Wzrosły wydatki na łapówki dla lekarzy

Wzrosły wydatki na łapówki dla lekarzy

W ostatnich latach wzrosły wydatki na tzw. dowody wdzięczności w ochronie zdrowia – wynika z Diagnozy Społecznej 2015.
Nie mogąc się doczekać zmniejszenia kolejek, Polacy sami je skracają, wręczając lekarzowi kopertę – mówi autor badania prof. Janusz Czapiński.

„Diagnoza Społeczna” to kompleksowe badanie warunków i jakości życia Polaków prowadzone od 2000 r. co dwa lata przez zespół pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. Edycję 2015 zrealizowano wiosną, wzięło w niej udział blisko 12 tys. gospodarstw domowych i ok. 20 tys. indywidualnych respondentów. Badanie za każdym razem dotyczy tych samych gospodarstw by zobrazować rzeczywistą zmianę w postawach tych samych osób.

– W tym roku więcej niż w latach poprzednich osób korzystających z systemu ochrony zdrowia zadeklarowało, że załatwia sprawę poprzez „kopertę”; wzrosła wysokość wręczanych gratyfikacji – mówi prof. Czapiński.

Do wręczania – w ciągu kwartału poprzedzającego badanie – nieformalnych opłat w formie łapówek w celu uzyskania lepszej i szybszej opieki medycznej przyznało się 2,2 proc. gospodarstw domowych. Dla porównania w 2013 r. deklarowało to 1,4 proc., a w 2011 r. – 1,7 proc.

Dzięki łapówkom próbowano uzyskać m.in. przyspieszenie usługi, wybór lekarza operującego lub opiekującego się pacjentem w szpitalu, większe zainteresowanie problemami pacjenta i większą troskę o jego zdrowie.

– Polacy, nie mogąc się doczekać zmniejszenia kolejek, dzięki wypracowywanej przez lata „zaradności” dają sobie radę, sami je skracając – ci, których na to stać, niosą kopertę do lekarza – mówi prof. Czapiński.(PAP)

ktl/ akw/

Data publikacji: 28.11.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również