Dwa projekty edukacyjne w Dąbrowie Górniczej

Pierwszy z nich to „Moja historia, moja tożsamość”. Stowarzyszenie Razem do celu działające przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci I Młodzieży Niepełnosprawnej w Dąbrowie Górniczej realizuje projekt pod hasłem: „Moja historia, moja tożsamość”.

Będzie on  realizowany w 2020 roku i ma na celu zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania związane z 100. rocznicą wybuchu II Powstania Śląskiego. Zadanie publiczne – uwzględniające te obchody – jest  współfinansowane ze środków otrzymanych z Województwa Śląskiego w dziedzinie edukacji publicznej.

W ramach projektu odbędzie się cykl warsztatów przybliżających drogę przyłączenia Śląska do Polski,  przedstawiających sprawy tego regionu na arenie Europy i świata. Odbędą się wycieczki do Muzeum Śląskiego.

Projekt obejmuje dostosowania odbioru do potrzeb osób słabo widzących i niewidomych pod kątem planowanych wycieczek, w ramach dostosowań  zostanie opracowana audiodeskrypcja oraz stworzone tyflografiki.

Forma realizacji zadania zostanie dostosowana do sytuacji panującej w kraju

Marzena Krupa-Garwol

 

Za zamkniętymi oczami – wielka literatura – od Reja do Witkacego”

To następne zadanie publiczne, które także prowadzi dąbrowskie Stowarzyszenie. Jest ono dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zadanie ma na celu ułatwienie odbioru sztuki wizualnej, dostępu do kultury i dziedzictwa narodowego uczniom słabo widzącym i niewidomym oraz zdobywania pozytywnych doświadczeń  w kontakcie z kulturą.

W ramach projektu odbędą sie wycieczki do Nagłowic, gdzie mieszkał i tworzył Mikołaj Rej, do Złotego Potoku, w którym miał swój pałac ojciec Zygmunta Krasińskiego i w którym gościł swego syna, a jednocześnie naszego romantycznego wieszcza, do Oblęgorka, gdzie mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz Kielc i Ciekot, tam spotkamy się z historią Stefana Żeromskiego.

Drugim kierunkiem zwiedzania będzie Kraków I Zakopane, w którym podążymy śladami Witkacego z przystankiem w Bronowicach, gdzie wyobrazimy sobie, że jesteśmy gośćmi na “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego . Niestety w związku z COVID-19 wycieczki te odbędziemy wirtualnie a o wielkich twórcach literatury polskiej dowiemy się z wywiadów z prof. dr hab. Maciejem Szargotem, znawcą twórczości Zygmunta Krasińskiego oraz z prof. dr hab. Barbarą Szargot znawczynią twórczości Stefana Żeromskiego.

Dostosowanie wybranych treści do percepcji uczniów niewidomych i słabo widzących (tyflografiki, audiodeskrypcja) będzie miało wpływ edukacyjny – przyswajanie przez nich wiedzy, rozwój kompetencji i umiejętności.

Kolejnym działaniem będą warsztaty w SOSW, na których uczniowie pełnosprawni i z dysfunkcją wzroku podejmą dialog społeczny na temat wielkiej literatury oraz na podstawie zdobytej wiedzy opracują quiz, będący podstawą do stworzenia przez profesjonalistów Ogólnopolskiego Quizu online.

Na zwycięzców będą czekały nagrody.

Forma realizacji zadania została dostosowana do sytuacji panującej w kraju.

Realizacja projektu: Aneta Pukacz, Marzena Krupa-Garwol

Data publikacji: 06.08.2020 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również