Atlas Zasobów Otwartej Nauki będzie dostępny dla niepełnosprawnych

Atlas Zasobów Otwartej Nauki będzie dostępny dla niepełnosprawnych

Powstający na wrocławskich uczelniach Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON) będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. AZON zapewnia dostęp w formie cyfrowej do danych badawczych czy naukowych baz danych.

Ma być internetową, powszechnie dostępną platformą informacyjną. Powstaje w ramach projektu Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl w Centrum Wiedzy i Nauki Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej. Partnerami projektu AZON są inne wrocławskie uczelnie: Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Medyczny oraz Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk z Warszawy.

Materiały naukowe, które będą udostępniane w ramach AZON, powstały w trakcie badań, działań edukacyjnych i popularyzatorskich. Zbiory będą zintegrowane i przygotowane tak, aby łatwo je było przeszukiwać, używać ich i wykorzystywać, np. w nauce czy biznesie.

Jak powiedział PAP Marek Tankielun, tyfloinformatyk Politechniki Wrocławskiej zajmujący się przygotowywaniem rozwiązań informatycznych dla osób niewidomych, zasoby AZON-u zostaną poszerzone o literaturę techniczną przystosowaną dla osób niewidomych. -W ramach AZON-u udostępnimy ok. 500 publikacji. Robimy teraz selekcję pod kątem tego, co jest najbardziej uniwersalne i wybieramy literaturę z podstaw matematyki, informatyki, trochę zagadnień z zarządzania – powiedział tyfloinformatyk.

Tankielun, który jest osobą niewidomą kieruje Pracownią Tyfloinformatyczną na Politechnice Wrocławskiej. To miejsce, w którym przy wykorzystaniu nowych technologii publikacje naukowe przystosowywane są dla potrzeb ludzi niewidomych.

W praktyce w AZON-ie osoba niewidoma będzie mogła włączyć „czytacza”, który przeczyta treść publikacji. – Dodatkowo na monitorze grafiki dotykowej będzie można wyświetlić wypukłą wersję schematu czy rysunku” – mówił Tankielun.
Dodał, że jeżeli publikacja jest właściwie opracowana, nie ma problemu z udostępnieniem najbardziej nawet skomplikowanych grafik, wzorów czy wykresów. – Po prostu robimy warstwę pod wykresem, której widzący nie zobaczy, a osoba niewidoma bez problemu przeczyta. W ukrytym opisie znajdzie albo opis rysunku w języku naturalnym, albo w postaci tabeli, albo tyflografiki – tłumaczył Tankielun.

Kierownik tyflolaboratoium dodał, że opracowywane przez jego zespół publikacje mają być dostępne także na smartfony czy tablety.

Materiały umieszczone na platformie AZON mają być udostępniane nieodpłatnie. Zasoby naukowe, w pełni dostępne we wrześniu 2019 r., będą umieszczane na platformie sukcesywnie. Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

pdo/ ekr/

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Data publikacji: 17.06.2017 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również