Portal PrzyjazneStudia.pl

Portal PrzyjazneStudia.pl

... powstał w listopadzie 2012 r. i jest zbiorem informacji na temat polskich szkół wyższych przystosowanych dla studentów z niepełnosprawnością. Ma im pomóc w znalezieniu najbardziej odpowiedniej uczelni jak też zachęcić ich do podjęcia studiów i pokazać, że mimo swojej niepełnosprawności mogą zdobyć dobry zawód i zmienić swoje życie.

Geneza powstania
Pomysł na stworzenie portalu powstał na podstawie doświadczeń jednego z twórców. Kamil od urodzenia choruje na dystrofię mięśniową i porusza się na wózku inwalidzkim. On sam dobrze wie, jak trudno jest uwierzyć w siebie, odważyć się i znaleźć uczelnię, która zapewni mu odpowiednie warunki (brak barier architektonicznych, zakwaterowanie lub opieka). Kamil mimo niepewności i strachu zdecydował się pójść na studia. Wybrał Akademię Podlaską w Siedlcach, która była wtedy jedną z pierwszych w Polsce uczelni w pełni dostosowaną dla studentów z niepełnosprawnością.
W 2006 r. obronił tytuł magistra, znalazł dobrą pracę i dzisiaj jest szczęśliwym człowiekiem. Chce pomóc innym młodym ludziom. Jego zamierzeniem było rozpowszechnić informację o przyjaznych uczelniach, by w prosty i kompetentny sposób można było się dowiedzieć jakie oferują ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością oraz jaka atmosfera otacza tę grupę studentów.

Cele portalu:
– Dotarcie do jak największej liczby szkół wyższych i zbudowanie największej w Polsce bazy (mapy) przyjaznych uczelni – aby przyszli studenci nie musieli już przeglądać setek stron internetowych w poszukiwaniu tej odpowiedniej.
– Dotarcie do jak największej liczby potencjalnych studentów.
– Zachęcenie osób z niepełnosprawnością do podjęcia studiów – bo to często jedyna recepta na udane samodzielne życie – na łamach portalu będą zamieszczane dobre przykłady, tj. historie ludzi niepełnosprawnych którym się udało.
– Zmiana wizerunku tej grupy osób i ich postrzegania przez innych – autorzy chcą pokazać, że dzisiaj są to normalni i uśmiechnięci ludzie, których potrzeby i marzenia nie odbiegają od ludzi sprawnych. Spotykają się, mają przyjaciół i potrafią korzystać z życia jak inni.

Portal dostępny dla wszystkich
Głównym zamierzeniem twórców było stworzyć portal dostępny dla wszystkich: bez barier i ograniczeń, by korzystanie z niego było łatwe i przyjemne, a treść czytelna i dostępna dla wszystkich. Stworzyli stronę, która poza tym, że jest przejrzysta i zrozumiała, jest także łatwa w nawigacji i dostępna dla osób z rożnymi rodzajami niepełnosprawności.
Poszczególne grupy odnośników rozmieszczono tak aby ruch ręki nie sprawiał trudności osobom z niepełnosprawnością ruchową. Funkcja zmiany wielkości czcionki ma pomóc osobom mającym problem ze wzrokiem i dostosować stronę do ich potrzeb. Z kolei opcja zmiany koloru strony została podyktowana wymaganiami osób z zaburzeniami postrzegania kolorów.
Kod HTML stron portalu dostosowany jest do wymagań osób niewidomych korzystających ze specjalnych czytających programów.

Rejestracja uczelni
Rejestracja na łamach portalu PrzyjazneStudia jest całkowicie darmowa. Nie ma ściśle określonych warunków jakie szkoła musi spełniać – oczywiście te najbardziej przyjazne są bardziej promowane i wyróżniane. Proces dodawania uczelni odbywa się w kilku krokach: podstawowy opis uczelni, przystosowanie gmachu szkoły i sal wykładowych, dostępność akademików, dojazdy, obecność opiekuna, pomoc finansowa i galeria zdjęć.
Wszystkie zebrane informacje podlegają ciągłej weryfikacji – każdy użytkownik ma prawo wyrazić swoją opinię: pochwalić lub zaprzeczyć informacjom.

Zaproszenie
Inicjatorzy powstania portalu bardzo serdecznie zapraszają przyjazne szkoły wyższe do rejestracji w portalu www.przyjaznestudia.pl oraz do odwiedzin na nim przyszłych studentów, by znaleźli wymarzoną uczelnię i zmienili życie swoje oraz wszystkich innych przyjaznych im ludzi.

KaB

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również