Od 26 października w trybie zdalnym uczy się około 3,8 mln uczniów: 1,8 mln uczniów szkół średnich i niecałe 2 mln uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Bez zmian, w trybie stacjonarnym uczy się blisko 1,1 mln uczniów klas I-III podstawówek i ponad 1,4 mln przedszkolaków – podało MEN.
„Od dziś do 8 listopada nauka w klasach IV-VIII szkół podstawowych i wszystkich klasach szkół ponadpodstawowych odbywa się w sposób zdalny. Taki tryb nauki dotyczy około 1 mln 800 tys. uczniów szkół ponadpodstawowych i niecałe 2 mln uczniów klas IV-VIII” – poinformowała rzeczniczka prasowa resortu edukacji Anna Ostrowska.
„Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian. Ten tryb nauki dotyczy blisko 1 mln 100 tys. dzieci w klasach 1-3 oraz ponad 1 mln 400 tys. przedszkolaków” – podała.
Dodała, że naukę prowadzoną w systemie stacjonarnym mają również uczniowie szkół specjalnych klas IV-VIII; to ponad 33 tys. dzieci uczących się w 982 szkołach.
Zaznaczyła, że dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole z wykorzystaniem komputerów znajdujących się w szkole.
Na stronie resortu edukacji zamieszczono przykładowe pytania i odpowiedzi dotyczące pracy placówek oświatowych w okresie od 24 października do 8 listopada.
Podano tam, że dyrektor szkoły podstawowej ma obowiązek zorganizować zajęcia świetlicowe dla uczniów klas I-III, jeśli rodzice wyrażą potrzebę, by ich dzieci korzystały ze świetlicy.
W całości na zdalne nauczanie od poniedziałku przeszły też szkoły i placówki prowadzące kształcenie zawodowe. Zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego organizowane w formie zajęć praktycznych prowadzi się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość wyłącznie w zakresie, w jakim z programu nauczania danego zawodu wynika możliwość realizacji wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem tych metod i technik. Pozostałe zajęcia praktyczne uzupełnia się po zakończeniu ograniczenia.
Praktyki zawodowe mogą być prowadzone tylko zdalnie w formie projektu edukacyjnego lub wirtualnego przedsiębiorstwa, mogą być także zaliczone na podstawie dotychczasowego doświadczenia zawodowego, bądź zrealizowanego wcześniej wolontariatu lub stażu zawodowego.
W okresie od 24 października do 8 listopada br. uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami są zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy.
Poinformowano, że we wspomnianym okresie w szkołach mogą się odbywać zaplanowane konkursy przedmiotowe, olimpiady. Terminy ich należy przełożyć na inny czas.
Podano, że mogą pracować poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Placówki te funkcjonują bez zmian z zachowaniem zasad sanitarnych. Mogą one prowadzić zajęcia z dziećmi w grupach do 5 uczniów. Wyjaśniono też, że mogą być prowadzone zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka oraz zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze. (PAP)
Danuta Starzyńska-Rosiecka, fot. pixabay.com
Data publikacji: 26.10.2020 r.