Wielka Gala Integracji pod hasłem "Sprawni w pracy"
Pod hasłem "Sprawni w pracy" odbyła się w sobotę 21 Wielka Gala Integracji. Musimy likwidować bariery fizyczne, które ograniczają mobilność i rozwiewać uprzedzenia, które utrudniają aktywność zawodową i społeczną - napisał do jej uczestników prezydent Andrzej Duda.
Wielka Gala Integracji to coroczne święto osób z niepełnosprawnościami, organizowane z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prezydent objął patronat honorowy nad tegoroczną galą.
Dyrektor Biura Dialogu i Inicjatyw Obywatelskich w Kancelarii Prezydenta Grażyna Wereszczyńska odczytała list Andrzeja Dudy do uczestników i organizatorów gali. „Nie ma prawdziwej nowoczesności bez włączenia w nią całego społeczeństwa” – napisał prezydent.
„Dlatego uważam, że kwestia integracji osób z niepełnosprawnościami wiąże się najściślej z budowaniem naszej polskiej nowoczesności. Zmierzając do niej, musimy przeciwdziałać wykluczeniu osób z niepełnosprawnościami, musimy likwidować bariery fizyczne, które ograniczają mobilność i rozwiewać uprzedzenia, które utrudniają aktywność zawodową i społeczną. Musimy zwalczać wszelkie formy nierówności, lekceważenia i dyskryminacji osób niepełnosprawnych – podkreślił w liście Andrzej Duda.
Przypomniał, że mówiąc o osobach z niepełnosprawnościami, mówimy o ponad 4 mln Polaków, spośród których blisko połowa znajduje się w wieku produkcyjnym. „To olbrzymi kapitał społeczny, wielki potencjał energii i entuzjazmu, talentów i umiejętności, których potrzebuje nasze społeczeństwo” – napisał.
Prezydent podziękował przedsiębiorcom, którzy ułatwiają niepełnosprawnym podejmowanie aktywności zawodowej. Wyraził także podziękowania dla Integracji – za lata wytrwałej pracy na rzecz osób z niepełnosprawnościami i „wkład w zapewnienie w naszym kraju faktycznej równości szans dla każdego”.
Obecna na gali prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że choć w stolicy wiele zostało zrobione, jeśli chodzi o potrzeby osób z niepełnosprawnościami, to wiele jest jeszcze do zrobienia. W tym kontekście zwróciła uwagę m.in. na wymianę taboru komunikacji miejskiej i likwidację barier architektonicznych w obiektach użyteczności publicznej.
Podkreśliła, że poza przełamywaniem barier fizycznych, bardzo ważne jest przełamywanie barier mentalnych. – Dlatego też przywiązujemy ogromną wagę do szkół, przedszkoli i żłobków integracyjnych – powiedziała, dodając, że w stolicy funkcjonuje ponad 100 placówek oświatowych o takim charakterze (70 szkół, 30 przedszkoli i 3 żłobki). – Przede wszystkim musimy edukować, żebyśmy wszyscy byli wspólnotą zintegrowaną – dodała.
Nawiązując do hasła tegorocznej gali „Sprawni w pracy”, Gronkiewicz-Waltz powiedziała, że w ratuszu, w samorządzie pracuje 150 osób z niepełnosprawnością. Jak mówiła, chciałaby zwiększyć tę liczbę o co najmniej 300 – żeby było to ok. 500 osób.
Prezes PFRON Robert Kwiatkowski zwrócił uwagę, że Polsce pracuje ok. 500 tys. osób z niepełnosprawnościami – o połowę mniej niż w Unii Europejskiej. – Powinniśmy zlikwidować wszelkie bariery, zatrudnić wszystkie osoby, które chcą pracować, które mogą pracować, które potrzebują niewielkiego wsparcia, by zostać osobą, która pracuje, która decyduje o sobie – mówił. Podkreślał, że obecna, bardzo dobra sytuacja na rynku pracy, jest ku temu wielką szansą.
Pytany przez prezesa Integracji Piotra Pawłowskiego, jak zachęcać pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, Kwiatkowski powiedział, że trudno namawiać do tego prywatne firmy, jeśli w administracji rządowej z ciągu roku zatrudnia się 13 osób niepełnosprawnych. – Dla mnie to jest po prostu skandal – powiedział, na co zgromadzona publiczność zareagowała oklaskami.
Jego zdaniem to niedopuszczalne, że ministerstwa nie zatrudniają osób niepełnosprawnych na poziomie 6 proc. (to ustawowe minimum, firmy, w których nie ma tylu pracowników w niepełnosprawnością, muszą płacić kary do PFRON). Podkreślił, że w PFRON jest 13 proc. niepełnosprawnych pracowników. Zaznaczył, że to powinien być wzór, ale gdyby nawet centralne organy administracji publicznej zatrudniały po 6 proc. pracowników niepełnosprawnych, dałoby to ponad 7 tys. miejsc pracy.
Poinformował, że PFRON przygotowuje program wspierający zatrudnienie osób niepełnosprawnych w administracji publicznej. Jak dodał, ma on wspierać w większym stopniu osoby niepełnosprawne, bo administracja, jak zaznaczył, powinna być przystosowana, by móc zatrudniać osoby niepełnosprawne. – Oni muszą zlikwidować bariery, głównie bariery mentalne, by nie obawiać się zatrudniania osób niepełnosprawnych – powiedział.
Podczas gali przyznano Medale Przyjaciel Integracji, wręczane od 1997 r. osobom oraz instytucjom, które działają na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością nie z formalnego obowiązku, lecz z chęci budowania społecznej integracji. Rozstrzygnięto również konkursy Warszawska Inwestycja Bez Barier, Aplikacje bez barier oraz Serwis www bez barier, organizowane w ramach Projektu „Warszawa bez barier”, wspólnie z miastem stołecznym Warszawa.
W tym roku Medalem Przyjaciel Integracji wyróżniono Urząd Transportu Kolejowego – za „świadome i skuteczne działania związane z zatrudnianiem pracowników z niepełnosprawnością” oraz za dbałość o dostępność architektoniczną zarówno budynku, jak i strony internetowej urzędu. Ponadto – jak podkreśla Integracja – UTK powołał specjalny zespół ds. pasażerów z niepełnosprawnością i „efektywnie wpływa na przewoźników, tworząc standardy, dobre praktyki i skuteczne rozwiązania”.
Medal przyznano także TVP Sport – za wkład w promocję sportów paraolimpijskich i „rekordową skalę relacji z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro”.
Wyróżniono także agencję WALK – za wieloletnią współpracę z Integracją przy realizacji kampanii społecznych.
W konkursie „Warszawska Inwestycja bez barier”, organizowanym w tym roku po raz pierwszy, wręczono nagrody w czterech kategoriach. W kategorii samorząd terytorialny (dzielnica) wyróżniono Urząd Dzielnicy Ursynów – za dostosowanie budynku dla wszystkich klientów, a w szczególności uwzględnienie potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W kategorii obiekt zabytkowy zwyciężyło Muzeum Łazienki Królewskie – Stara Oranżeria z Teatrem Królewskim i Formiernią – za trud włożony w przystosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
W kategorii obiekt użyteczności publicznej wyróżniono budynek Wydziału Lingwistyki Stosowanej oraz Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego, zaś w kategorii obiekt mieszkalny/biurowy/handlowy nagrodzono budynek Atrium 2.
W konkursie „Serwis www bez barier” nagrodzono Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie oraz Fundację TUS – za stronę niepelnosprawnik.pl.
W konkursie „Aplikacja bez barier” wyróżniono Fundację Gniazdo Piratów za aplikację Seeing Assistant – przeznaczoną dla marynarzy, w szczególności dedykowaną osobom niewidomym i słabowidzącym.
Realizując hasło tegorocznej gali, osoby niepełnosprawne włączono w organizację wydarzenia – zajęły się m.in. obsługą sceny i zaplecza oraz przygotowaniem występujących artystów, a hostessami były modelki z niepełnosprawnością.
Gwiazdami wieczoru byli: Piotr Kupicha z zespołem Feel oraz zespół Video z grupą „Młodzi migają muzykę”.
Integrację tworzą organizacje pożytku publicznego: Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja. Obecnie jest jedną z największych organizacji w Polsce działającą na rzecz osób z niepełnosprawnościami. (PAP)
akw/ pro/
fot. Integracja
Data publikacji: 21.11.2016 r.