Włączenie osób z autyzmem za pieniądze ze stopnia lekkiego?

Włączenie osób z autyzmem za pieniądze ze stopnia lekkiego?

W Sejmie 5 czerwca br. odbyła się debata „Dorosłe osoby z autyzmem w Polsce. Czy mają szanse na włączenie społeczne?". Została ona zainicjowana przez Fundację SYNAPSIS, a patronowała jej Parlamentarna Grupy ds. Autyzmu.

W spotkaniu oprócz przedstawicieli Fundacji i innych organizacji pozarządowych udział wzięli m.in. pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda, prezes Zarządu PFRON Teresa Hernik oraz posłanka Katarzyna Hall, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy ds. Autyzmu. Gościem specjalnym była Julie Beadle-Brown, prof. z Instytutu ds. Niepełnosprawności Intelektualnej i Zaburzeń Rozwojowych na Uniwersytecie w Kent (Wielka Brytania).

Zaprezentowała obecny system wspierania osób z autyzmem w Wielkiej Brytanii. Doświadczenia brytyjskie i amerykańskie wykazały, że sprawdzają się małe, lokalne placówki, które zapewniają osobie z autyzmem maksymalną podmiotowość i umożliwiają uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej.
Dr Agnieszka Rymsza, kierownik Zespołu ds. Rzecznictwa Fundacji SYNAPSIS przedstawiła rozwiązania sytuacji osób z autyzmem w innych krajach. We Francji i na Węgrzech przyjęto narodowe strategie wspierania tych osób, w Czechach działa system małych, bezpłatnych domów dla dorosłych osób z autyzmem. W Wielkiej Brytanii oprócz realizowanej narodowej strategii wspierania osób z autyzmem, od 2009 r. obowiązuje Autism Act – akt prawny, który m.in. skupia się na łagodnym i efektywnym przejściu z dzieciństwa w dorosłość, wzroście poziomu usług i świadczeń dla dorosłych osób z autyzmem.

Pomimo tego, że w Polsce od sześciu lat przy ministrze pracy działają specjalne zespoły, których jednym z celów jest poprawa sytuacji osób z autyzmem, ciągle nie ma odpowiednich rozwiązań i regulacji.
A według Agnieszki Rymszy, kraje mniej zamożne jakim jest Polska, powinny stosować racjonalne rozwiązania systemowe, inaczej generowane są dodatkowe koszty zaniechania, bowiem brak odpowiedniego wsparcia zmusza opiekunów osób z autyzmem do rezygnacji z pracy, przez co stają się biorcami świadczeń. Często dorosłe osoby z autyzmem stają się pacjentami szpitali psychiatrycznych, co oprócz dodatkowego obciążenia finansowego dla państwa wiąże się także z cierpieniem tych osób i przekreśleniem dotychczasowych efektów terapii.

Obecny na spotkaniu minister Duda samokrytycznie przyznał, że brak rozwiązania problemu autyzmu w Polsce jest jego porażką. Zgodził się, że potrzebna jest zmiana i stworzenie odpowiedniej formy pomocy, szczególnie dorosłym osobom z autyzmem. Jednak przeszkodą w realizacji postulatów środowiska jest rozproszenie środków i zadań w kilku ministerstwach.
Zaproponował też kilka rozwiązań. Jego zdaniem można będzie zmienić zasady funkcjonowania WTZ, by jeden opiekun zajmował się terapią jednej osoby z autyzmem. Drugą propozycją ma być wykorzystanie środków inwestycyjnych przy programie tworzenia mieszkań chronionych..
Należy także rozwiązać problem dodatkowego dofinansowania, które oświata otrzymuje na dzieci z niepełnosprawnością. Pomoc finansowa powinna być celowana i trafiać bezpośrednio do konkretnej placówki, ponadto rodzić powinien mieć możliwość kontroli sposobu wydatkowania tych środków.

Pieniądze na ten cel – według zapowiedzi ministra – mają być pozyskane dzięki planowanej likwidacji dofinansowań wynagrodzeń za pracę osób z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Ponadto prezes Zarządu PFRON Terasa Hernik zapowiedziała, że w przyszłorocznym konkursie na realizację zadań przez organizacje pozarządowe ogłoszonym przez Fundusz, zostaną uwzględnione kwestie związane z autyzmem.

SzymSza

Data publikacji: 09.06.2014 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również