Zapisz dobro

Ponad dwuletnia pandemia COVID-19, jak również ostatnie wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że coraz więcej Polaków decyduje się na sporządzanie testamentu. Jak sami twierdzą – robią to nie dlatego, że szykują się najgorsze, ale dlatego, że uświadomili sobie, jak ulotne może być ludzkie życie i jak ważne jest, aby zostawić po sobie porządek i zabezpieczyć najbliższych. Na wszelki wypadek.

Niestety, mimo dobrych intencji, sporządzane testamenty nie zawsze są poprawne. Część z nich posiada błędy formalne, przez które dokumenty są po prostu nieważne. Inne są pisane w taki sposób, że w przyszłości – po śmierci testatora – można by je łatwo podważyć.

Z myślą o tych wszystkich osobach, ale również o tych, którzy od dawna planują napisać testament, ale nigdy nie mają na to czasu, 30 maja rusza akcja Zapisz Dobro.

Akcja ta organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Napisz Testament. Jej członkowie – trzynaście organizacji pozarządowych – od sześciu lat edukują Polaków w tej ważnej dziedzinie. Jak tłumaczy managerka kampanii Ewelina Szeratics “testament już dawno przestał być aktem ostatniej woli, a stał się jednym z narzędzi zarządzania finansami, niezbędnych do zabezpieczenia najbliższych na wypadek najgorszego”.

Celem ruszającej 30 maja akcji Zapisz Dobro, jest zdjęcie z testamentów łatki dokumentów pisanych wyłącznie przez osoby zamożne, w zaawansowanym wieku lub o skomplikowanej sytuacji rodzinnej. W trakcie dwóch tygodni (30.05-10.06), na profilu Facebookowym Napisz Testament, prawnicy, psychologowie, historycy, będą poruszać tematy związane z różnymi aspektami związanymi z pisaniem testamentów i objaśniać – krok po kroku – jak poprawnie sporządzić ten dokument.

Jak podkreśla Ewelina Szeratics “celem akcji Zapisz Dobro jest uświadomienie społeczeństwu, że w testamencie można również…zapisać dobro. Czyli – poza najbliższymi członkami rodziny – zapisać część tego, co posiadamy, lokalnemu domowi dziecka, szpitalowi, bibliotece, a także zaprzyjaźnionej fundacji lub stowarzyszeniu”.

Dzięki temu, sprawy bliskie naszemu sercu, takie jak pomoc dzieciom, opieka nad niepełnosprawnymi, wsparcie samotnych, ochrona przyrody czy opieka nad zwierzętami, będą mogły cieszyć się nie tylko większym zainteresowaniem, ale również otrzymać finansowanie tak niezbędne by pomagać. “A wszystko to, dzięki naszemu gestowi, którym zostawiamy cząstkę siebie dla przyszłych pokoleń i dbamy o to, by pomagać dalej, gdy kiedyś nas nie będzie” – dodaje Ewelina Szeratics.

Oto, co będzie się działo w trakcie akcji Zapisz Dobro:

  1. Webinar z adwokatem o tym, jak sporządzić testament
  2. Webinar z psycholożką, o tym, jak przezwyciężyć lęk przed sporządzeniem testamentu
  3. Webinar z sędzią, o tym, jak przygotować się do rozprawy sądowej na tle spadkowym
  4. Webinar z historykiem, o tym skąd się wzięły testamenty i co kiedyś zostawiano w nich potomnym

W dniach 30.05-10.06, codziennie, będzie działać infolinia testamentowa – każdy, kto będzie chciał skonsultować swoją indywidualną sprawę, będzie mógł zadzwonić do prawników.

Więcej informacji na stronie www.zapiszdobro.pl

Zobacz galerię…

pr/, fot. mat. pras.

Data publikacji: 30.05.2022 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również