W Krakowie wręczono medale św. Brata Alberta

W Krakowie wręczono medale św. Brata Alberta

Znana sportsmenka Justyna Kowalczyk, ks. Henryk Zątek z powiatu oświęcimskiego oraz Francuz Alain Michel, który od 30 lat wspiera potrzebujących w Polsce, odebrali w poniedziałek w Krakowie medale św. Brata Alberta.
Medale od 1997 r. otrzymują osoby szczególnie zasłużone w niesieniu pomocy osobom niepełnosprawnym.

Odznaczenia wręczył w Teatrze im. J. Słowackiego bp Damian Muskus. – Człowiek ze swej natury jest istotą dobrą (…). Nasi laureaci nie tylko ten skarb – czyli dobro – odkryli w swoich sercach, ale również mają świadomość, że dobro, aby rozszerzać się na świecie, musi być rozdawane – powiedział biskup.

Justyna Kowalczyk otrzymała medal za działalność charytatywną na rzecz osób chorych na mukowiscydozę. Znana biegaczka narciarska od 2011 r. wspiera finansowo Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą w Rabce-Zdroju.
Nagrodę w imieniu Kowalczyk odebrała dyrektor zarządzająca Towarzystwa, Małgorzata Krynke. „- Pani Justyna Kowalczyk od lat nam pomaga – podkreśliła i dodała, że to dzięki pomocy znanej biegaczki Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą podjęło decyzję o sfinansowaniu remontu III piętra budynku głównego Instytutu Matki i Dziecka. Na piętrze do 2017 r. powstanie nowoczesne Centrum Leczenia Mukowiscydozy.

Alain Michel z Lyonu otrzymał medal za 30-letnią działalność charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy w Polsce. Do Polski po raz pierwszy przyjechał w 1984 r. Był kierowcą ciężarówki z darami dla mieszkańców Krakowa. Od tego czasu stale pomagał potrzebującym na terenie Polski. Założył dwa stowarzyszenia Przyjaciele Polski i EquiLibre (po fr. „równowaga”), która miała wspierać Polskę, a potem kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Angażował się w działalność w Fundacji św. Brata Alberta. Obecnie Alain Michel jest zaangażowany w pomoc dla potrzebujących na Bliskim Wschodzie.
– Chciałem podziękować narodowi polskiemu za to, co tutaj odkryłem – odkryłem, co to znaczy prawdziwa Solidarność – powiedział Michel. Jak dodał, zaangażowanie w pomoc Polakom i obserwacja ich postaw pomogła mu zrozumieć świat, uświadomić sobie, że to brak braterstwa jest przyczyną wojen i innych nieszczęść na świecie.

Ks. Henryka Zątka kapituła nagrody doceniła za działalność społeczną i charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie na terenie powiatu oświęcimskiego. Z inicjatywy proboszcza na terenie powiatu odbywają się m.in. warsztaty terapii zajęciowej dla niepełnosprawnych.
Nagrodzony kapłan jest proboszczem parafii św. Marcina w Jawiszowicach, w gminie Brzeszcze. – Nie traktuję tej nagrody jako nagrody dla samego siebie, ale dla moich parafian. To nagroda dla nich – powiedział ksiądz i dodał, że to dzięki finansowemu i materialnemu wsparciu parafian możliwa jest pomoc potrzebującym.

Wręczenie medali odbyło się podczas finału 15. Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana”. Konkurs ten to wspólne przedsięwzięcie Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” oraz Fundacji im. Brata Alberta.

W gronie dotychczasowych laureatów medalu są m.in. kard. Franciszek Macharski, prof. Zbigniew Brzeziński, Jerzy Buzek, bp Stanisław Dziwisz, Alicja Grześkowiak, Robert Korzeniowski, abp Tadeusz Gocłowski, Otylia Jędrzejczak, Roman Kluska, pośmiertnie bp Jan Chrapek oraz Krakowskie Bractwo Kurkowe. (PAP)

bko/ pz/

Data publikacji: 10.03.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również