FilmON bawi i uczy. Twórcy pokazują swój świat

Za nami siódma edycja Festiwalu Filmowego Osób z Niepełnosprawnościami FilmON. Ogłoszenie wyników nastąpiło podczas Gali Finałowej w Kinie Studyjnym Sfinks w Krakowie. Wcześniej odbyły się warsztaty z zakresu savoir-vivre’u oraz DKF dla OzN. Nową atrakcję stanowiły warsztaty filmowe z tworzenia taumatropów (zabawek optycznych). Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Szkół Specjalnych nr 6 w Krakowie oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Pierwiosnek”.

Znamy laureatów tegorocznej edycji Festiwalu FilmON, który powstał z myślą o podopiecznych szkół specjalnych, warsztatów terapii zajęciowej oraz organizacji zajmujących się osobami z niepełnosprawnością intelektualną z całej Polski. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ogłoszenie wyników odbyło się 12 czerwca podczas Gali Finałowej w Kinie Studyjnym Sfinks.

Pierwsze miejsce wśród filmów zajął „Jak mam?” autorstwa ŚDS Caritas Archidiecezji Krakowskiej (https://www.youtube.com/watch?v=aKwNsfAgImc). W ub.r. produkcja ta zdobyła nagrody podczas Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja” w Koszalinie oraz Festiwalu Filmów Optymistycznych Happy End w Rzeszowie. Natomiast najlepszą aktorką została wybrana Patrycja Serenga z OREW Chorzów. Wśród aktorów triumfował Damian Kijko z WTZ SION Bartoszyce.

– „Jak mam?” wzrusza i pokazuje jak piękny może być świat OzN. Moim zdaniem ten film zasłużył na zwycięstwo, zwłaszcza że stoi za nim historia przyjaźni. Na początku obrad jury zaznaczyłam, że nie będę oceniać tej produkcji. Wcześniej już poznałam jej bohaterów i przygotowałam reportaż „Przyjaźń tak ma” (https://www.youtube.com/watch?v=oPSIYeQ4OdA) – powiedziała „NS” Monika Meleń, jurorka, która ma na swoim koncie m.in. „Film dla Stasia” (https://naszesprawy.eu/edukacja/film-dla-stasia-przeslanie-dla-wszystkich/), „Jeden dzień dłużej” (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/jeden-dzien-dluzej-odczarowac-temat-milosci-osob-z-niepelnosprawnoscia/) oraz „Dom Róży” (https://naszesprawy.eu/aktualnosci/czas-na-dom-rozy-filmowy-drogowskaz-dla-rodzicow/).

Zaskakujący poziom
Za wybór laureatów odpowiadali też Andrzej Sołtysik, Błażej Peszek, Grzegorz Zariczny oraz Karolina Nowacka. Kapituła oceniła zaangażowanie twórców oraz ich kreatywność. Do części głównej Festiwalu trafiło 18 z 58 przesłanych filmów. Każdy z nich mógł trwać maksymalnie 10 minut.

– Liczba zgłoszeń wzrasta z roku na rok i znowu przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zaskakujący był poziom prezentowanych produkcji. Kilka z nich wyróżniało się sposobem realizacji. I nie mówię tutaj nawet o jakości zdjęć. Mam na myśli doskonałe dialogi, dobrze napisany scenariusz, świetnie przygotowaną scenografię czy kostiumy – stwierdził Dariusz Janiczak, koordynator Festiwalu FilmON.

Kilka dni przed rozpoczęciem siódmej edycji imprezy otrzymał Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne. Jury Krakowskiego Festiwalu Filmowego doceniło go za film „Kto ci będzie okna mył?” (trailer: https://www.youtube.com/watch?v=i8sE5DvNzJc). Ta 47-minutowa produkcja będzie zgłaszana na różne festiwale w Polsce i za granicą. Przewidziany jest też specjalny pokaz w Kinie Sfinks z udziałem twórców i bohaterów. Wydarzenie to odbędzie najprawdopodobniej we wrześniu.

– Widać, że twórcy szukają nowych środków i form wyrazu. W tym roku była np. adaptacja „Chłopów”, zrobiona z dbałością o detale. Zwróciliśmy uwagę na zabawę z animacją i grafiką, a także na fajne poczucie humoru – dodała Monika Meleń.

Pokazywanie świata
Tematyka filmów była różnorodna. W poprzednim roku nie zabrakło produkcji związanych z pandemią oraz wojną. Teraz przeważały obrazy radosne, pełne nadziei i humoru. Część twórców opowiedziało o sytuacjach, które ich spotkały. Przykładowo, „Jak mam?” to fabularyzowana historia, oparta na autentycznej przyjaźni dwóch uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Z kolei „Tomek i jego tata” pokazuje nie zawsze łatwą relację autystycznego syna z ojcem. Jest ona przedstawiona przez tego pierwszego, który wybrał animację poklatkową. Natomiast „Chorzowskie bery i bojki” skupia się na legendach i opowieściach ze Śląska, skąd pochodzą autorzy produkcji.

– Dużą frajdę sprawia osobom z niepełnosprawnościami tworzenie filmów. Po raz kolejny przekonałam się, że film stanowi doskonałą formą terapii i integracji. Ale dla mnie najważniejsze w tym jest to, że twórcy pokazują nam swój świat. Robią to wykorzystując wyobraźnię, poczucie humoru i dystans do siebie – zaznaczyła Monika Meleń.

Organizatorów ucieszył fakt, że sporo zgłoszeń dotarło z placówek, które wcześniej nie uczestniczyły w Festiwalu. To świadczy nie tylko o rosnącej popularności imprezy. Pokazuje również atrakcyjność filmoterapii. A to jeden z celów tego przedsięwzięcia.

– Od początku staraliśmy się kłaść duży nacisk na edukację. Założyliśmy sobie, żeby FilmON nie tylko bawił, ale też uczył. Pewnie duży wpływ na to ma fakt, że my-organizatorzy jesteśmy na co dzień nauczycielami. Chcieliśmy rozwijać filmoterapię i pokazywać jej możliwości – podkreślił Dariusz Janiczak.

Więcej atrakcji
W programie Festiwalu znalazły się też warsztaty „Savoir-vivre w kontaktach z osobami z niepełnosprawnościami”. Zostały one zorganizowane 5 czerwca w Zespole Szkół Specjalnych nr 6. Uczestnicy mogli zobaczyć jak się pracuje w takiej placówce i spotkać niektórych uczniów. Atrakcją dwóch kolejnych dni był Dyskusyjny Klub Filmowy dla osób z niepełnosprawnościami w Kinie Studyjnym Sfinks.

– Te inicjatywy zaczęliśmy rozwijać w ubiegłym roku. Z tego co wiemy, w Polsce nikt wcześniej nie organizował DKF dla OzN. W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć trochę zasięg, zaprosiliśmy nowych uczestników i ponownie przekonaliśmy się, że to ma sens – zaznaczył koordynator Festiwalu FilmON.

Nowością były warsztaty filmowe z tworzenia taumatropów. Te zajęcia praktyczne z odrobiną teorii odbyły się 16 czerwca w Pałacu Potockich. Propozycję ich przeprowadzenia przedstawiło Krakowskie Biuro Festiwalowe. Uczestnicy posłuchali o początkach kina i filmu. Ponadto stworzyli własne taumatropy, czyli zabawki optyczne, których rozwój doprowadził do powstania współczesnego filmu.

– Z roku na rok staramy się rozwijać Festiwal. Przygotowane propozycje były strzałem w dziesiątkę, bo jest bardzo mało takich inicjatyw filmowo-twórczych skierowanych do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dostajemy też sygnały, że byłoby super, gdyby takie wydarzenia odbywały się cyklicznie w ciągu całego roku, nie tylko w trakcie Festiwalu. To też sygnał, że takie przedsięwzięcia są potrzebne – podsumował Dariusz Janiczak.

Marcin Gazda, fot. Festiwal FilmON, Katarzyna Kukiełka / KBF

Wyniki 7. edycji Festiwalu FilmON
Najlepszy Film
I miejsce: „Jak mam?” – ŚDS Caritas Archidiecezji Krakowskiej
II miejsce: „Tomek i jego tata” – Tomasz Łukianowski, Łagiewniki
III miejsce: „To nie ja!” – WTZ w Krośnie Odrzańskim

Najlepsza Aktorka: Patrycja Serenga – „Chorzowskie bery i bojki” OREW Chorzów
Najlepszy Aktor: Damian Kijko – „Dwa światy” WTZ SION Bartoszyce

Nagroda specjalna od DKF Kropka z Studyjne Kino SFINKS dla filmu „Wonderful World” PSONI Koło w Szczecinie
Nagroda specjalna od Fundacja Edukacji i Sztuki dla filmu „Chłopi” WTZ w Wolsztynie

Wyróżnienia:
„Klauny 2 – odbicie Mogiły” WTZ Centrum C7 Kraków
„Maria Grzegorzewska” SOSW nr 1 Lublin
„Smerf poeta” Stowarzyszenie Par-ter Warszawa
„Światło” WTZ Przystań Wrocław
Sebastian Blechowski z filmu „Bo to historia, bo to marzenia” WTZ Będzin
„Tajemnice potworów” SPS nr 244 Warszawa

Zobacz galerię…

Data publikacji: 14.07.2023 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również