Dorosła strona życia
Jak pracować z osobami z niepełnosprawnością? Jak reagować w trudnych sytuacjach, rozumieć emocje i panować nad nimi? Jak zorganizować czas, by znaleźć chwilę dla siebie? Jak nie być nadopiekuńczym? Na te i wiele innych pytań odpowiedź znaleźli rodzice, wolontariusze i osoby na co dzień pracujące z niepełnosprawnymi, którzy wzięli udział w projekcie „Dorosła strona życia".
Uczestnicy pracowali ze świetnymi trenerami od lat zgłębiającymi świat osób z niepełnosprawnością: Alicją Długołęcką (seksuologiem), Adamem Nykiem (terapeutą, który sam stracił sprawność w wyniku wypadku samochodowego), Agnieszką Korytkowską (psychoterapeutką i socjolożką). Poznali również wiele aspektów prawnych związanych z wychowywaniem dzieci z niepełnosprawnością w trakcie spotkania z prawnikiem Markiem Gruchalskim.
Dzięki wyjazdowi weekendowemu rodzice biorący udział w projekcie mogli na chwilę „odpocząć” od swojej codzienności, popracować nad emocjami, asertywnością i wymieniać się doświadczeniami.
– Zarówno rodziny, wolontariusze jak i pracownicy organizacji, które działają na rzecz osób z niepełnosprawnością często stawiają siebie samych na ostatnim miejscu. Tak nie powinno być. Są oni bardzo ważni i moment, kiedy przychodzi zrozumienie, że zadbanie o siebie samego jest też elementem pracy na rzecz osoby z niepełnosprawnością, jest bardzo ważny i potrzebny. Czas dla siebie, własne hobby, relaks pomimo trudności, a może szczególnie kiedy one są, są nieodzownym elementem życia. Bez nich ani rusz – mówi Aleksandra Chodasz, trenerka dramy stosowanej.
– Cykl warsztatów, w których brałam udział spowodował, że bardziej rozumiem potrzeby osób z niepełnosprawnością, a także ich rodzin. Czasami niezrozumiałe były dla mnie relacje pomiędzy dziećmi i ich najbliższymi. Teraz wiem, że nad tymi relacjami musimy pracować wszyscy wspólnie -rodzice, pracownicy organizacji i wolontariusze. Myślę, że całe otoczenie osób z niepełnosprawnością może się wspierać i wspólnie dążyć do tego, aby świat dziecka z niepełnosprawnością był lepszy – podkreśla jedna z uczestniczek projektu, wieloletni pracownik organizacji działającej na rzecz aktywizacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością.
Projekt „Dorosła strona życia” współfinansowany jest ze środków PFRON będących w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz 1% podatku, realizowany przez Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ w Koninie.
Zobacz galerię…
Joanna Szymczak
fot. Marika Sypniewska
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ z Konina od 2004 roku wspiera osoby z różnym stopniem i rodzajem niepełnosprawności w dążeniu do samodzielności i aktywnego życia. Pod stałą opieką Fundacji jest ponad 100 osób. Więcej na www.podajdalej.org.pl
Data publikacji: 27.11.2015 r.