Wyjątkowy inFestiwal. Pod znakiem informacji, innowacji i inkluzji

Oddział Małopolski PFRON zorganizował w Krakowie drugą edycję wydarzenia inFestiwal Informacja-Innowacja-Inkluzja. Chętni mogli dowiedzieć się m.in. o programach Funduszu, obejrzeć reportaże filmowe Moniki Meleń czy uczestniczyć w debacie dotyczącej nowych technologii. Dodatkową atrakcję stanowiła Gala finałowa XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.

27-28 listopada odbyła się druga edycja inFestiwalu Informacja-Innowacja-Inkluzja. Tak jak poprzednio, impreza została zorganizowana w obiekcie przy ulicy Lwowskiej 1.

– Pomysł na to wydarzenie narodził się w zeszłym roku. Postanowiliśmy przygotować miejsce dla organizacji pozarządowych, środowiska OzN oraz samych OzN. Zależy nam na wymianie doświadczeń i informowaniu o tym, co się dzieje. Nazwaliśmy to festiwalem, chcąc wprowadzić pozytywne myślenie o takich spotkaniach – powiedziała „NS” Bogusława Słońska, ekspert ds. współpracy z administracją publiczną Oddziału Małopolskiego PFRON.

W programie pierwszego dnia znalazła się prezentacja programów „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością” oraz „Wypożyczalnia technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością”. Ponadto dyskutowano o Ośrodkach Wsparcia i Testów (OWiT). W województwie małopolskim znajdują się one w trzech lokalizacjach, a pierwsza placówka została otwarta w lutym br. w Krakowie w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych.
Uczestnicy poznali też ofertę Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W tym przypadku skupiono się na temacie możliwości uzyskania dofinansowania do zakupu technologii wspierających funkcjonowanie OzN.

Czas na dyskusję
Również tego dnia wyemitowano reportaże Moniki Meleń „Cześć, jestem Wiktor” (https://www.youtube.com/watch?v=YlkhYznaJzY) oraz „Komfortka na Wawelu” (https://www.youtube.com/watch?v=p9COG14an2Q). Z nimi połączony był panel dyskusyjny „Nowe technologie, a niezależność osób z niepełnosprawnością”, moderowany przez Marcina Ryszkę (prezes Fundacji Nie Widząc Przeszkód i kapitan reprezentacji Polski w blind futbolu). W debacie, oprócz wspomnianej reżyserki, uczestniczyli Wiktor Okrój (autor piosenek), Klaudia Kaniewska (koordynator Działu Wsparcia w Fundacji Poland Business Run) oraz Piotr Czarnota (pełnomocnik dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu ds. dostępności).

– W trakcie dyskusji, po pytaniu z sali, pojawiły się wątki związane z zatrudnianiem. Dzięki pracy OzN mogą czuć się spełnione i potrzebne w społeczeństwie, bo dają coś od siebie. Osiągają sukcesy zawodowe i zarabiają, co dla nich jest ważne. To temat niezwykle ważny i były sugestie, żeby w przyszłym roku mocniej się na nim skupić – zaznaczyła Monika Meleń, która jest ambasadorką kampanii „Małopolska Ekonomia Społeczna – więcej dobra!” prowadzonej przez Województwo Małopolskie.

Podczas festiwalu nie zabrakło akcentów związanych z działalnością Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie. Na koniec pierwszego dnia można było posłuchać o innowacjach dla osób z niepełnosprawnością.

Sztuka bez barier
Z kolei drugiego dnia odbyły się warsztaty prowadzone przez ROPS. Ponadto została zorganizowana Gala finałowa XXI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”.

– Co roku wydaje nam się, że wpłynęła maksymalna liczba prac. W tegorocznej edycji pojawiło się ich ponad 140, czyli jeszcze więcej niż w 2022 r. Jury miało trudne zadanie, aby wyłonić laureatów. Było wiele fantastycznych dzieł, w różnych technikach plastycznych i kilku kategoriach – dodała Bogusława Słońska.

Jak podkreśliła Monika Meleń, będącą jedną z jurorek, świetnym pomysłem okazała się jedna z nagród dla laureatów konkursu. Każdy z nich dostał koszulkę z nadrukiem swojej pracy i swojego imienia. Tego dnia został też zaprezentowany jej reportaż „Zręczni bezręczni” (https://www.youtube.com/watch?v=mKbe-V7Of0o). Po nim odbyła się rozmowa z reżyserką, a także z bohaterami tej produkcji: Anną Krupą, Martynką Grucą i Stanisławem Kmiecikiem.

– Chcemy, żeby to wydarzenie odbywało się cyklicznie. Jeżeli będą możliwości, bo chęci są, to kolejną edycję zorganizujemy w przyszłym roku. Pojawiają się nowe tematy i zamierzamy o nich informować – podsumowała rozmówczyni z OM PFRON.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 02.12.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również