Zmarł ks. kanonik Stanisław Jurczuk

W Wielką Sobotę, 11 kwietnia, zmarł ks. kanonik Stanisław Jurczuk, diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych, założyciel i prezes Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, inicjator pieszych pielgrzymek osób niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę.

Pogrzeb śp. Księdza Stanisława z powodu pandemii będzie miał formę prywatną, msza św. pogrzebowa odprawiona będzie w Milanówku, gdzie zostanie pochowany miejscowym cmentarzu parafialnym.

Był to kapłan niezwykle zaangażowany we wspieranie osób z niepełnosprawnością i do ostatnich dni życia pomagał mieszkańcom prowadzonych przez stowarzyszenie placówek.

„Człowiek silnej wiary i silnej woli. Całym sercem pomagał innym” – tak wspomina go prezydent RP Andrzej Duda.

„Był dla nas Ojcem i Przewodnikiem, trwamy w wierze i modlitwie o życie wieczne w niebie dla jego duszy” – piszą jego przyjaciele, współpracownicy i podopieczni placówek prowadzonych przez stowarzyszenie.

„Wielu, którym dał nadzieję życia i godności nie mogło Go osobiście pożegnać. Jest nas wielu… Uczestników pielgrzymek pieszych osób niepełnosprawnych na Jasną Górę, mieszkańców domów dla osób niepełnosprawnych, wolontariuszy, darczyńców, podopiecznych, współpracowników.”

Pamięć o nim na zawsze pozostanie w sercach ludzi, o których szczególnie zabiegał i których wspierał.

Ksiądz Stanisław Jurczuk od 1990 r. był duszpasterzem niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej, był także członkiem sekcji Polityka społeczna Narodowej Rady Rozwoju, od 1995 r. prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej. W latach 1997-2001 był doradcą prezesa Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pełnił także funkcję dyrektora Domu Rehabilitacyjno-Opiekuńczego w Milanówku.

Ks. Jurczuk był także laureatem wielu nagród za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych.

Współtworzył pieszą pielgrzymkę osób niepełnosprawnych z Warszawy na Jasną Górę. Był twórcą programu kompleksowej rehabilitacji od najwcześniejszego dzieciństwa do późnej starości.

Oprac. IKa, fot. PFRON

Data publikacji: 14.04.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również