Zbiórka mikrodatków na rzecz Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” i projektu „Podaruj wytchnienie”

Informujemy, że od 1 sierpnia 2023 r., dzięki życzliwości ogólnopolskiej sieci sklepów Auchan oraz platformy Donateo, klienci Auchan będą mieli możliwość wsparcia podopiecznych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Płacąc kartą za zakupy oraz przekazując mikrodatek, każdy może wziąć udział w akcji „Podaruj wytchnienie” i wesprzeć budowę ośrodka „Spotkajmy się” w nadbałtyckim Lubiatowie.

We wrześniu 2023 r. Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” obchodzi dwudziestolecie działalności. Z tej okazji, w Lubiatowie (woj. pomorskie, gmina Choczewo), uruchomi całoroczny ośrodek wytchnieniowy „Spotkajmy się”, dla dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich opiekunów. Będzie on usytuowany w środku pięknego lasu, niemal tuż nad brzegiem Bałtyku, docelowo będzie się składał z dziesięciu czteroosobowych domków. Termin ukończenia budowy ośrodka uzależniony jest od pieniędzy, które fundacja, dzięki ludziom dobrej woli, pozyskuje na ten cel.

– Od ponad dwudziestu lat przyglądam się rodzinom osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Anna Dymna. – Robię to ze zdumieniem i podziwem. Niejednokrotnie matki albo ojcowie rezygnują z pracy zawodowej, z własnych marzeń, po prostu z siebie. Robią to, by jak najlepiej zaopiekować się swoimi dziećmi. A kiedy te dzieci mają czterdzieści czy pięćdziesiąt lat, to tacy rodzice zaczynają się bać. Z przerażeniem myślą o tym, co z pociechami stanie się po ich śmierci. Nieraz słyszałam zatrważające wyznania matek, które samotnie wychowywały dorosłe córki albo dorosłych synów z niepełnosprawnością intelektualną: „Chciałabym, żeby moje dziecko umarło przede mną”. Najczęściej tacy rodzice nie przyznają albo wstydzą się przyznać do tego, że w opiece rodzicielskiej opadają z sił. Tymczasem żyją w ciągłej czujności. Przecież osoby z niepełnosprawnością intelektualną, nawet w wieku dojrzałym, nadal reprezentują dziecięcą umysłowość oraz bezradność. Przez całe życie należy więc czuwać nad ich bezpieczeństwem. Stąd w rodzicach takich osób, prócz psychicznego wyczerpania, obecne jest stałe napięcie. Doskonale więc zdaję sobie sprawę, że opieki wymagają nie tylko osoby z niepełnosprawnością intelektualną, ale również ich bliscy. Wiem też, że szum morza, lasu, łagodność natury na każdego ma życiodajny wpływ. Przyroda uzdrawia. Jest najlepszym gabinetem terapeutycznym. Dlatego jestem przekonana, że w naszym ośrodku osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich bliscy odnajdą tak bardzo potrzebne im wytchnienie.

Funkcję prezesa fundacji „Mimo Wszystko” Anna Dymna od początku pełni społecznie. W 1999 r. aktorka rozpoczęła współpracę z Fundacją im. Brata Alberta, pomagając m.in. przy realizacjach spektakli teatru „Radwanek”, którego aktorami są dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną, mieszkańcy schroniska w podkrakowskich w Radwanowicach. Kiedy w 2002 r., na skutek zmiany przepisów, kilkudziesięciu podopiecznych schroniska straciło prawo do korzystania z Warsztatów Terapii Zajęciowej, Anna Dymna postanowiła założyć własną fundację.

– Przepisy niewiele mnie obchodziły – tłumaczyła. – Interesował mnie wyłącznie fakt, że dwadzieścia sześć osób z niepełnosprawnością intelektualną nie może korzystać z warsztatów. Myślałam o tym z przerażeniem. Wszystko wskazywało na to, że będą mieli dach nad głową i dostaną jeść, lecz całe dnie przyjdzie im spędzać w beznadziei, kiwając się pod ścianą. Właśnie dla nich postanowiłam założyć fundację, która utrzymywałaby warsztaty terapeutyczne. Rozumiałam, że w zaistniałej sytuacji nie mam wyboru.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zarejestrowana została 26 września 2003 roku. Do tej pory wsparła leczenie, rehabilitację i edukację ponad 40 tysięcy osób w całej Polsce.

Wiele osób z niepełnosprawnością intelektualną o pomoc dla siebie nie potrafi nawet prosić. Jest to grupa najbardziej zagrożona wykluczeniem społecznym. Fundacja wybudowała i prowadzi dwa nowoczesne ośrodki terapeutyczno-rehabilitacyjne: „Dolinę Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w nadbałtyckim Lubiatowie. Co roku realizuje też projekty integracyjne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Są to m.in.: Ogólnopolski Festiwal Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Albertiana”, Ogólnopolski Konkurs Poezji „Słowa, dobrze, że jesteście”. O transparentności działań Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zaświadcza międzynarodowy certyfikat CAF International Validated Organization Badge.

Ośrodek wytchnieniowy „Spotkajmy się” w Lubiatowie usytuowany jest na terenie zajmowanym niegdyś przez jednostkę wojsk rakietowych. Od 2014 r. działa tam całoroczny Warsztat Terapii Zajęciowej, jedyna taka placówka w gminie Choczewo i okolicy.

– Od wielu, bardzo wielu lat spędzam wakacje na wybrzeżu – mówi Anna Dymna. – W Lubiatowie wyczuwa się magię: w tym lesie, morzu… Takiego piasku nie ma nigdzie indziej na świecie. Kiedy kładę się tam na plaży, czuję, jak wchodzi we mnie dobra energia. Dlatego, paręnaście lat temu, pomyślałam, że ta piękna, naprawdę niezwykła przestrzeń mogłaby również służyć osobom z niepełnosprawnościami oraz ich bliskim. W Lubiatowie działa jakaś magia, która daje człowiekowi siłę, budzi radość i pozwala inaczej patrzeć na świat. To nie jest tylko drzewoterapia, ale też piaskoterapia, morzoterapia, słońcoterapia, nieboterapia, deszczoterapia, uśmiechoterapia. Marzę, by nasz ośrodek wytchnieniowy był miejscem życzliwych spotkań, które dają nadzieję, zrozumienie i siłę.

Mikrodatek w sieci hipermarketów Auchan, za pomocą aplikacji Donateo, można przekazać w trakcie dokonywania płatności kartą lub smartfonem we wszystkich rodzajach kas (na terminalu wyświetli się pytanie o mikrodatek). Aby wyrazić zgodę na doliczenie mikrodatku, należy wybrać zielony przycisk. Mikrodatek zostanie wyliczony automatycznie i proporcjonalnie do kwoty za zakupy. Informacja o przekazaniu mikrodatku znajdzie się na potwierdzeniu niefiskalnym. W przypadku rezygnacji z mikrodatku należy na terminalu wcisnąć przycisk z czerwonym krzyżykiem.

Więcej informacji o ośrodku wytchnieniowym „Spotkajmy się”.

Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”

Data publikacji: 01.08.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również