Festiwal POWER ON
Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie zaprasza na Festiwal POWER ON - Przegląd metod animacyjnych przydatnych do edukacji włączającej w instytucjach kultury.
Czas: 15 czerwca 2013 godz. 10.00 15.00.
Miejsce: Łajski (gmina Wieliszew, powiat Legionowo), Zespół Szkół w Łajskach, ul. Kościelna 63.
Zostanie zaprezentowanych 20 gotowych propozycji edukacji włączającej dla pedagogów i animatorów.
Edukacja włączająca to odejście od modelu segregacyjnego, etykietującego uczniów z niepełnosprawnością. Postuluje systemy otwarte, uwzględniające potrzeby każdego dziecka, dające dostęp do różnorodnych form kształcenia i poszanowania różnic między osobami. Powodzenie tego projektu zależy od zintegrowanego działania wielu instytucji, również instytucji kultury. Dlatego w Festiwalu POWER ON weźmie 20 organizacji prezentujących metody edukacji włączającej.
Będzie można zobaczyć jak łatwo i niedrogo przystosować salę zwykłego kina i wyświetlane w nim filmy do projekcji dostępnej dla osób z dysfunkcjami sensorycznymi (Fundacja Kultury Bez Barier). Przymierzyć symulatory różnych wad wzroku, pospacerować z białą laską, poznać gry i zabawy z wykorzystaniem zmysłów innych niż wzrok (Niewidzialna wystawa). Szalony Wózkowicz przygotuje dla chętnych tory przeszkód do pokonania na wózkach inwalidzkich, a zwiedzając Instalację Sensoryczną Cube przekonamy się w jaki sposób odbierają świat osoby z autyzmem, gdy przynajmniej jeden ze zmysłów – wzroku, słuchu lub czucia – jest zaburzony (Fundacja Synapsis).
O godz.11:00 odbędzie się spektakl Teatralny Plac Zabaw Jana Doriana, podczas którego młodzi widzowie przeniosą się wraz z trójką aktorów na plac zabaw, gdzie panują zasady, które dzieci znają z podwórka i szkolnego korytarza. Niepozorna kłótnia o kaczkę sprawia, że dziecięca rywalizacja niepostrzeżenie przeradza się w poważną, dorosłą wojnę. Można próbować ją odwołać, ale uda się to tylko wtedy, gdy widzowie pomogą aktorom i wspólnie z nimi wyprawią się do Krainy Słoneczników, by porozmawiać ze Słońcem.
Wśród innych propozycji znajdują się: pedagogika survivalu, warsztaty dziennikarskie, teatr, animacja klockami Kapla, modelarstwo lotnicze i Art.brut pozwalające wyjść poza tradycyjną terapię przez lepienie garnków.
Koordynator projektu: l.krasnodebska@mckis.waw.pl
Info: MCKiS, oprac. R.S.
Data publikacji: 04.06.2013 r.