Język migowy w papieskim muzeum w Wadowicach

Wadowickie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II udostępniło w swojej aplikacji do samodzielnego zwiedzania ekspozycji stałej ścieżkę przeznaczoną dla osób niesłyszących lub słabosłyszących – podała 30 grudnia Magdalena Maślona z wadowickiej instytucji.

– Historię życia Jana Pawła II i jego rodziny oraz dzieje pontyfikatu papieża Polaka można już poznać w Polskim Języku Migowym. To kolejny krok, który podejmuje instytucja, by kultura stawała się dostępna dla wszystkich – podkreśliła Maślona.

Ścieżka zwiedzania dostępna jest w bezpłatnej aplikacji, którą można pobrać na urządzenie mobilne ze Sklepu Play lub AppStore. – W aplikacji przygotowano także oprowadzanie w siedmiu językach oraz ścieżkę rodzinną z myślą o najmłodszych – zaznaczyła Magdalena Maślona.

Przedstawicielka muzeum podkreśliła, że jako instytucja kultury województwa małopolskiego od kilku lat, placówka ta realizuje projekt „Małopolska. Kultura wrażliwa”. – Podejmujemy wiele aktywności, by dom rodzinny Jana Pawła II był miejscem przyjaznym osobom z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami. Potwierdzeniem tych działań są certyfikaty dostępności i informacje zwrotne otrzymywane od zwiedzających. Jest to dodatkowa motywacja do wzbogacania oferty muzeum o kolejne rozwiązania skierowane do różnych grup odbiorców – dodała.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Ponownie zostało otwarte wiosną 2014 r. Ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie rodziny. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. (PAP)

Marek Szafrański, fot.  archiwum UMWM

Data publikacji: 30.12.2021 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również