Audiodeskrypcja nie tylko w Sejmie

Audiodeskrypcja nie tylko w Sejmie

4 kwietnia br. w Sejmie po raz pierwszy zaprezentowano film z audiodeskrypcją, czyli komentarzem lektora ułatwiającym osobom niewidomym percepcję przebiegu wydarzeń oraz z dodatkowymi napisami pozwalającymi osobom głuchym na orientację w akcji filmu.

Była to pogodna komedia „Nietykalni” opowiadająca autentyczną historię przyjaźni zrodzonej na kanwie przekraczania barier wynikających nie tylko z niepełnosprawności jednego z bohaterów, ale również barier społecznych, rasowych, mentalnych, intelektualnych… Sala projekcyjna w Sejmie została także wyposażona w pętlę indukcyjną ułatwiającą używanie aparatów słuchowych, a dyskusję po filmie wspierał tłumacz języka migowego. Świetne opracowanie audiodeskrypcji filmu oraz wysoki standard wyjątkowego wydarzenia w polskim parlamencie zapewniła Fundacja Sztuki bez Barier przy współpracy z Fundacją Sonoria i Parlamentarnym Zespołem ds. Osób Niepełnosprawnych. Na zaproszenie Fundacji Sonoria gościem specjalnym pokazu była mistrzyni pogodnego humoru Krystyna Sienkiewicz, która opowiedziała jak, mimo poważnej wady wzroku, radziła sobie i wciąż sobie radzi w pracy na scenie.

Projekcję filmu poprzedziło posiedzenie sejmowej Podkomisji ds. Osób Niepełnosprawnych poświęcone dostępowi osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu do kultury audiowizualnej. Przewodniczący podkomisji poseł Marek Plura: – Obraz, który wyłonił się z tej debaty jest niezwykle smutny. Stałe projekcje filmów z audiodeskrypcją regularnie, raz na miesiąc można oglądać tylko w Mazowieckim Ośrodku Kultury w Warszawie i w Centrum Kultury Wrocław–Zachód. Nieco lepiej wygląda sytuacja w telewizji, choć i tu nadawcy szukają kruczków prawnych, aby wyłgać się ze swoich ustawowych obowiązków zapewnienia dostępnego odbioru osobom niepełnosprawnym sensorycznie. Nie wyobrażam sobie, aby wielomilionowe dotacje z budżetu państwa do produkcji filmowych, czy telewizyjnych mogły służyć wytwarzaniu dzieł niedostępnych dla osób głuchych, czy niewidomych. Koszt audiodeskrypcji i napisów to zaledwie 0,1 proc. kosztów filmu. Jestem pewny, że wkrótce skierujemy w tej sprawie dezyderat Komisji Polityki Społecznej i Rodziny do premiera.

Z inicjatywy posła Plury w dniu 15 kwietnia w Kinie Kosmos w Katowicach oraz w Chorzowskim Centrum Kultury odbyły się bezpłatne pokazy „Nietykalnych” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Zainteresowanie było ogromne, obie projekcje odbyły się przy kompletach widowni.
Mówi inicjator przedsięwzięcia: – Zawsze, kiedy doświadczam mojej niepełnosprawności mam nadzieję, że z jej pokonywania może wynikać coś pozytywnego również dla innych. O tym też opowiada film „Nietykalni”, dlatego – z niezawodną pomocą Fundacji Sztuki bez Barier i przy wielkiej życzliwości dystrybutora Gutek Film – udało się zaprosić na te pokazy zarówno osoby niepełnosprawne, jak i sporą grupę młodzieży. Jestem przekonany, że dla wszystkich była to idealna zachęta do codziennej integracji. Szczególnym doświadczeniem pozwalającym na zrozumienie czym jest niepełnosprawność sensoryczna stała się specjalna wersja tego filmu pozwalająca „obejrzeć” go z zamkniętymi oczami i „wysłuchać” bez dźwięku. Mam nadzieję, że współpraca z Fundacją zaowocuje tym, iż Górny Śląsk będzie obok Warszawy i Wrocławia trzecim miejscem stałych projekcji filmów z audiodeskrypcją. Liczę też na spektakle w śląskich teatrach.

MaP

Data publikacji: 16.04.2013 r.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również