Ukraińscy sportowcy apelują na paraolimpiadzie o pokój

Ukraińscy sportowcy i działacze zaapelowali o pokój podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie, prezentując 10 marca transparent wzywający do położenia kresu inwazji na ich kraj i zakończenia wojny wywołanej napaścią Rosji.

Pod przewodnictwem szefa narodowego komitetu paraolimpijskiego Ukrainy Walerija Suszkewicza, cała 20-osobowa delegacja wygłosiła przesłanie „pokoju dla wszystkich”, któremu towarzyszyły uniesione pięści i minuta ciszy dla uczczenia ofiar wojny.

– Ta minuta dotyczy tysięcy osób, w tym dzieci i osób niepełnosprawnych. Jeśli ludzkość jest cywilizowana, to ta wojna musi zostać zatrzymana. Ludzie, kobiety i dzieci zasługują na życie, a nie na śmierć – powiedział Suszkewicz.

Trener Andrij Nesterenko przypomniał, że wiele miast zostało zniszczonych i dodał, że siedmiu członków drużyny pochodzi z Charkowa, który jest oblegany przez siły rosyjskie.

– Rosjanie zbombardowali wiele szpitali i szkół… Potrzebujemy waszego wsparcia dzisiaj, nie później. Ludzie, którzy atakują obszary cywilne, nie mogą być ludźmi… Uprzejmie prosimy o bezpieczne niebo nad Ukrainą – apelował szkoleniowiec.

Reprezentacja Ukrainy odnosi sukcesy na Igrzyskach Paraolimpijskich, choć niewiele brakowało, aby nie dotarła do stolicy Chin z powodu wojny. Ukraina z sześcioma złotymi medalami zajmuje trzecie miejsce w tabeli za gospodarzami – Chinami i Kanadą.

Z udziału w igrzyskach paraolimpijskich wykluczone zostały ekipy Rosji i Białorusi. (PAP)

sab/ krys/, fot. pixabay.com

Data publikacji: 10.03.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również