Uchodźcy z Charkowa aklimatyzują się w Dąbrowie Górniczej

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej życie i nauka biegną już coraz bardziej stabilnymi torami. Młodzi uchodźcy ze zniszczonej działaniami wojennymi placówki oświatowej w Charkowie aklimatyzują się coraz lepiej i i chętnie biorą udział w kolejnych zajęciach edukacyjnych. O spotkaniu z nimi informowaliśmy wcześniej: https://naszesprawy.eu/aktualnosci/zwyczajnie-niezwyczajna-historia/

„Witaj wiosno” – zajęcia ogrodnicze

Stymulacja polisensoryczna to poznawanie świata wszystkimi zmysłami: wzrokiem, słuchem, węchem i dotykiem. W trakcie pobytu w Ośrodku, niewidomi uczniowie charkowskiej szkoły brali udział w zajęciach ogrodniczych, poznając wiosenne kwiaty, z których w donicach wykonali barwne kompozycje. Dla nich takie zajęcia były nowością, ponieważ nigdy nie brali udziału w takiej formie ćwiczeń rewalidacyjnych.

Pomimo swoich ograniczeń młodzież chętnie brała udział w wykonywaniu powierzonych zadań. Uczniowie mieli możliwość poznać nazwy wiosennych kwiatów po polsku. Szczególnie zabawnie kojarzyła się nazwa „bratka”. Pięknie pachnące prymulki, bratki, hiacynty, szafirki i narcyzy szczególnie przypadły do gustu dziewczętom. Mamy nadzieję, że poprzez takie zajęcia młodzież ze zniszczonego wojną Charkowa, choć na chwilkę zapomniała o traumie wojny.

Uczymy się angielskiego

Przyszedł cas gdy nasi goście z Ukrainy wzięli udział w zajęciach z języka angielskiego. Uczniowie poznawali słownictwo związane z jedzeniem – nazwy produktów spożywczych, smaki, nazwy czynności związanych z przygotowaniem posiłków. Do nauki zostały zaangażowanie wszystkie zmysły, a zajęcia były dostosowane do potrzeb osób niewidomych – korzystaliśmy z tyflografik, audiodeskrypcji, materiałów w alfabecie Braille’a.

Integracyjny spacer

W programie zajęć znalazł się również integracyjny spacer w poszukiwaniu słońca i spokoju. Piękna, słoneczna pogoda zachęciła nas do spaceru i poznania okolicy. Nasi goście z Ukrainy oddychali pełną piersią, łapiąc promienie wiosennego słońca. Wspólny spacer i miła rozmowa pozwoliły choć na chwilę zapomnieć o bólu i strachu.

Malowanie zapachami

„Fascynacja artystów wiosenną przyrodą – czyli malujemy zapachami” to temat zajęć z języka polskiego skorelowanych z muzyką, plastyką i orientacją przestrzenną, przeznaczonych dla niewidomych uczniów z Charkowa. Młodzież z zaciekawieniem smakowała owoce i z dużym zaangażowaniem rozpoznawała zapachy olejków do ciast, a następnie dopasowywano je do konkretnych barw.

Muzyka Vivaldiego „ Cztery pory roku. Wiosna” była źródłem wzruszeń, które motywowały młodych ludzi do malowania zapachami. Aksamitna miękkość skórki i kształt łzy migdałów pobudzał dotyk i inspirował uczniów do przenoszenia własnych emocji na kartkę papieru. Powstały bardzo ciekawe, pachnące obrazy,  a radość z własnej twórczości była oczywista.

Księżna Yorku Sarah Ferguson w naszym Ośrodku

Niecodzienna wizyta w maiła miejsce w naszym Ośrodku 18 marca, gdy odwiedziła go podróżująca po Polsce Księżna Yorku Sarah Ferguson, która znana jest ze swojej działalności charytatywnej. W naszej szkole spotkała się z grupą niewidomych i niedowidzących uczniów ewakuowanych z Charkowa.

Goszcząca w placówce ukraińska młodzież, która w Charkowie uczęszczała do konserwatorium muzycznego, pięknie i profesjonalnie wykonała hymn Ukrainy oraz pieśń, której tekst został ułożony po przyjeździe do naszego kraju.

Księżna z dużym zainteresowaniem wysłuchała relacji dyrektora charkowskiego ośrodka Oleksandra Bielousowa o traumatycznych przeżyciach towarzyszących ewakuacji z ogarniętego wojną kraju.

Podziękowanie za zainteresowanie i wizytę przekazała Księżnej obecna na spotkaniu wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Bożena Borowiec oraz dyrekcja Ośrodka.

Zobacz galerię…

Na podstawie materiałów SOSW oprac. rhr/, fot. Renata Szałwińska

Data publikacji: 22.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również