Finał konkursu Magiczna Europa 2012

Trzecia edycja konkursu „Magiczna Europa", zorganizowana przez posła do Parlamentu Europejskiego Rafała Trzaskowskiego i Fundację Widzialni, dobiegła końca. Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, miało miejsce w Instytucie Głuchoniemych im. Jakuba Falkowskiego w Warszawie. Z roku na rok poziom konkursu fotograficznego jest co raz wyższy i cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród młodych ludzi z niepełnosprawnością sensoryczną.

Uczestnicy, podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, mieli za zadanie przedstawić, w formie zdjęć lub reportażu, swoje wspomnienia z wakacji spędzonych w Unii Europejskiej. W tym roku, w konkursie uczestniczyła młodzież z 12 szkół gimnazjalnych i średnich, głównie z placówek specjalistycznych z Warszawy, Otwocka, Lasek i Nowego Dworu Mazowieckiego. Fotografie zdominowały trzecią odsłonę „Magicznej Europy”, a tematem wiodącym przesyłanych zdjęć była natura.

Spośród 10 wytypowanych przez jury prac, 3 zwycięzców wybrali Internauci. W głosowaniu na Facebooku uczestniczyło blisko 1800 osób. Główną nagrodą w konkursie jest wyjazd studyjny do Brukseli ufundowany przez europosła Rafała Trzaskowskiego. Wiosną 2013 roku do Parlamentu Europejskiego pojadą laureaci trzech pierwszych miejsc:
Magdalena Marta Gendek, uczennica w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących im. dr Zofii Galewskiej w Warszawie;
Sylwia Krajewska, uczennica Technikum nr 28 w Instytucie Głuchoniemych w Warszawie;
Artasz Amirjan, uczeń Liceum Profilowanego nr 31 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Głuchych w Warszawie.

„Magiczna Europa” to nie tylko konkurs, to także warsztaty poszerzające wiedzę młodzieży z zakresu integracji europejskiej. W tym roku niesłyszący uczniowie z warszawskich szkół średnich nagrali film na temat inicjatywy europejskiej. Film został zaprezentowany 7 grudnia na oficjalnym zakończeniu konkursu i wciąż jest dostępny na YouTube.

Rafał Trzaskowski, podczas spotkania z uczestnikami konkursu, wygłosił wykład na temat podstawowych założeń integracji europejskiej i korzyści jakie daje ona obywatelom. Po części teoretycznej nastąpiło wręczenie nagród z rąk przewodniczącego Rady Fundacji Widzialni Artura Marcinkowskiego oraz posła Rafała Trzaskowskiego. Młodzież miała również okazję, wykazać się swoją wiedzą o Unii Europejskiej, w specjalnie przygotowanym quizie.
– Dziękujemy uczestnikom i ich opiekunom. Wzrastający poziom zdjęć, jak i ogromne zainteresowanie wśród internautów ogromnie mnie cieszą. To pozytywny impuls i dobra motywacja, do rozwijania konkursu w kolejnych latach – powiedział poseł Rafał Trzaskowski. – Zapraszamy za rok i do zobaczenia w Brukseli!

Organizatorzy dziękują także za pomoc w realizacji konkursu patronom, którymi byli: Polski Związek Niewidomych, Polski Związek Głuchych, Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym, Polska Fundacja Osób Słabosłyszących, Portal ONSI, Kwartalnik „Świat ciszy”, Magazyn „Pochodnia” oraz Fundacji Kultury bez Barier za ufundowanie filmów z audiodeskrypcją i napisami.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również