Pierwszy OWiT w Małopolsce. Czas na technologie asystujące

W Krakowie działa już Ośrodek Wsparcia i Testów (OWiT). To pierwszy tego typu punkt w Małopolsce. Jego celem jest zwiększenie możliwości samodzielnego funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Oferta obejmuje m.in. bezpłatne porady i konsultacje ze specjalistami, testowanie innowacji społecznych, a także wypożyczenie sprzętu asystującego. W planach jest uruchomienie kolejnego takiego ośrodka.

16 lutego w Krakowie został otwarty OWiT. Inauguracja działalności odbyła się w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych. Ale nie jest to jedyna lokalizacja punktu, finansowanego przez PFRON z programu „Centra informacyjno-doradcze dla osób z niepełnosprawnością”. Chętni uzyskają też wsparcie w Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu przy ul. Odrzańskiej 13. Jednak w tym przypadku konieczne jest wcześniejsze umówienie terminu spotkania.

– Otwieramy szeroko drzwi na potrzeby osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Po to, żeby mogły przyjść, dowiedzieć się, przetestować, wypożyczyć, dobrać to, co będzie najbardziej optymalne w codziennym życiu – powiedziała Marta Mordarska, dyrektor OM PFRON.

OWiT w Krakowie dysponuje sprzętem i oprogramowaniem dla osób z niepełnosprawnością słuchu, wzroku i kończyn górnych. Dostępne są np. specjalne smartfony, elektroniczne lupy, pętle indukcyjne, odtwarzacze książki mówionej. Zakupione zostały też urządzenia umożliwiające sterowanie wzrokiem oraz różnorodne aplikacje asystujące.

– Pozostałe urządzenia będą sukcesywnie zamawiane i dotrą do OWIT-u. Staraliśmy się konsultować ze wszystkimi grupami sprzęt, który będzie najbardziej potrzebny do umożliwienia łatwiejszego funkcjonowania na co dzień – podkreśliła Anna Orzechowska, prezes Fundacji Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu, realizatora projektu.

Z kolei kierownik merytoryczny OWiT Kraków Łukasz Kosiara zaznaczył, że w punkcie będzie można nie tylko wypożyczyć i przetestować sprzęt. Przewidziane są również porady dla OzN i ich rodzin. Jak poinformowano, wsparcia udzielą specjaliści z zakresu surdopedagogiki, tyflopedagogiki, oligofrenopedagogiki oraz rehabilitacji. Ponadto zostaną zaprezentowane korzyści wynikające ze stosowania technologii asystujących.

– W nieprawdopodobnym tempie rozwijają się technologie, również dla OzN. Nie wiemy, co pojawi się w przyszłości, ale chcemy udostępniać wszystko, co będzie pomagało w codziennym życiu. Mamy też nadzieję, że w następnych latach rozszerzymy ofertę o wsparcie dla osób z kolejnymi rodzajami niepełnosprawności – stwierdziła Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Centrum Inicjatyw Sportowych, zarządzającej halą przy alei Focha.

Ośrodki powstają w każdym województwie. W Małopolsce zostały zawarte umowy na 2 tego typu punkty. Drugi będzie prowadzony przez Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół Klika w Krakowie i powstanie filia w Gorlicach. Natomiast osoby prowadzące uruchomiony OWiT zamierzają organizować spotkania w różnych częściach Małopolski. Najprawdopodobniej rozpoczną się one nie wcześniej niż w kwietniu-maju br.

– Będziemy jeździć, z jak to nazwałam, obwoźnym kramikiem. Chcemy nie tylko pokazywać technologie asystujące, ale też słuchać potrzeb. Zależy nam na tym, żeby u nas był nie jakiś tam sprzęt, a naprawdę potrzebny OzN. Dlatego zakupy były i będą poprzedzone dyskusjami z organizacjami pozarządowymi, które zajmują się poszczególnymi rodzajami niepełnosprawności – podsumowała Agnieszka Pleti.

OWiT Kraków
Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Niepełnosprawnych
Al. Focha 40
Czynne od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Możliwość spotkania w później godzinach popołudniowych po umówieniu telefonicznym. Telefon: (+48) 793 279 253

Centrum Rehabilitacji Znowu w Biegu
ul. Odrzańska 13 lok. 2
Tylko po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Telefon: (+48) 793 279 253

Więcej informacji: owit.aktywizuj.pl

Zobacz galerię…

Tekst i fot. Marcin Gazda

Data publikacji: 18.02.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również