Rozstrzygnięta została siedemnasta edycja konkursu „Kraków bez barier” organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Wyniki ogłoszono podczas gali finałowej w Operze Krakowskiej. Laureaci otrzymali okolicznościowe tablice i statuetki. Wręczyła je zastępczyni prezydenta Krakowa Maria Klaman. Jury dokonało wyboru w różnych obszarach. Promowane są działania skierowane na poprawę jakości życia OzN.
16 października w Operze Krakowskiej odbyła się gala finałowa konkursu „Kraków bez barier”, który jest organizowany od 2007 r. Początkowo jury doceniało jedynie rozwiązania architektoniczne. 5 lat temu zmieniono regulamin, co zaowocowało dodaniem nowych kategorii. W efekcie uwzględniane są innowacje, postawy, inicjatywy i przedsięwzięcia, które czynią życie OZN bardziej komfortowym. Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK przyjmował zgłoszenia do końca lutego br.
– Jestem zachwycona. Kraków od lat przoduje, jeśli chodzi o miasto otwarte, dostępne, co też było widać podczas tej gali. Zostały docenione naprawdę świetne projekty. Można stwierdzić, że jesteśmy już w Krakowie przyzwyczajeni do likwidowania barier w przestrzeni publicznej. Natomiast wchodzimy w etap nowych technologii i sztucznej inteligencji, które mają też dużo dobrego do zrobienia w temacie dostępności –
powiedziała „NS” Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.
Jak zaznaczył pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób z niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal, Kraków bez barier to ważna idea, którą miasto realizuje. Tu odsetek niepełnosprawnych mieszkańców jest naprawdę duży, w politykach miejskich musi być uwzględniana obecność OzN i seniorów. Takie konkursy są swego rodzaju drogowskazem, w których kierunkach samorząd powinien iść.
Natomiast przewodnicząca kapituły konkursu prof. Barbara Gąciarz z AGH zwróciła uwagę na ogromny wzrost jakości. Zgłaszane rozwiązania nie stanowią prostych udogodnień dla OzN, są to bardzo poważne projekty. Jak stwierdziła w swoim wystąpieniu, imponuje postęp i to, że tak wiele wydarzeń dotyczy likwidacji barier dla osób z niepełnosprawnościami.
– Poziom tego konkursu jest naprawdę wysoki. Co roku rozpatrujemy wiele interesujących zgłoszeń. Ostatnio mieliśmy bardzo zaciętą rywalizację w wybranych kategoriach, bez zdecydowanych faworytów i liczył się każdy głos. Nam zależy na tym, żeby nagradzać prawdziwe perełki – podkreślił Adam Stromidło, członek kapituły konkursu, przewodniczący Komisji Dialogu Obywatelskiego ds. Osób Niepełnosprawnych oraz prezes OM PZG w Krakowie.
Ciężka praca
Osobowością roku został wspomniany Adam Stromidło. Jako laureat tej kategorii odebrał statuetkę Herkulesa. Jury doceniło go za prospołeczną postawę oraz udział w kreowaniu polityki na rzecz poprawy jakości życia osób z niepełnosprawnościami.
– Oczywiście, nie uczestniczyłem w tym głosowaniu. Natomiast każda tego typu nagroda dodaje skrzydeł, motywuje do dalszych działań. To jest ciężka praca codzienna w organizacji pozarządowej. Niekiedy człowiek ma wątpliwości, czy to, co robi ma sens i czy jest to słuszne. A właśnie tego typu nagrody powodują, że nam się chce – zaznaczył Adam Stromidło.
W obszarach budownictwa dostępnego główne nagrody otrzymały Hala Sportowa AGH U-13, Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, a także zagospodarowanie parku Zakrzówek. W tym przypadku uhonorowano również architektów, a w każdej kategorii – zgłaszających. W tegorocznej edycji konkursu nie przyznano nagrody głównej dla Najlepszej Firmy wspierającej Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem. W tym obszarze wręczone zostały 2 wyróżnienia.
Wśród Innowacyjnych technologii i innowacyjnych projektów badawczych zwyciężył „Bioaktywny, kompozytowy granulat o potencjale do biodruku 3D”. Kierownikiem tego przedsięwzięcia jest Dagmara Słota z Politechniki Krakowskiej. Kierowany przez nią zespół pracuje nad wdrożeniem autorskiej technologii pozwalającej na ratowanie życia i zdrowia pacjentów powypadkowych oraz osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Badacze skupiają się na implantach kości twarzoczaszki.
Przyjazne miasto
Dwie nagrody główne zostały przyznane w kategorii Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Wśród projektów społecznych zwyciężyła aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami – kawiarnia Społeczna Kaffka. Lokal ten został uruchomiony w styczniu 23 r. jako wspólne przedsięwzięcie UMK i przedsiębiorstwa społecznego Społeczna 21).
Natomiast pierwsze miejsce wśród wydarzeń zajął Festiwal Filmowy Osób z Niepełnosprawnościami FilmON. Ta impreza powstała z myślą o podopiecznych szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej oraz organizacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Filmy trwające maksymalnie 10 minut są przesyłane z różnych części Polski. Wyniki ogłaszane są podczas Gali Finałowej. Do tego dochodzą wydarzenia towarzyszące, m.in. warsztaty z zakresu savoir-vivre’u w kontaktach z osobami z niepełnosprawnościami.
– „Kraków bez barier” jest istotnym konkursem i cieszymy się, że zostaliśmy w nim dostrzeżeni. To pierwsza duża nagroda dla naszego Festiwalu. Mamy nadzieję, że to pomoże w jego promowaniu, nie tylko w środowisku osób z niepełnosprawnościami. Wierzymy, że w przyszłym roku będzie jeszcze więcej publiczności i znajdą się kolejni ludzie, którzy zechcą nas wspierać – podkreślił Dariusz Janiczak, koordynator Festiwalu FilmON.
W kategorii projektów i wydarzeń wręczono 2 wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do Stowarzyszenia Dragon Kraków Paraboxing. Jury doceniło stworzenie nowych możliwości aktywizacji sportowej OzN, ze szczególnym uwzględnieniem popularyzacji sportów walki. Drugie z wyróżnień trafiło do Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – organizatora Cracovia Maratonu. Zadecydował o tym szczególny charakter wydarzenia, spowodowany największą w skali kraju liczbą zawodników z niepełnosprawnością.
– Myślę, że Kraków, coraz lepiej postrzegany jako miasto dostępne i przyjazne OzN, może już swoje osiągnięcia porównywać z europejskimi metropoliami takimi jak choćby wspomniany podczas gali Wiedeń. Na pewno chcemy, żeby działania związane z dostępnością były wdrażane coraz szerzej, w najróżniejszych obszarach. To jest nasz kierunek – podsumowała Maria Klaman.
Kraków bez barier 2023
Budownictwo dostępne
– obiekty użyteczności publicznej
Nagroda główna: U-13, Hala Sportowa AGH przy ul. Armii Krajowej 5
Wyróżnienie: Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej Żywności, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, ul. Balicka 104
– przestrzeń publiczna
Nagroda główna: Zagospodarowanie parku Zakrzówek przy ul. Wyłom
Wyróżnienie: Rewitalizacja ul. Krupniczej, na odcinku od ul. Podwale do ul. Józefa Szujskiego
– obiekty i przestrzenie zabytkowe
Nagroda główna: Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego, ul. Forteczna 28
Wyróżnienie: Rewaloryzacja parku im. Wojciecha Bednarskiego, ul. Jana Zamoyskiego
Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze
Innowacyjne technologie
Nagroda główna: Bioaktywny, kompozytowy granulat o potencjale do biodruku 3D (wdrożenie autorskiej technologii pozwalającej na ratowanie życia i zdrowia pacjentów powypadkowych oraz osób zmagających się z chorobami nowotworowymi)
Wyróżnienie: Program MÓWik (program ułatwiający komunikację osobom mającym trudności w porozumiewaniu się mową)
Innowacyjne projekty badawcze:
Wyróżnienie: Wykorzystanie mieszanej rzeczywistości do diagnostyki i oceny stanu chorób neurodegeneracyjnych (innowacyjne rozwiązanie umożliwiające skuteczną diagnostykę i monitorowanie stanu zdrowia pacjentów z chorobami neurodegeneracyjnymi)
Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami
Nagroda główna za projekt społeczny: Aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami – kawiarnia Społeczna Kaffka
Wyróżnienie za projekt społeczny: Stowarzyszenie Dragon Kraków Paraboxing
Nagroda główna za wydarzenie społeczne: Festiwal Filmowy Osób z Niepełnosprawnościami FilmON
Wyróżnienie za wydarzenie społeczne: Cracovia Maraton
Osobowość roku: Adam Stromidło
Najlepsza Firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
Wyróżnienia: Centrum Kultury Podgórza oraz Dom Handlowy Jubilat
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 23.10.2024 r.