Ukraińscy paraolimpijczycy przylecieli do Warszawy

Grygorii Vovchynskyi, szef Ukraińskiego Komitetu Paraolimpijskiego

Ukraińscy sportowcy z niepełnosprawnościami, którzy odnieśli wiele sukcesów na Igrzyskach Paraolimpijskich w Pekinie, wylądowali 15 marca wieczorem na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Część z nich planuje powrót do ojczyzny, mimo że trwa tam inwazja wojsk rosyjskich.

– Witajemo, witajemo – przywitała ich grupa Ukraińców, a żółte tulipany, związane błękitną wstążką, wręczyli sportowcom ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oraz przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Kancelarii Prezydenta RP.

Wielu zawodników miało na twarzach maseczki z napisem „Peace for Ukraine”. Transparent z takim napisem pojawił się również za plecami szefa Komitetu Paraolimpijskiego Ukrainy Walerego Szuszkiewicza, który wygłosił oświadczenie dla licznych przedstawicieli mediów.

– W XXI wieku nie można rozwiązywać jakichkolwiek problemów poprzez wojnę. W naszym kraju zginęło bardzo dużo osób. Pokój to nie jest polityka, a życie w pokoju jest prawem wszystkich ludzi – podkreślił Szuszkiewicz.

Jak poinformował PAP zastępca dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ Tomasz Orłowski, 16 osób z 56-osobowej reprezentacji Ukrainy zadeklarowało chęć powrotu do ojczyzny.

– Wiemy, że część z nich chce powrócić na Ukrainę, do zachodniej części kraju, gdzie jest jeszcze bezpiecznie. Część z nich chce pozostać w Polsce, a część chce jechać do swoich rodzin w innych krajach europejskich. Z naszej strony oferujemy wszelką pomoc w miarę naszych możliwości – zapewnił Orłowski.

Ukraińscy paraolimpijczycy zdobyli w Pekinie aż 29 medali, w tym 11 złotych, co dało im drugie miejsce w klasyfikacji igrzysk. Częściej na podium stawali tylko Chińczycy. (PAP)

af/ co/, fot. Bartłomiej Zborowski / PKPar

Data publikacji: 16.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również