Wkrótce rozpocznie się IV Konferencja Sekson, Ciało i cielesność, o tematyce seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową

Do tegorocznej edycji ogólnopolskiego i najważniejszego w Polsce wydarzenia poświęconego seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową (OzN) pozostało już tylko kilka dni. Konferencja Sekson odbędzie się w dniach 15-16 października w Służewskim Domu Kultury w Warszawie. Wydarzenie jest dostępne dla wszystkich i całkowicie bezpłatne. Limit miejsc na konferencję w trybie stacjonarnym został już wyczerpany, ale istnieje możliwość wzięcia udziału online za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych i mediów społecznościowych Fundacji oraz Projektu Sekson, kanału YouTube Fundacji Avalon oraz Facebooka portalu niepelnosprawni.pl.

#wyłączamytabu i #włączamywiedzę
Nadchodząca Konferencja to czwarta edycja wydarzenia realizowanego przez Fundację Avalon w ramach Projektu Sekson. Od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno OzN, jak i osób sojuszniczych, czego potwierdzeniem jest fakt, że wejściówki na wydarzenie w formie stacjonarnej wyczerpały się w ciągu 9 dni.

– Projekt Sekson to cały rok najróżniejszych działań, które mają na celu wyłączanie tabu, a włączanie wiedzy w temacie seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Konferencja jest jednak wydarzeniem najważniejszym, to kulminacja pracy zespołu naszego Projektu i jedno z najważniejszych wydarzeń, jakie w ciągu 12 miesięcy organizuje Fundacja Avalon. Przykładamy więc ogromną wagę do poziomu i merytoryki spotkania i pewnie dzięki temu cieszy się ono tak dużym zainteresowaniem. Z dumą mogę powiedzieć, że dziś w Polsce nie ma drugiego wydarzenia tak otwarcie i w takiej skali poruszającego temat, co stanowi dla nas dodatkową motywację. Serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej Konferencji Sekson! -mówi Krzysztof Dobies, Dyrektor Generalny Fundacji Avalon.

Wszystkie aspekty ciałopozytywności
W trakcie dwóch dni Konferencji przedstawione zostaną kwestie związane z ciałem i cielesnością z wielu, różnych perspektyw: seksuologicznej, ginekologicznej, urologicznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, a przede wszystkim edukacyjnej. Poruszone zostaną tematy związane ze społecznym postrzeganiem i obrazowaniem ciała – młodego i starego, idealizowanego, a także niewidzialnego i społecznie tabuizowanego ciała z niepełnosprawnością.

– Konferencja Sekson to wydarzenie, które jednoczy środowiska osób z niepełnosprawnościami oraz ich bliskich, specjalistki i specjalistów z wielu różnych dziedzin, a także osoby aktywistyczne, działające na rzecz zwiększania świadomości, wiedzy w zakresie seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnościami. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału i choć wejściówki na wydarzenie w formie stacjonarnej zostały wyczerpane to zapraszamy do uczestniczenia online – mówi Żaneta Krysiak, Kierowniczka Projektu Sekson Fundacji Avalon.

Prelegentki i prelegenci
Wśród znanych i cenionych prelegentów znajdą się: dr n. hum. Alicja Długołęcka, dr n. med. Piotr Świniarski, mgr Barbara Płaczek, prof. UW i UR dr. Remigiusz Kijak, lek. Paweł Jędrzejczyk, Marta Lorczyk, Dagmara Maria Boruc, Lisette Mepschen, Kamila Raczyńska-Chomyn, Agnieszka Walendzik-Ostrowska, Joanna Dec-Pietrowska, Monika Rozmysłowicz, Kinga Sankowska, Łukasz Krysa, Barbara Kędzior, Katarzyna Dinst, Iwona Nizio, Marzena Sosnowska, Bogumiła Siedlecka-Goślicka, Paweł Garstka, a także organizacje: Srebrny Warkocz, Dobre Ciało, Magazyn Szajn, Towarzystwo Rozwoju Rodziny.Tematy, które zostaną, między innymi, poruszone to “Wpływ niepełnosprawności i ograniczeń płynących z ciała na podejmowanie aktywności seksualnej”,” Asystencja seksualna a praca seksualna”, “Męskie narządy płciowe a ciałopozytywność”, “Profilaktyka zakażeń HIV i innych infekcji przenoszonych drogą płciową” oraz wiele innych, ciekawych wystąpień, paneli i warsztatów dyskusyjnych.

Harmonogram i patroni IV Konferencji Sekson

Szczegółowy harmonogram Konferencji Sekson – o seksualności i rodzicielstwie osób z niepełnosprawnością ruchową dostępny jest na stronie www.sekson.pl.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym: Prezydenta m.st. Warszawy, Naczelnej Izby Lekarskiej, Rzecznika Praw Obywatelskich, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Rzecznika Praw Pacjenta.

Patronami merytorycznymi są: Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Polskie Towarzystwo Fizjoterapii.

Partnerami wydarzenia są: Hydrex, Projekt Polska, Szajn, Znak, Fundacja Świat Głuchych, Poradnia K, Sylveco, Your Kaya, N69.PL, Instytut Pozytywnej Seksualności, FZJN, Towarzystwo Rozwoju Rodziny, Fundacja Aktywizacji Funkcjonalnej i Społecznej, Srebrny warkocz, Dobre Ciało, TOTU, Pani miesiączka, Skład Prosty, Unimil.

Patronami/matronami medialnymi są: Niepelnosprawni.pl, Gazeta Lekarska, Romance TV, Fizjoterapeuta, Glamour, Hello zdrowie, Girls’s room, Sympatia.pl, Integracja.

Sponsorem IV Konferencji Sekson została firma Hydrex, która od ponad 35 lat dostarcza najwyższej jakości rozwiązania diagnostyczne zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego np. odczynniki do diagnostyki medycznej, płyty do oznaczania grup krwi, aparaty do diagnostyki profesjonalnej i terapii domowej, szybkie testy diagnostyczne. Produkty marki Hydrex są obecne m.in. w większości polskich szpitali, laboratoriach diagnostycznych, niemal wszystkich polskich aptekach, sklepach i drogeriach.

Fundacja Avalon to jedna z największych organizacji pozarządowych w Polsce wspierających osoby z niepełnosprawnościami i przewlekle chore. Organizacja powstała w 2006 roku, a od roku 2009 posiada status organizacji pożytku publicznego. Ma siedzibę w Warszawie, jednak swoim wsparciem obejmuje osoby potrzebujące z całej Polski. Fundacja oferuje pomoc potrzebującym w obszarze finansowym, a także prowadzi szereg programów społecznych i edukacyjnych, mających na celu zmianę postrzegania osób z niepełnosprawnościami w polskim społeczeństwie.

Fundacja Avalon aktualnie wspiera ponad 13 000 osób z całej Polski. Łączna wartość pomocy udzielonej przez Fundację swoim podopiecznym wynosi ponad 285 mln złotych. Projekt Sekson powstał w 2019 roku, ma na celu rzetelne edukowanie w obszarze seksualności i rodzicielstwa osób z niepełnosprawnością ruchową. W ramach projektu powstała platforma edukacyjna www.sekson.pl, Mapa Dostępności – wyszukiwarka dostosowanych gabinetów i specjalistów z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnościami, prowadzone są także spotkania live oraz cykl wywiadów #wyłączamytabu #włączamywiedzę ze specjalistami i osobami z niepełnosprawnościami. Co roku organizowana jest Konferencja Sekson poświęcona seksualności i rodzicielstwu osób z niepełnosprawnością ruchową.

Oficjalne kanały Projektu Sekson: www.sekson.pl www.facebook.com/Sekson www.instagram.com/projektsekson/

Info: Fundacja Avalon

Data publikacji: 13.10.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również