Wystawa „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z audiodeskrypcją w Zamku Królewskim

Zapraszamy do Zamku Królewskiego na wystawę „Sztuka widzenia. Nowosielski i inni” z audiodeskrypcją do 6 obrazów napisaną przez Emilię Piegat z Fundacji Kultury bez Barier. Wystawa potrwa do 3 marca 2024 roku, a już 17 stycznia Zamek zaprasza na bezpłatne oprowadzanie kuratorskie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.

O wystawie
„Każdy odbiorca jest właściwie też artystą, bo jeżeli włącza się w proces wchodzenia w głąb tak zwanego dzieła sztuki, to sam tworzy” – z tych słów Jerzego Nowosielskiego jasno wynika, że sztuka to przede wszystkim widzenie, a sam proces ekspresji i zmagań z materią jest już sprawą wtórną. Podejście to zdominowało w ostatnim stuleciu rozumienie, czym tak naprawdę jest sztuka. Wystawa zorganizowana w 100. rocznicę urodzin artysty jest próbą osadowienia jego twórczości w szerszym kontekście sztuki polskiej drugiej połowy XX w. i zaproszeniem odbiorców do wspólnego aktu widzenia, a tym samym tworzenia.

Wystawa dzieli się na cztery kręgi narracyjne, które można wyodrębnić w twórczości artysty, są to: surrealizm, cielesność, eschatologia oraz abstrakcja. W ramach każdego z nich wybrane obrazy i rysunki Nowosielskiego, cytaty z jego wypowiedzi, a także zachowane materiały filmowe stanowią rodzaj istotnego kontekstu czy wręcz klucza interpretacyjnego do zaprezentowanych prac innych twórców podejmujących podobne wątki. Wśród nich figurują: Wojciech Fangor, Stefan Gierowski, Władysław Hasior, Maria Jarema, Jadwiga Sawicka, Teresa Pągowska i inni. Celem wystawy jest więc przede wszystkim ukazanie dzieł we wzajemnym dialogu.

Dostępność
Do sześciu obrazów prezentowanych na wystawie nasza Fundacja przygotowała audiodeskrypcje, które odsłuchać może każdy z odbiorników umieszczonych bezpośrednio przy opisywanych obrazach. Dodatkowo każda osoba zwiedzająca może skorzystać z audioprzewodnika.

Informacje praktyczne
• BILETY: Dostępne w kasie i online: KUP BILET. Ulgowy z audioprzewodnikiem –  30 zł. Normalny
z audioprzewodnikiem – 40 zł.
• Czas trwania wystawy: do 3 marca 2024 r.
• Miejsce: Zamek Królewski w Warszawie

Bezpłatne oprowadzanie kuratorskie dla osób z niepełnosprawnościami wzroku
17 stycznia o godz. 16:00 Zamek Królewski zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie z elementami audiodeskrypcji na żywo. Oprowadzanie potrwa około dwóch godzin. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują zapisy tel.: +48 22 35 55 105 lub mailowo na adres: tdrapala@zamek-krolewski.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Info: Fundacja Kultury bez Barier

Data publikacji: 12.01.2024 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również