Na niebiesko dla autyzmu

Na niebiesko dla autyzmu

Autyzm na całym świecie dotyka coraz większej grupy ludzi. Statystki w niektórych krajach są alarmujące. W Stanach Zjednoczonych zaobserwowano sześciokrotny wzrost liczby osób autystycznych w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

W Europie żyje 5 milionów osób z autyzmem. Zgodnie z Kartą Praw Osób z Autyzmem przyjętą przez Parlament Europejski tym osobom przysługuje szereg praw. Mimo tego, wiele z nich nadal nie ma podstawowego dostępu do specjalistycznej diagnozy, terapii, edukacji, zatrudnienia i możliwości życia w społeczeństwie

 

Na razie nie ma skutecznej metody leczenia tej choroby, ale trzeba zrobić wszystko, żeby osobom z autyzmem żyło się lepiej. W tym celu organizowanych jest wiele przedsięwzięć, które mają na celu zwrócić uwagę na osoby z autyzmem i ich problemy.

Jednym z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który przypada na 2 kwietnia.

 

Fundacja Wspólnota Nadziei, wraz z innymi organizacjami działającymi na rzecz osób z autyzmem w Polsce i na świecie, włączyła się w globalną akcję „Zaświeć się na niebiesko“.

W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski.

Na niebiesko zaświecą się m.in.: Pałac Kultury i Nauki, Most Śląsko-Dąbrowski, gmach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Zamek w Lublinie, Ratusz w Kaliszu, Manufaktura w Łodzi, Spodek w Katowicach, Kładka Bernatka i Pałac pod Baranami w Krakowie. W iluminacji wezmą udział także budynki Lighhouse i Brama Północna. Na niebiesko rozbłyśnie  także Hyatt Regency Warsaw.

 

W Krakowie w holu Urzędu Miasta, 4 kwietnia z okazji Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu odbędzie się wystawa pt. „Autyzm – mam to na co dzień”.

 

Każdy może wyrazić swoją solidarność: oświetlić budynek na niebiesko, dodać niebieski kolor do ubrania, propagować logo akcji w Internecie (np. na Facebooku), a także wesprzeć finansowo organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (np. przekazując im 1% podatku lub darowiznę).

 

W Polsce świadomość społeczna w kwestii autyzmu jest bardzo niska i właśnie takie przedsięwzięcia są potrzebne aby ją zmienić.

 

„Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.  Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” – podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon.

 

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na zrozumienie.

 

Więcej o autyzmie na: www.farma.org.pl 

 

 

 ***

 

Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD) to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata – obok raka, cukrzycy czy AIDS. Więcej na www.un.org.

 

Zaświeć się na niebiesko (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja organizowana od 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks. W 2011 roku ponad 2000 budynków, w 180 miastach, 48 krajach na świecie zmieniło oświetlenie na kolor niebieski. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney i wiele innych. Więcej nawww.lightitupblue.org.

 

Oprac. J. K.

Data publikacji: 27.03.2013 r.

Udostępnij

Zachęcamy do zapisania się do Newslettera

Przeczytaj również