LEGO wprowadza klocki do nauki Braille'a
Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia na świecie aż 19 milionów dzieci ma zaburzenia widzenia. Wśród nich ok. 1,4 miliona cierpi na nieodwracalną utratę wzroku.
Ponieważ nowe technologie ułatwiają komunikację osobom z dysfunkcją wzroku zaniedbano naukę alfabetu Brailla. W porównaniu do lat 50. ubiegłego wieku np. w Stanach Zjednoczonych tylko 10 proc. dzieci niewidomych uczy się tego alfabetu. Tymczasem osoby, które posługują się alfabetem Brailla – jak stwierdzili przedstawiciele Europejskiej Unii Niewidomych – są bardziej niezależne, lepiej wykształcone i mają lepsze perspektywy zatrudnienia.
Dzięki Fundacji LEGO Foundation i Grupy LEGO nauka alfabetu Brailla może stać się przyjemna i efektywna.
Firma planuje w 2020 roku wprowadzić zestaw LEGO Braille Bricks składający się z ok. 250 klocków. Zostaną one stworzone z taką samą liczbą wypukłych punktów jak te używane dla poszczególnych liter i cyfr w alfabecie Braille’a, i będą przy tym w pełni kompatybilne z tradycyjnym systemem klocków LEGO.
Ponadto na każdym klocku będzie również narysowana litera, cyfra lub znak, aby w pełni umożliwić widzącym nauczycielom, uczniom i członkom rodziny interakcję na równych warunkach.
Obecnie produkt jest testowany w języku duńskim, norweskim, angielskim i portugalskim a pod koniec roku w niemieckim, hiszpańskim i francuskim. Klocki trafią do wybranych instytucji na rynkach gdzie prowadzone są testy.
Zastosowanie klocków edukacyjnych jest nowym i dostarczającym mnóstwa zabawy rozwiązaniem dla dzieci niewidomych i niedowidzących, w trakcie nauki alfabetu Braille’a.
Oprac. kat, fot. freeimages.com
Data publikacji: 29.04.2019 r.