Uwagi POPON do nowelizacji ustawy o rehabilitacji – apelujemy o racjonalność i elastyczność przepisów

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) aktywnie uczestniczy w pracach legislacyjnych nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (druk 1187). W ramach tych działań – jak informowaliśmy wcześniej braliśmy udział w posiedzeniu podkomisji stałej ds. osób z niepełnosprawnościami i włączenia społecznego – https://popon.pl/posiedzenie-podkomisji-stalej-do-spraw-osob-z-niepelnosprawnosciami-i-wlaczenia-spolecznego/ Pomimo uwzględnienia części postulatów POPON nadal widzimy potrzebę doprecyzowania niektórych zapisów tak aby w przyszłości nie budziły one wątpliwości.

Uwagi do art. 22 – ulga jako przywilej, nie obowiązek
Celem POPON jest przywrócenie i jednoznaczne utrwalenie charakteru ulgi jako zachęty i dobrowolnego przywileju sprzedającego, a nie automatycznego prawa nabywcy. Ustawa powinna wprost wskazywać, że to sprzedający decyduje, czy i kiedy wystawi informację o obniżeniu, o ile spełnione zostaną ustawowe warunki (terminowa zapłata, faktura). Dążąc do ograniczenia obciążeń organizacyjno- administracyjnych POPON wnosi o doprecyzowanie zapisów projektu ustawy w zakresie mechanizmu udzielania ulg we wpłatach na PFRON w taki sposób że:
• pozostawić brzmienie art. 22 ust.2. pkt 3 w formie obowiązującej obecnie tj. w wersji która nie przewiduje obowiązku złożenia wniosku przez nabywcę.
• zmienić brzmienie art. 22 ust. 10 pkt 1 „Sprzedający może wystawić informację o kwocie obniżenia niezwłocznie po terminowym uregulowaniu należności, jednak nie później niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przypadał termin płatności za zakup.”

Dzięki takiej zmianie :
◦ przepis ustawy nie odwołuje się do żadnych wniosków nabywcy – ani wprost, ani domyślnie, nie generując nadmiarowych obciążeń organizacyjno- administracyjnych
◦ pozostawia pełną dobrowolność po stronie sprzedającego w zakresie prawa do udzielenie ulgi we wpłacie na PFRON,
◦ jest spójne z konstrukcją art. 22 ust. 2 pkt 3, który nie przewiduje obowiązku złożenia wniosku przez nabywcę.

Uwagi do art. 28 i 29 – racjonalizacja obowiązku zapewniania opieki medycznej
Jednym z kluczowych postulatów POPON jest zmiana zapisów dotyczących obowiązku zapewnienia opieki medycznej przez zakłady pracy chronionej (ZPChr) i zakłady aktywności zawodowej (ZAZ).

Dlaczego to ważne?
ZPChr i ZAZ to dwa zupełnie różne podmioty, działające w odmiennych modelach organizacyjnych, z różnymi celami i formami finansowania. Stosowanie jednego, sztywnego obowiązku w zakresie opieki medycznej do obu tych instytucji jest nieadekwatne. W przypadku ZPChr, finansowanie „gotowości” do świadczenia usług medycznych często nie przekłada się na realne wsparcie dla pracowników – środki te mogłyby być efektywniej wykorzystane w ramach wydatkowa ZFRON na wsparcie w ramach pomocy indywidualnej lub IPR.
POPON opowiada się za modelem, który:
• daje możliwość finansowania opieki zdrowotnej z funduszy ZFRON w sposób elastyczny i dostosowany do rzeczywistych potrzeb,
• wzmacnia samostanowienie osób z niepełnosprawnościami, pozwalając im samodzielnie wybierać formę wsparcia,
• ogranicza zbędne koszty administracyjne dla pracodawców,
• umożliwia – tam, gdzie jest to uzasadnione – stosowanie ryczałtowej formy wsparcia (np. pakietów medycznych).

Zgłaszamy potrzebę:
1. Wykreślenia art. 28 ust. 1 pkt 3, który nakłada obowiązek zapewniania opieki medycznej „na zasadzie gotowości” na ZPChr – rozwiązanie to generuje nieefektywne koszty i nie odpowiada faktycznym potrzebom pracowników.
2. Zmiany art. 29 ust. 1 pkt 2 tak, aby umożliwić ZAZ elastyczne finansowanie opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych – zgodnie z ich rehabilitacyjno-społecznym charakterem.

Wierzymy, że wprowadzenie postulowanych zmian przyniesie korzyści zarówno pracodawcom, jak i osobom z niepełnosprawnościami, przyczyniając się do racjonalizacji systemu wsparcia, większej elastyczności i efektywności funkcjonowania podmiotów zatrudniających OzN.

Szczegółowe uzasadnienie:
Druk 1187 – UZASADNIENIE POPON zmiany w ust o rehab – ULGI
Druk 1187 – UZASADNIENIE POPON zmiany w ust o rehab – OPIEKA MED
PROJEKT POPON

Info: POPON, fot. pixabay.com

Data publikacji: 14.07.2025 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również