Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

Łuszczyca jest niezakaźną i niezłośliwą, najczęściej spotykaną chorobą skóry. Jest uwarunkowana genetycznie, a najczęściej występuje u młodych osób w wieku 15-30 lat. W Polsce dotyka ok. 800 tys. osób.

Niektóre z nich przechodzą chorobę jednorazowo, inne żyją z nią długie lata. Charakterystyczne dla łuszczycy są czerwone, różowe grudki, łuski występujące najczęściej w okolicach łokci, kolan, a także skóry głowy. Łuszczyca to nie tylko choroba skóry, również paznokci i stawów.

Chorzy na łuszczycę na co dzień mają trudności z wykonywaniem czynności życiowych, nie są w stanie normalnie funkcjonować i na dodatek spotykają się z dyskryminacją ze względu na swój wygląd. Jakby tego było mało – nie mają dostępu do skutecznych metod leczenia, które w sąsiednich krajach są standardowe. W Polsce brakuje programów terapeutycznych w leczeniu chorób dermatologicznych. Tylko pojedynczy pacjenci mogą liczyć na pomoc lekarską na podstawie indywidualnych wniosków. Spośród 17 tys. chorych tylko 220 zostało objętych leczeniem biologicznym w latach 2008-2009.
Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę obchodzony jest 29 października. Z tej okazji z inicjatywy prof. Andrzeja Kaszuby – konsultanta krajowego w dziedzinie dermatologii i wenerologii, została zorganizowana konferencja prasowa w Warszawie. Obecni na niej byli przedstawiciele stowarzyszeń chorych na łuszczycę z całej Polski (m.in. z Gdańska, Poznania, Łodzi, Wrocławia, Bydgoszczy i Lublina). Zgromadzeni dzielili się doświadczeniami oraz podpisali petycję do Ministerstwa Zdrowia i NFZ. W apelu jest mowa o stworzeniu długoterminowej strategii leczenia w Polsce, uwzględnieniu nowoczesnych metod oraz potrzebie dostępu do terapii biologicznej.
Prof. Andrzej Kaszuba zainicjował również powstanie Krajowego Zespołu Ekspertów ds. Dermatologii w lipcu br. Celem zespołu jest tworzenie zmian służących poprawie sytuacji pacjentów dermatologicznych w Polsce.
Pierwsze projekty programów leczenia łuszczycy i łuszczycowego zapalenia stawów zostały już złożone w Agencji Oceny Technologii Medycznych. Ten ostatni projekt jako pierwszy uzyskał pozytywną rekomendację.
ACh

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również