W Kielcach powstaną wspomagane mieszkania dla osób w spektrum autyzmu

To będzie pierwsze tego typu miejsce w regionie świętokrzyskim. 12 wspomaganych i samodzielnych mieszkań dla dorosłych osób w spektrum autyzmu wybuduje w Kielcach Krajowe Towarzystwo Autyzmu. Trzykondygnacyjny budynek powstanie na działce przy ul. Łopuszniańskiej o powierzchni 750 m kw. Kilka lat temu dzięki decyzji władz miasta, organizacja nabyła tę nieruchomość z 95 proc. bonifikatą.

– To był ważny krok, od którego wszystko się zaczęło – mówi Paulina Papka, prezes KTA oddział w Kielcach. – Posiadanie tej działki umożliwiło nam ubieganie się o dotację na budowę domu z PFRON – dodaje.

Wykonawca inwestycji został już wyłoniony, a budowa „Leśnego Domu” może się rozpocząć w styczniu, bądź lutym tego roku.

Krajowe Towarzystwo Autyzmu wspiera osoby w spektrum autyzmu na każdym etapie ich życia. Organizacja prowadzi poradnię, która oferuje kompleksową diagnostykę oraz terapię.

Ponadto w trzech placówkach oświatowych, dzieci i młodzież mogą się uczyć w warunkach dostosowanych do ich potrzeb, a w Środowiskowym Domu Samopomocy realizowana jest dzienna pomoc terapeutyczna i rehabilitacyjna.

Pomysł wybudowania mieszkań wspomaganych dla dorosłych osób w spektrum autyzmu wynika z potrzeby zapewnienia im bezpieczeństwa i odpowiednich warunków życia.

– W całej Polsce brakuje takich miejsc, dlatego cieszymy się, że po wielu latach starań uda się spełnić nasze marzenie i powstanie dom dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą samodzielnie funkcjonować i nie są też w stanie utrzymać się we własnym mieszkaniu. Niekiedy opiekę nad nimi sprawują rodzice, którzy są w podeszłym wieku i zaczyna brakować im sił – mówi Paulina Papka.

Często po śmierci najbliższych opiekunów osoby w spektrum trafiają do DPS-ów, które niestety nie są dostosowane do ich potrzeb.

– Nasz dom będzie w wyjątkowym miejscu w Kielcach. Mamy nadzieję, że przepiękna okolica, bliskość lasu – pozwoli na wytchnienie i odpoczynek. Stworzymy miejsce, które osobom w spektrum umożliwi godne życie w przyjaznym otoczeniu – mówi prezes kieleckiego oddziału KTA.

Paulina Papka dodaje, że każde mieszkanie przeznaczone będzie dla jednej osoby. Wynika to z potrzeb osób w spektrum autyzmu, które muszą mieć własną przestrzeń z uwagi na swoje schematy zachowań czy przyzwyczajenia. Będzie też część wspólna, w której odbywać się będą warsztaty czy imprezy okolicznościowe.

Mieszkańcy będą mieć zapewnioną opiekę specjalistów, którzy całodobowo będą czuwać nad ich bezpieczeństwem i komfortem funkcjonowania oraz wspierać w codziennym życiu.

– Uzyskaliśmy dofinansowanie na wybudowanie tych 12 mieszkań, ale przy aktualnym wzroście cen rynkowych potrzebujemy dodatkowych środków na doposażenie domu i działania merytoryczne związane z rozliczeniem dotacji. Dlatego założyliśmy zbiórkę pieniędzy na ten cel. Będziemy wdzięczni za każdą wpłaconą złotówkę – mówi Paulina Papka.

Link do zbiórki: Wspomagane Mieszkania dla dorosłych osób w spektrum autyzmu. Doposażenie, działania merytoryczne.

Info i fot. kielce.eu

Data publikacji: 12.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również