Nowy projekt Erasmus+ skierowany do uniwersytetów i studentów nie(do)słyszących
- 17.05.2023
Interesuje cię nauka, język migowy i nowe technologie, m.in. holografia i rzeczywistość rozszerzona (AR)? Jeśli tak, to koniecznie zapoznaj się z naszym projektem ISENSE.
O czym jest ten projekt?
Stowarzyszenie Rozwoju PITAGORAS bierze obecnie udział w projekcie ISENSE (nr. 2022-1-IT02-KA220-HED-000089554) finansowanym przez Unię Europejską w ramach programu Erasmus+ i zaplanowanym na trzy kolejne lata, do końca roku 2025.
Naszym celem będzie wdrożenie usług wspierających studentów uczelni wyższych z niepełnosprawnością słuchową poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii, takich jak rozszerzona rzeczywistość i holografia.
Jakie będą nasze działania?
Głównym produktem projektu będzie cyfrowe narzędzie o nazwie SLAATE, czyli interaktywny przewodnik wideo wykorzystujący holografię, który pomoże studentom z zaburzeniami słuchu na etapie orientacji akademickiej.
Planowane są także m.in. ścieżki szkoleniowe dla personelu uniwersyteckiego i kursy Polskiego Języka Migowego, co z pewnością podniesie świadomość tematyki projektu. Kursy szkoleniowe zakończą się wydarzeniem w Hiszpanii, podczas którego nauczyciele wezmą udział w empatycznym doświadczeniu w wirtualnej rzeczywistości, aby lepiej zrozumieć trudności z jakimi zmagają się studenci z wadami słuchu.
Na koniec zostanie zdefiniowany zestaw dobrych praktyk, którymi będą dzielić się uniwersytety uczestniczące w partnerstwie w celu przełamania barier ograniczających dostęp tych studentów do uczelni.
Kto za to odpowiada?
Owo podejście, skupione na tematach włączenia, jakości nauczania oraz zmniejszenia nierówności, wywodzi się z charakteru działalności koordynatora projektu, włoskiego Uniwersytetu Tuscia. Partnerują mu inne organizacje z Włoch (TUCEP, BLUE CINEMA TV srl, AUSRU), Hiszpanii (Uniwersytet w Kordobie, Fundacja CNSE), Austrii (Uniwersytet w Klagenfurcie), Niemiec (Uniwersytet Mittelstandes) oraz z Polski – Stowarzyszenie Rozwoju PITAGORAS.
Prace koordynują Stefano Rossi, profesor Wydziału Ekonomii, Inżynierii, Społeczeństwa i Organizacji Biznesu (DEIM) oraz kierownik kursów Inżynierii i Projektowania, a także Juri Taborri, ekspert z zakresu pomiarów w dziedzinie biomedycyny.
Co dalej?
Więcej informacji można znaleźć na naszej stronie. Serdecznie zapraszamy także do śledzenia profilu projektu (facebook), a także naszych mediów społecznościowych (facebook), gdzie publikowane będą bieżące wydarzenia i postępy projektu.
Info: Stowarzyszenie Rozwoju PITAGORAS
Data publikacji: 17.05.2023 r.