Utalentowani, młodzi recytatorzy

Konkurs recytatorski

Już po raz piąty 27 marca br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej odbył się Ogólnopolski Integracyjny Konkurs Recytatorski.

Tym razem w 100. rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego do konkursu przystąpili reprezentanci 14 szkół i ośrodków województwa śląskiego i kilku spoza regionu śląskiego. Jury konkursu oceniło bardzo wysoko umiejętności uczestników zarówno interpretację, kulturę słowa jak i pamięciowe opanowanie tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Bardzo trudno było wybrać zdecydowanego lidera.

Po burzliwych obradach przyznano nagrody i wyróżnienia:
GIMNAZJUM
I miejsce – Kinga Iwańska, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, za utwór: Diabły i anioły
II miejsce – Kamila Brzdęk, Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie, za utwór: Sprawiedliwość
III miejsce – Natalia Skwira, SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Lublinie, za utwór: Lekarstwo dla złośnicy
Wyróżnienie – Gabriela Michaj, SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej, za utwór: Do uczniów moich.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE
I miejsce – Piotr Jawor, SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Lublinie, za utwór: Człowiek
II miejsce – Patrycja Bargieł, SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej, za utwór: Sprawiedliwość
III miejsce – Rafał Ugarenko, SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Lublinie, za utwór: Za szybko
Wyróżnienie – Daria Zabielska, Technikum Administracyjne w Chorzowie, za utwór: Wierzę.

Jury obradowało w składzie: Iwona Fornalczyk, aktorka Teatru Ateneum w Katowicach i Teatru Zagłębia w Sosnowcu – przewodnicząca; o. Jarosław Kramarski – proboszcz parafii p.w. św. Antoniego; Łukasz Baruch – prezes Fundacji „Wygrajmy Razem”; Iwona Kucharska – dyrektor Agencji Wydawniczej, redaktor magazynu „Nasze Sprawy”; Aldona Fojkis – polonistka, tyflopedagog SOSW w Dąbrowie Górniczej.

Konkursy sprzed lat wspominała z uśmiechem dr Aneta Pukacz, prowadząca prezentację, polonistka SOSW w Dąbrowie Górniczej. – Uczestnicy przyjeżdżali swoimi autokarami, impreza trwała dwa lub trzy dni. Były wspólne posiłki, wycieczki, jakieś ognisko wieczorem, pieczenie itp. To znakomicie wpływało na integrację! Zawiązywały się trwałe sympatie i przyjaźnie. Pisali później do siebie, dzwonili… Konkurs stwarzał również możliwość dla różnorakich imprez towarzyszących. Organizowaliśmy np. przeglądy zespołów muzycznych, teatralnych, wokalnych, tanecznych etc. – powiedziała nieco nostalgicznie Aneta Pukacz.

Tegoroczny konkurs ujawnił wielu utalentowanych recytatorów. Dzieci i młodzież z dysfunkcją wzroku – biorący udział w konkursie – pokazali jak bardzo są wrażliwymi odbiorcami poezji i jak ciekawie potrafią zindywidualizować swoją interpretację wybranych utworów. Jury ubolewało, że nie może nagrodzić wszystkich zasługujących na wyróżnienia. W przyszłym roku jurorzy chcą rozbudować formułę konkursu i wzbogacić go o nowe formy i możliwości wyróżnienia.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy a organizatorom życzymy satysfakcji i powodzenia w realizacji następnych konkursów.

Zobacz galerię…

Tekst i fot. IKa

Data publikacji: 2.04.2015 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również