W Sejmie o realizacji rządowego Programu Dostępność Plus

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) od 2018 roku koordynuje realizację rządowego Programu Dostępność Plus. Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej 10 maja przedstawiła efekty programu.

– Program Dostępność Plus wkroczył w czwarty rok realizacji. Jego założenia są wdrażanie przez ponad 100 różnego typu inicjatyw. Są to konkursy, projekty i programy finansowane głównie ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa, połączone z szerokim pakietem działań legislacyjnych ukierunkowanych na stworzenie ram prawnych i systemowych dla zapewniania dostępności w Polsce – powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Celem Programu jest zapewnienie swobodnego dostępu do dóbr, usług oraz możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Działania Programu są skierowane do całego społeczeństwa, jednak osoby z niepełnosprawnościami oraz seniorzy są grupami szczególnie uwzględnionymi przy projektowaniu jego założeń.

Kluczowym efektem realizacji Programu są wprowadzone w 2019 roku dwie ustawy poświęcone dostępności. Pierwsza z nich to ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych, regulująca obowiązki instytucji publicznych w zakresie dostępności cyfrowej. Drugą jest ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, zobowiązująca podmioty publiczne do zapewniania dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej, ale także tworząca narzędzia do poprawy dostępności poza sektorem publicznym.

Ważnym elementem Programu jest również działalność Partnerstwa na rzecz Dostępności.

-Partnerstwo polega na współpracy na rzecz dostępności w szerokim gronie z samorządami, przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób z niepełnosprawnościami oraz seniorami. Obecnie w Partnerstwie są już 232 podmioty, które w swojej działalności starają się uwzględniać ideę dostępności – wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W ramach Programu realizowane jest szereg inwestycji na poziomie krajowym i regionalnym. Projekty wdrażające Program są skierowane na poprawę dostępności 630 urzędów samorządowych, 200 szkół podstawowych, blisko 200 uczelni, 300 przychodni i szpitali, 100 instytucji kultury czy licznych miejsc rekreacji i wypoczynku oraz obiektów sportowych.

Więcej o efektach Programu Dostępność Plus można przeczytać na stronie internetowej funduszeeuropejskie.gov.pl, w tym w sprawozdaniach z jego realizacji.

Info: MFiPR, fot. freepik.com

Data publikacji: 10.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również