WIELKA GALA: Przyjaciele z otwartymi oczyma

Ponad 2 tys. osób - niepełnosprawnych, przedstawicieli administracji, organizacji pozarządowych - wzięło udział w Wielkiej Gali Integracji, która odbyła się 3 grudnia w Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Galę z okazji Światowego Dnia Niepełnosprawnych zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Podczas uroczystości ogłoszono wyniki konkursów „Warszawa bez barier" i „Oczy otwarte" oraz wręczono medale „Przyjaciel Integracji".

 

W części artystycznej wystąpił m.in. Leszek Kopeć

 

Jak co roku wyróżniono osoby i instytucje, które swoimi działaniami przyczyniają się do zmiany przestrzeni otaczającej osoby z niepełnosprawnością na bardziej przyjazną. Promowano także twórczość niepełnosprawnych artystów, w trakcie imprezy wystąpili Iza Fabisiak, Leszek Kopeć i Arek Tarnawa. Towarzyszył im ponad 30-osobowy Sienna Gospel Choir. Muzyczną gwiazdą wieczoru był zespół Zakopower.

 

 

Premier Donald Tusk przekazuje przesłanie do uczestników,

obok Dorota Wellman i Piotr Pawłowski, którzy proadzili galę

Wielka Gala Integracji miała w tym roku szczególny charakter. Odbyła się dzień po przekazaniu premierowi Donaldowi Tuskowi przygotowanego przez środowisko osób z niepełnosprawnością projektu tzw. ustawy antydyskryminacyjnej, a temat ten zdominował przebieg uroczystości. Premier nie przybył na nią, ale za pomocą Internetu podziękował całemu środowisku osób niepełnosprawnych za profesjonalne przygotowanie ustawy.

Już po raz piąty przyznano nagrody w konkursie „Warszawa bez barier” na obiekt najlepiej dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Cztery obiekty zdobyły szczególne uznanie jury: Zespół Szkół nr 69 przy ul. Drewnianej, Szkoła Podstawowa nr 42 z Oddziałami Integracyjnymi im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przy ul. Balkonowej, Urząd Dzielnicy Ursynów oraz Arco Club. Wyróżnienie za otwartość na potrzeby osób niepełnosprawnych otrzymał Teatr Polonia Krystyny Jandy.

 

Grand Prix w konkursie dziennikarskim

otrzymał Bartosz Skrzyński

W konkursie dziennikarskim „Oczy otwarte” Grand Prix otrzymał Bartłomiej Skrzyński z TVP 1 za program „W-skersi”.
W kategorii „Prasa” nagrodzono Agnieszkę Domanowską z Gazety Wyborczej (oddział Białystok) za tekst „Modlę się jak za swoje” oraz Małgorzatę Fafrowicz-Szamocką z Poradnika Domowego za artykuł „Normalna miłość”. Za najlepszy program radiowy jury uznało audycję „Dobry chłop bez laski” Konrada Stanglewicza z Radia Zachód, zaś w kategorii „Telewizja” najlepszy okazał się program „Matka” autorstwa Wiesława Palucha z TVP 2. Jury przyznało dwa wyróżnienia specjalne: dla Radia Zachód z Zielonej Góry za „wysoki poziom nadesłanych audycji radiowych i za niemałą wrażliwość”, a także dla TVP Kraków za program „Schizofrenia – otwórzmy drzwi”, wszechstronnie pokazujący problemy osób chorych psychicznie.

Po raz 11 wręczono medale „Przyjaciel Integracji”. Otrzymali je:

– Ric Todd, ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Płn. oraz Jane Cordell, sekretarz Ambasady Brytyjskiej. Ambasada została wyróżniona za promowanie pozytywnych rozwiązań oraz współpracę polsko-brytyjską zmierzającą do poprawy sytuacji tej grupy społecznej.

– Piotr Parnowski, prezes firmy AMS za kampanię na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu.
W uzasadnieniu podkreślano, że AMS od początku działalności wspiera niepełnosprawnych pracowników. Jest ich ponad 130 (stanowią blisko połowę osób zatrudnionych w AMS) i są wśród nich także paraolimpijczycy – szermierze, którzy zdobywali medale m. in. na Paraolimpiadzie w Atenach 2004, Mistrzostwach Świata w Turynie 2006 czy na Mistrzostwach Europy w Warszawie w 2007 roku.

– Chris Niedenthal, fotograf „Newsweeka” za „wrażliwość oraz kreowanie pozytywnego wizerunku osób z niepełnosprawnościami poprzez artystyczne fotografie osób niepełnosprawnych, w tym dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, paraliżem, polio”.

Trojan

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również