąca maja wróci – oprócz edukacji – bardzo wiele usług i zostanie przywróconych do funkcjonowania bardzo wiele sektorów, za których działaniem już się stęskniliśmy – zapowiedział.
Na pytanie, czy restauracje będą dostępne tylko dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki, Niedzielski oświadczył, że nie ma na razie takiej dyskusji, żeby różnicować dostępność usług publicznych, jak restauracje, dla osób, które są zaszczepione bądź nie są zaszczepione.
Szef MZ i p.o. prezes NFZ podczas konferencji w Nałęczowie byli pytani, na jakim etapie jest reforma psychiatrii dziecięcej i o kwestię zapowiedzi, że w rok ma powstać 300 placówek opieki środowiskowej.
Niedzielski zwrócił uwagę, że według jego wiedzy takich zakontraktowanych placówek jest ponad 200. Dodał też, że NFZ cały czas prowadzi konkursy na takie zespoły, ale część konkursów nie rozstrzyga się w pierwszym podejściu.
– Ten cel w postaci mniej więcej 300 ośrodków jest jak najbardziej aktualny i mam nadzieję, że w najbliższym czasie będą zgłoszenia i kolejne konkursy będą się rozstrzygały pozytywnie – oświadczył.
Pełniący obowiązki prezes NFZ Filip Nowak dodał, że Fundusz jest w permanentnym postępowaniu konkursowym jeśli chodzi o te ośrodki. Wskazał, że we wszystkich oddziałach wojewódzkich udało się zakontraktować takie placówki. – Są jeszcze niektóre miejsca, w których robimy tzw. konkursy uzupełniające – zaznaczył. (PAP)
Zbigniew Kopeć, fot. freepik.com
Data publikacji: 26.04.2021 r.