W Krakowie budują bez barier
7 grudnia została rozstrzygnięta IX edycja konkursu architektonicznego „Kraków bez barier", organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa. Wręczenie nagród nastąpiło podczas Gali z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, obchodzonego 3 grudnia. Uroczystość odbyła się w Sali im. Siemiradzkiego w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
– Zaprosić 130-140 osób nie jest problemem. Nam jednak zależy, żeby w jednym miejscu zgromadzić przedstawicieli wielu organizacji pozarządowych. Gala ma wymiar integracyjny, pozwala umocnić więzi z urzędem miasta na różnych płaszczyznach. Bardzo dużą wagę przykładamy do oprawy wydarzenia, aby nasi goście czuli się docenieni – powiedział „NS” Bogdan Dąsal, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych.
Konkurs „Kraków bez barier” jest organizowany przez Urząd Miasta Krakowa. Inicjatywa ma na celu promowanie budownictwa dostępnego dla wszystkich, w tym w szczególności dla osób z niepełnosprawnością narządu ruchu oraz narządu wzroku, osób starszych i rodziców z wózkami. Regulamin przewiduje przyznanie nagród w czterech kategoriach: obiekty użyteczności publicznej (m.in. urzędy, restauracje, kluby, szkoły, centra handlowe, obiekty sportowe), obiekty mieszkalne (m.in. osiedla i budynki mieszkalne), przestrzeń publiczna (m.in. ulice, parki, place miejskie, strefy wejściowe do obiektów), a także obiekty i przestrzenie zabytkowe.
– Chciałbym życzyć sobie i Państwu, żeby ten konkurs nie trwał wiecznie i nie było kolejnych edycji, ale żebyśmy doczekali takiego dnia, w którym cała przestrzeń miasta Krakowa będzie pozbawiona barier architektonicznych i wszędzie osoby niepełnosprawne będą mogły bez żadnych problemów przejść – powiedział w trakcie uroczystości Jan Żądło, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Krakowa.
Użyteczne dla wszystkich
Do organizatorów konkursu dotarło 10 zgłoszeń. Najwięcej, bo pięć z nich dotyczyło obiektów użyteczności publicznej. Nagrodę w tej kategorii zdobyło Centrum Energetyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. O werdykcie przesądziło kompleksowe dostosowanie obiektu naukowo-badawczego i dydaktycznego do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową i wzrokową. Do realizacji udogodnień przyczyniła się stała konsultacja z przedstawicielami Biura ds. Osób Niepełnosprawnych AGH całej fazy projektowej.
Wyróżnienie w tej kategorii przyznano Galerii Europa – Daleki Wschód, będącej rozszerzeniem Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Nowoczesne przestrzenie wystawiennicze zostały otwarte w czerwcu 2015 r. Nie występują w nich bariery architektoniczne lub techniczne, ograniczające dostępność lub funkcjonalność obiektu.
– Trudno sobie wyobrazić budynek użyteczności publicznej, który powstaje dzisiaj i nie spełnia podstawowych wymogów, jeśli chodzi o dostępność dla osób niepełnosprawnych, osób z jakimikolwiek ograniczeniami. Dlatego wydaje mi się oczywiste, że ten budynek, mimo swej prostoty i niewielkiej kubatury, te wymogi spełnia – powiedziała Bogna Dziechciaruk-Maj, dyrektor Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
Warto naśladować
Nagroda w kategorii przestrzeń publiczna trafiła do Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie za przejście podziemne Rondo Czyżyńskie.
– Spotykając się z wykonawcami, jak i z projektantami, nie słyszałem, że czegoś nie można zrobić, bo nie ma pieniędzy, bo za późno. Tylko były zawsze pytania jak to zrobić, żeby pomagać ludziom. I za to jestem serdecznie wdzięczny, za podejście również do tej sprawy. Dlatego to rondo zostało tak dobrze wykonane, że było robione w konsultacji – powiedział Jan Ortyl z Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, który wręczył nagrodę reprezentantowi ZIKiT-u.
Przebudowany obiekt został w bardzo dużym stopniu dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Oprócz rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami, zastosowano rozwiązania ponadnormatywne. Po naciśnięciu przycisku dostępne są informacje głosowe. Określają one, w którym kierunku i na jaką ulicę prowadzi dane wyjście. Dojścia do udźwiękowionych i opisanych alfabetem Braille’a wind zostały wyposażone w pasy naprowadzające. O bezpieczeństwo przechodniów dba całodobowy monitoring.
W kategorii obiekty i przestrzenie zabytkowe nie została przyznana nagroda, a wyróżnienie otrzymało Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”. Jury doceniło zastosowanie rozwiązań przystosowawczych, dzięki którym obiekt został udostępniony dla osób z niepełnosprawnością ruchu, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich. Udogodnienia wdrożono przy pełnym poszanowaniu zabytkowego charakteru budynku i otoczenia.
W kategorii obiekty mieszkalne nie zostały przyznane nagrody i wyróżnienia. Tak też było w 2014 r. – To może sugerować nieodpowiednią myśl architektoniczną, ale dostępność jest na poziomie dobrego lub bardzo dobrego standardu, co wynika m.in. z obowiązującego prawa budowlanego. Nagradzamy obiekty, w których pojawiają się dodatkowe udogodnienia, takie jak np. w przejściu podziemnym. Chcemy promować miejsca wzorcowe, godne naśladowania, aby było ich jeszcze więcej – wyjaśnił Bogdan Dąsal.
Zdobywcy nagród otrzymali m.in. prawo do używania logo „Kraków bez barier”. Mogą z niego korzystać w materiałach promocyjnych oraz na papierze firmowym.
Tekst i fot. Marcin Gazda
Data publikacji: 11.12.2015 r.