Konkurs Recytatorski w rocznicę urodzin Czesława Miłosza

Po raz trzeci w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych im. Z. Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej odbył się 30 listopada br. Ogólnopolski Integracyjny Konkurs Recytatorski w 100. rocznicę urodzin Czesława Miłosza. Spotkanie uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych Śląska oraz Zagłębia było okazją do przypomnienia sylwetki Noblisty i jego dorobku literackiego.

Witając 22. uczestników konkursowych zmagań dyrektor SOSW Violetta Trzcina przypomniała światowej sławy twórcę, którego dzieła stanowią znamienną część dziedzictwa światowego i życzyła młodym recytatorom spełnienia artystycznych marzeń.

Wśród jurorów zasiadł wieloletni przyjaciel szkoły, wokalista i laureat wielu muzycznych festiwali – Łukasz Baruch. Parkowa ławeczka i wszechobecna kolorowa jesień stanowiły wyjątkową scenografię, a muzyka fortepianowa i dialog opracowany na podstawie „Traktatu o kolorach” Czesława Miłosza wprowadziły wszystkich w pogodny i uroczysty nastrój. Interpretacje tekstów były przygotowane bardzo ciekawie i tworzyły niepowtarzalny klimat uroczystości.

Poza konkursem uczniowie VI LO przy Ośrodku zaprezentowali prace, które zostały nagrodzone na tegorocznym konkursie literackim zorganizowanym przez II LO im. Stefana Żeromskiego, pod patronatem Śląskiego Kuratorium Oświaty – „Moje czytanie Miłosza”. Były to prezentacja multimedialna i praca literacka.

W konkursie recytatorskim w kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Anna Matuszczak – uczennica z SOSW w Częstochowie za interpretację wiersza „Droga”, drugie Konrad Jochymczyk – uczeń SOSW dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych im. Z. Książek-Bregułowej w Dąbrowie Górniczej za prezentację wiersza „Do polityka”. Trzecią nagrodę otrzymała uczennica Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 w Dąbrowie Górniczej Weronika Walczak za wykonanie tekstu „Nadzieja”.

W kategorii szkół gimnazjalnych jurorzy przyznali pierwsze miejsce Magdalenie Przeniosło – uczennicy Zespołu Szkół w Częstochowie za interpretację „Piosenki o końcu świata”. Wykonanie tego samego tekstu przez uczennicę Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi Martę Kowalczyk zyskało uznanie jury i drugie miejsce, a trzecie nagrody przypadły uczniom bytomskiego Zespołu Szkół Specjalnych –

Info: SOSW Dąbrowa Górn.

 

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również