Spośród 125. samorządów zgłoszonych do konkursu Kapituła Nagrody wybrała 15 zwycięzców i przyznała 25 wyróżnień. Informacja o wynikach zostanie przekazana wszystkim laureatom telefonicznie. Zdobywcy nagród i wyróżnień drogą pocztową otrzymają zaproszenia na dwudniowe warsztaty (4-5 października) poświęcone tematyce związanej z osobami niepełnosprawnymi oraz uroczystą galę (5 października). Oba wydarzenia odbędą się w hotelu Gołębiewski w Karpaczu.
Kapituła Nagrody pod przewodnictwem ministra Jarosława Dudy – pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych, wybrała 15 samorządów – laureatów statuetki Samorząd Równych Szans. Są to (w kolejności alfabetycznej):
· Dąbrowa Górnicza
· Dzierżoniów
· Gdańsk
· Katowice
· Kraków
· Piaseczno
· Powiat Kartuski
· Powiat Olkuski
· Powiat Policki
· Poznań
· Stargard Szczeciński
· Szczecin
· Województwo Łódzkie
· Województwo Wielkopolskie
· Żory
Wyróżniono także 25 samorządów. Są to:
· Długołęka
· Gogolin
· Józefów
· Klucze
· Lesznowola
· Nysa
· Powiat Białobrzeski
· Powiat Buski
· Powiat Cieszyński
· Powiat Dąbrowski
· Powiat Gliwicki
· Powiat Jarosławski
· Powiat Kluczborski
· Powiat Konecki
· Powiat Kościerski
· Powiat Poznański
· Powiat Proszowicki
· Powiat Przysuski
· Powiat Rzeszowski
· Powiat Tczewski
· Powiat Wadowicki
· Ruda Śląska
· Szczawno-Zdrój
· Wejherowo
· Wieliczka
Szczególne uznanie należy się miastu Szczecin, które po raz czwarty z rzędu zdobywa główną nagrodę w konkursie oraz powiatowi Polickiemu, który po raz trzeci sięga po najwyższe laury. Zgodnie z regulaminem konkursu trzykrotny triumfator otrzyma od organizatorów konkursu złotą statuetkę.
Dwie organizacje Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym oraz Polski Związek Głuchych przyznały nagrody specjalne w ramach konkursu Samorząd Równych Szans 2012 r. Zwycięzcami są samorządy, których projekty w szczególny sposób przyczyniły się do wsparcia osób głuchoniewidomych i głuchych.
Nagroda od Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym powędruje do Miasta Wrocław w uznaniu za Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych pod nazwą „Bez Barier”.
Nagrodę od Polskiego Związku Głuchych otrzymuje Miasto Łódź za wdrożenie „Systemu obsługi osoby niesłyszącej” w Urzędzie Miasta Łodzi.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Zrealizowano go przy wsparciu finansowym ze środków PFRON będących w dyspozycji województwa małopolskiego.
Info: FIRR